Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Foxy będą zmodernizowane

Fot. mod.uk
Fot. mod.uk

Brytyjsko-niemiecka spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) otrzymała kontrakt o wartości 16 mln GBP (17,5 mln EUR) na modernizację i utrzymanie floty pojazdów rozpoznania skażeń Fox 6x6 (odmiana transportera Fuchs). Umowa obejmuje również pozyskanie symulatora do szkolenia załóg tych wozów.

Przypomnijmy, że armia brytyjska otrzymała w 1990 r. od rządu niemieckiego 11 poniemieckich Foxów w celu wsparcia jej zdolności podczas pierwszej wojny nad Zatoką Perską. W służbie wciąż znajduje się 9 wozów, wszystkie na wyposażeniu Falcon Squadron ze składu 22. Pułku Inżynieryjnego - jedynej jednostki CBRN armii brytyjskiej. 

Ponad 30-letnie pojazdy zostaną poddane modernizacji w celu dostosowania ich do zmieniających się warunków pola walki i zwiększenia poziom interoperacyjności i kompatybilności z sojusznikami w NATO. Ponadto nowe sensory pozwolą zwiększyć możliwości wykrywania zagrożeń CBRN, za co będą odpowiadać eksperci z Rheinmetall Landsysteme. Z kolei zamówione symulatory pozwolą na szkolenie 4-osobowych załóg w ich jednostce.

image
Fot. RBSL

Prace modernizacyjne przeprowadzone zostaną przez zakłady RBSL w Telford w hrabstwie West Midlands z wykorzystaniem brytyjskiego łańcucha dostaw. RBSL zatrudnia zatrudnia ponad 450 pracowników w oddziałach w całej Wielkiej Brytanii, w tym 250 inżynierów.

Stąd też umowa ta ma również duże znaczenie z punktu widzenia brytyjskiej gospodarki i prowadzonej przez rząd polityki wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochrony miejsc pracy wykwalifikowanych pracowników.

Rodzina wozów Fuchs/Fox 1/2 znajduje się na uzbrojeniu w blisko 10 państwach, w których stanowi podstawowy typ kołowego transportera opancerzonego lub jest wykorzystywany w wybranych wersjach specjalistycznych.

Do najpopularniejszych eksportowych wersji specjalistycznych tego wozu należy wersja kołowego wozu rozpoznania skażeń NBC o nazwie SpürFuchs/Fox A3/ABC (amerykańskie oznaczenie M93 Fox). Wyposażony został on w pełni zintegrowany zestaw sensorów i systemów do wykrywania i identyfikacji broni ABC. Wozy w tej wersji wyprodukowane dotąd w ilości prawie 300 egzemplarzy

Reklama

Komentarze

    Reklama