Siły zbrojne

Brazylijski kontrakt stulecia na Gripeny

fot. Saab
fot. Saab

Brazylijczycy potwierdzają, że zamierzają pozyskać nie 36, a 108 samolotów wielozadaniowych Gripen NG.

Saab już w październiku br. poinformował, że Brazylia zakontraktowała 36 samolotów wielozadaniowych Gripen NG za około 5,8 miliarda dolarów. Teraz dowódca brazylijskich sił powietrznych potwierdził, że docelowo planuje się wprowadzić 108 szwedzkich maszyn.

Mają one zastąpić już wycofane francuskie myśliwce Mirage 2000C oraz jeszcze będące w służbie samoloty Northrop F-5EM i Alenia/Embraer A-1M. Analiza wykazała, że Brazylia będzie potrzebowała 108 Gripenów, które mają zostać dostarczone w trzech transzach. Nie wiadomo przy tym, ile będzie zamówionych samolotów w wersji dwumiejscowej. Wcześniej informowano, że w zakontraktowanej w październiku partii trzydziestu sześciu Gripenów osiem będzie dwumiejscowych.

Umowa przewiduje budowę dużej części samolotów w Brazylii. W pierwszej partii tylko 21 Gripenów ma być budowanych przy współpracy z wykonawcami ze Szwecji. Pozostałych piętnaście maszyn ma być w całości wyprodukowanych w Brazylii. Dojdzie przy tym do transferu technologii na relatywnie dużą skalę, ponieważ brazylijskie przedsiębiorstwa mają wykonywać w sumie ponad 80% prac.

Komentarze