Reklama

Siły zbrojne

Bombowce B-1B Lancer nad Sarajewem

W Montanie rozbił się samolot B-1B Lancer– fot. USAF

Dwa bombowce B-1B Lancer zostały zaobserwowane w trakcie niskiego przelotu nad Sarajewem i kilkoma innymi bośniackimi miastami. Loty były demonstracją „solidnego zaangażowania w suwerenność i integralność terytorialną” Bośni – informuje AP News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nad Sarajewem i kilkoma innymi bośniackimi miastami zaobserwowano dwa amerykańskie bombowce B-1B Lancer. Samoloty miały wystartować z bazy RAF Fairford w południowej Wielkiej Brytanii.

Jak pisze agencja AP na podstawie wypowiedzi ambasadora USA w Bośnie i Hercegowinie Michaela Murpha, lot były demonstracją „solidnego zaangażowania w suwerenność i integralność terytorialną" Bośni.

Reklama

Czytaj też

Prorosyjski przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik miał zareagować gniewnie na przelot amerykańskich bombowców nad Bośnią, oskarżając Waszyngton o „brak szacunku" dla integralności terytorialnej kraju i traktowanie go „jak królika doświadczalnego, którego mogą dusić i odcinać dopływ powietrza tak długo, jak chcą".

Czytaj też

Bombowce B-1B są w amerykańskiej służbie od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. To maszyny dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Należy podkreślić, że bombowce B-1B są tu szczególnym narzędziem, bo od przełomu lat 80. i 90. XX wieku – w przeciwieństwie do B-52H i wprowadzonych później B-2A – nie są dostosowane do przenoszenia broni jądrowej, co w pewnych warunkach czyni je bardziej adekwatnym narzędziem od innych maszyn. Bombowce B-1B są obecnie przeznaczone wyłącznie do przenoszenia broni konwencjonalnej. Mogą na przykład odpalać pociski manewrujące JASSM-ER o zasięgu ponad 900 km. Użycie maszyn tego typu pozwala na wykonywanie zmasowanych ataków dużą ilością broni precyzyjnego rażenia. Aktualnie na stanie USAF znajduje się 45 maszyn, pewna liczba jest także zakonserwowana.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pz

  Nie ma takiego samolotu jak F 116.

 2. ostatni

  NATO meczy slowian. A pamitacie jak Serbowie zestrzelili niewidzialny samolt F116 jakas stara rakieta?

  1. Siwy89

   Pamiętamy też Srebrenice i pokonanie Serbów przez NATO przy użyciu wyłącznie sił powietrznych i rakiet manewrujących :D Ale tak, zestrzelenie jednego samolotu rzeczywiście było niezwykle doniosłym wydarzeniem.. Odmieniło to bieg wydarzeń i doprowadziło do odbudowy Jugosławii... a nie czekaj :D

Reklama