Reklama

Siły zbrojne

Bolko - pierwszy holownik nowego pokolenia w służbie

Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

W porcie wojennym w Świnoujściu podniesiono banderę pomocniczych jednostek pływających marynarki wojennej na holowniku Bolko (H-11). Jest on pierwszą z sześciu jednostek typu B 860, budowanych przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku.

Wcielenie holownika do sił Marynarki Wojennej, nastąpiło zgodnie z rozkazem nr 55 Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Bolko pełnić będzie służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w składzie 12. Dywizjonu Trałowców, zaś jego pierwszym dowódcą został mł. chor. mar. Rafał Prokopiuk.

Budowa sześciu holowników typu B 860 realizowana jest na podstawie kontraktu o wartości 283,5 mln zł, jaki został podpisany 19 czerwca 2017 r. Budowę prototypowego Bolko (H-11) rozpoczęto 16 listopada 2017 r., jego stępkę położono 23 stycznia 2018 r., zaś zwodowano 8 października tego samego roku. W trakcie budowy holowników nastąpiły zmiany konstrukcyjne w stosunku do pierwotnego projektu. Jak głosił oficjalny komunikat stoczni „we współpracy z zamawiającym prowadzono modyfikacje związane z wyposażeniem cumowniczo-holowniczym”. Prototyp został zwodowany w pierwotnym wariancie i powyższe zmiany musiały być realizowane już na wodzie przy nabrzeżu wyposażeniowym, co w oczywisty sposób wydłużyło budowę.

image
Fot. 8 FOW

Pierwsze próby morskie holownika Bolko odbyły się 29 sierpnia 2019 r. na wodach Zatoki Gdańskiej. Do połowy września holownik ten wypływał w morze jeszcze kilkakrotnie. 2 października 2019 r. rozpoczął on próby zdawczo-odbiorcze będące ostatnim akordem przed przekazaniem go zamawiającemu, czyli Inspektoratowi Uzbrojenia. Realizowane w ich trakcie pod nadzorem komisji odbiorczej testy miały na celu zweryfikowane poprawności montażu, działania i zintegrowania wszystkich systemów okrętowych, zgodnie z określonymi w umowie wymaganiami zamawiającego. Również w ramach prób zdawczo-odbiorczych Bolko wyruszał w morze kilkakrotnie, ostatni raz w dniu 6 listopada.

Ostatecznie podpisanie Protokołu Zdawczo-Odbiorczego tej jednostki nastąpiło 10 stycznia br., jeszcze tego samego dnia holownik opuścił stocznię i przeszedł do Świnoujścia. Tam też 15 stycznia w Komendzie Portu Wojennego nastąpiło oficjalne przekazanie go przez stocznię.

Pozostałe jednostki serii będą nosiły następujące nazwy: Gniewko (H-1), Mieszko (H-2), Semko (H-12), Leszko (H-3), Przemko (H-13). Spośród których trzy pierwsze zostały już zwodowane i trwają na nich prace wyposażeniowe. Holowniki typu B 860 będą służyć po trzy w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

image
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Jednostki tego typu przeznaczone będą do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Będą mogły one być eksploatowane w trudnych warunkach hydrologicznych. Ich kadłuby otrzymały wzmocnienia lodowe (klasa L1), co ma pozwolić na ich eksploatację na Bałtyku o każdej porze roku.

Reklama

Komentarze (32)

 1. alex

  tylko po co te głupie nazwy holowników

 2. michalspajder

  Kazdy ma misia na miare swoich mozliwosci. My mamy holowniki i golego ORP "Slazak", a Rosjanie tonace okrety (Kuzniecow jest najlepszym przykladem) i doki. A wpadki zdarzaja sie nawet najlepszym, jak Amerykanom (Freedom jako LCS moze jeszcze da rade zafunkcjonowac, ale typ Independence nadaje sie na przerosniety jacht). No i klasa Zumwalt, prawdziwy krzyk techniki, w ktorym jesli zepsuje sie naped, jedyna reakcja pozostaje, ze wzgledu na jego skomplikowanie tylko krzyk:-))) Tak wiec w sumie ciesze sie z tych holownikow, przynajmniej wreszcie cos zwodowalismy i oddajemy do sluzby.

  1. ewa

   Ale kojarzysz że twoje rozumowanie i porównanie jest bez sensu? porównujesz naszą super marynarkę i jeden okręt patrolowy zbudowany w ciagu 20 lat i to bez uzbrojenia z pełni wyekwipowanymi jednostkami budowanymi w seriach? wiesz w ogóle o czym piszesz?

  2. michalspajder

   Okrety typow Independence,Freedom i Zumwalt nie sa wyekwipowane,a Zumwalt powstal w serii az 3 (slownie:trzech) jednostek z wadliwie dzialajacym napedem,z Independence Amerykanie nie za bardzo wiedza,co zrobic.O wielkosci “serii” i poziomie wyekwipowania okretow typu 1143.5 juz sie nie bede wypowiadal.A co do porownania PMW do wyzej wymienionych marynarek wojennych,to wyraznie napisalem,ze kazdy ma misia na miare swoich mozliwosci.Mysle,ze wiem,o czym pisze.

 3. R

  Jaki kraj taka Gwiazda Smierci.

  1. abc

   Są kraje, które nie produkują nawet materacy do pływania. My potrafimy zrobić bardzo dobry holownik.

  2. Nemo

   OJEJ to teraz na pielgrzymkę trzeba się udać i podziękować geniuszom z MON za holownik.Marynarka Wojenna praktycznie leży na dnie a geniusze zamiast kupować czy budować okręty wojenne budują holowniki hahaha

 4. qaz

  Cieszmy się że chociaż holowniki są dostarczane bo MON chciał się i z tego zakupu wycofać dopiero sąd nakazał zawarcie umowy na ich dostawę.

 5. zaq

  Zapewne Bolko zostanie okrętem flagowym naszej marynarki wojennej.

 6. SAS

  Tak sensacja, że Polska ma zapewnić bazowanie i logistykę dla okrętów NATO państw, dla których marynarka jest specjalizacją ramową, czego Polska nigdy nie osiągnie i nawet nie ma takich zadań.

 7. Adrian

  I to jest słuszna koncepcja. W razie zagrożenia flota holowników odholuje flotę przeciwnika na jego własne wody teoretorialne,

 8. Ralf_S

  No to mamy coś do holowania w rejsie naszych "fregat" OHP jak popłyną na manewry. Jeszcze coś do ratowania załóg naszych okrętów podwodnych i muzeum będzie odpowiednio zabezpieczone.

 9. Mirek

  Dla podniesienia prestiżu , powinna być zamontowana jakaś lufa . Choćby najmniejsza .

  1. dsfdsfdsg

   Taka lufka, na otarcie łez.

 10. men

  Przepraszam z góry kolegów marynarzy, ale nie pojmuję pomijając że decyzje nie u was zapadają, że przez te 30 lat tzw transformacji wasza formacja(MW) nie potrafiła wygenerować jasnej, jednoznacznej wizji przyszłości MW, sorry ale jest to wasza porażka jako rodzaju sił zbrojnych RP

  1. sadsadsadsafdsa

   Była wizja marynarki wojennej: op z rakietami manewrującymi, 3 lub 4 fregaty, nawet są odpowiednie programy, tylko nie mamy na to kasy. Kormorany są częścią tej wizji, także Ślązak powstał w ramach tej wizji (po to kupiliśmy technologię MEKO)

 11. Wojmił

  już chciałem szydzić, że wojnę na morzu mamy wygraną.... ale ugryzłem się w klawiaturę i cieszę się, że chociaż holowniki budujemy i potrafimy to zrobić... życzyłbym naszym politykom, decydentom i administracji właśnie uczyć się od małych rzeczy, bo gdy oni zaczną coś z rozmachem planować i obiecywać wielkie rzeczy to zawsze jest piękna katastrofa jesteśmy moralnymi zwycięzcami....

  1. lol

   Dokładnie... Zamiast się cieszyć, że pomimo ciągłych problemów z Gawronem coś się, powoli, ale jednak rozwija...

  2. abc

   popieram!

  3. dsadsfdsfds

   W sumie słuszne, teraz można by się zabrać do kutrów rakietowych lub czegoś nieco większego, ale jednak nie za dużego.

 12. Maciek

  Będziemy mieli po dwa holowniki na jeden okręt bojowy. Po co?

  1. ZXzCzxczxc

   Zainstalujemy na nich gromy/pioruny będzie opl :)

 13. Rex

  MW nawet nie wie czego chce więc nic dziwnego że MON nie wie co kupować. Dobrze że chociaż holowniki nowe się pojawia bo to oznacza, że nasze stocznie jednak coś potrafią zbudować

 14. Bosmanz Pucka

  Wilk Sęp a nie Mycha i Szczur

 15. Marek1

  Farsa ? Groteska ? Sugeruję rozpoczęcie produkcji kajaków bojowych z laserowym kropidłem na dziobie. Bez tzw. nieparlamentarnych słów NIE da się pisać o ludziach odpowiedzialnych za agonię MW RP.

  1. JSM

   Nie za agonię MW RP tylko za agonię bytu o nazwie Polska. i ta agonia trwa od 1989 roku. Ludzie dostają ochłap żeby siedzieli cicho ale na tyle mały żeby nie mogli przestać się martwić o jutro bo mogliby nagle znaleźć czas i chęć żeby coś z tym zrobić a elity szarpią ile wlezie i sprzedają na co tylko znajdzie się chętny. Znający się na rzeczy mówią, ze złoża polimetali pod Suwałkami już są zaklepane i nie zobaczymy z tego złamanego centa.

 16. 35t

  Holowniki Polsce nowe nie są potrzebne, to marnowanie pieniędzy na byle co aby było. To nie jest statek wojenny fregata rakietowa np FREEM czy inna . To tylko zwykły holownik . A Marynarki Wojennej taki sposobem nie odbuduje .Mon i Błaszczak wstyd za was Pisowscy .

 17. Lupi

  Lawety budujemy, a kiedy będzie coś z czego walczyć będzie można …..

  1. Sternik

   Nie będzie. Ustalenia są takie, że w Polsce NIE MA PRAWA powstać żadna siła z którą musieliby się liczyć Rosjanie. I tak długo jak długo Amerykanie będą dotrzymywali zobowiązań wynikających z tej umowy nic znaczącego w Polsce nie powstanie. Będą czołgi ale bez amunicji, będą samoloty ale na amerykańskiej smyczy, będą holowniki i niszczyciele min ale nie będzie nowoczesnych fregat rakietowych. Nie lzja.

 18. lol

  Nazwany na cześć Wałęsy? :D :D :D

 19. LS

  A co on bedzie holowal??? Za chwile nie bedzie juz okretow wojennych ....

 20. Mary

  Napis z nazwą okrętu jest normalnej wielkości tylko okręt jest mini:)

 21. realista

  nie wiem czy mam sie smiac czy plakac z tego powodu ,naprawde poczulem sie o wiele bezpieczniej przez ten holownik BRAWO MY

 22. Raf

  Ilość defiladowa. Potrzeba takich 200.

  1. Bogdan

   holowniki są policzalne, więc liczba.

 23. Robert

  Super. Oby tak dalej

 24. Tasza

  Brawo!! Jaki elegancki nr rozkazu - 55 Zróbmy go okrętem flagowym!

 25. Jacek

  zainstalować gromy albo spike i będzie korweta rakietowa

Reklama