Siły zbrojne

Bojowe wozy piechoty z Korei. Jest zapowiedź Błaszczaka

Południowokoreański bojowy wóz piechoty K21
Fot. Republic of Korea Armed Forces

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska zwiększa współpracę obronną z Republiką Korei, „również jeżeli chodzi o bojowe wozy piechoty". Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że Korea ma do dyspozycji pewną pulę BWP, które mogłyby zostać przekazane Polsce. W grę ma wchodzić także przyspieszenie dostaw haubic samobieżnych Krab.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Podczas wizyty w Republice Korei szef MON odbył rozmowy z przedstawicielami resortu obrony Korei (m.in. szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych DAPA Kang Eun-ho), jak i tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. Dotyczyły one między innymi finansowania modernizacji – w tym za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj też

Szef MON rozmawiał między innymi z przedstawicielami firmy Hanwha Defense, produkującej bojowe wozy piechoty K-21 (i ich rozwinięcie AS-21 Redback) oraz haubice K9. Podwozia tych ostatnich, produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola, są bazą polskich haubic Krab, z których 18 przekazano niedawno na Ukrainę. Przyspieszenie dostaw haubic samobieżnych mogłoby odbyć się więc na przykład poprzez dostawę pewnej liczby gotowych podwozi i integrację ich z polskimi wieżami.

Znacznie bardziej interesująca jest sprawa bojowych wozów piechoty. Koreańska firma Hanwha Defense oferuje dwa typy bojowych wozów piechoty. Pierwszym jest K21, używany przez południowokoreańską armię od 2009 roku. Co ciekawe, niedawno poinformowano o przygotowaniach do jego produkcji. Wóz waży około 25 ton i ma możliwość pokonywania przeszkód wodnych pływaniem (po przygotowaniu, z wykorzystaniem nadmuchiwanych pływaków). Jest bardzo silnie uzbrojony – posiada załogową wieżę z armatą 40 mm opracowaną przez przemysł koreański, a także karabin maszynowy i podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wóz ma też system kierowania ogniem klasy hunter-killer.

Cechą charakterystyczną wozu jest też kompozytowe podwozie, co pozwoliło spełnić wymóg pływalności. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że w Korei dostępnych jest kilkadziesiąt takich wozów, które mogłyby potencjalnie zostać przekazane Polsce.

Czytaj też

Drugim potencjalnym rozwiązaniem byłby znacznie cięższy, ponad 40-tonowy AS21 Redback, który został opracowany z wykorzystaniem rozwiązań K21 i walczy obecnie m.in. o zamówienie z Australii, konkurując z niemieckim KF41 Lynx. Redback jest też oferowany Stanom Zjednoczonym w programie OMFV, we współpracy Hanwha i Oshkosh Defense. Jak na razie żadne wiążące decyzje o pozyskaniu BWP z Korei nie zostały podjęte, choć rozmowy w tym zakresie trwają.

Czytaj też

O tym, że Polska rozważa pozyskanie drugiego typu BWP, obok rozwijanego przez Hutę Stalowa Wola Borsuka podczas konferencji Defence24 DAY płk Andrzej Jośko - Szef Oddziału Sprzętu Wojskowego i Rozwoju, Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, Inspektoratu Wojsk Lądowych, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik podkreślił, że pozyskanie drugiego typu BWP może okazać się niezbędne by odpowiednio szybko dostarczyć nowe BWP dla Wojska Polskiego.

Komentarze (67)

 1. Pankracy

  Drugim potencjalnym rozwiązaniem jest... Zastanawiam się dlaczego w ogóle bierze się szrota pod uwagę a nie nowszą i cięższą konstrukcję. Tylko patrzeć jak nasi decydenci zażądają pływającej wersji K2, że o bezużytecznych samolotach treningowych nie wspomnę.... Sama opcja współpracy i zakupu czołgu jest logiczna i nie ma co się oglądać na niemców.

 2. Normann

  Wyglada na to ze tam u gory wiedza wiecej niz nam sie wydaje...xakup sprzetu w tych ilosciach swiadczy o duzej liczbie przekazanych srodkow na Ukraine oraz o naciskach ze Stanow na utworzenie wlasnych zdolnosci co z kolei swiadczy ze cos wisi w powietrzu

  1. Michał A

   Mi się wydaje, że Amerykanie jasno nam zakomunikowali, że w relatywnie szybko zbliżającej się perspektywie nie będą w stanie utrzymywać u nas wystarczająco mocnej obecności z uwagi na wyzwanie chińskie. Jednocześnie dają nam szansę do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszego regionu. Mamy eksportować bezpieczeństwo mi.n. na kraje bałtyckie i Ukrainę. Jednocześnie po wyjściu amerykanów będziemy dla nich gwarancją na utrzymania ich wpływów w regionie i to nie tylko z uwagi na zagrożenie ze strony moskwy ale i Niemieckie - wydaje mi się że jankesi dość wyraźnie widzą, że Niemcy tylko czekają na poluzowanie smyczy aby realizować własne interesy w Europie (które są oczywiście sprzeczne z amerykańskimi). Stąd gorączkowe zakupy, stąd 500 Himarsów itp. Myślę, że znaczna część będzie finansowana na mocy lend lease.

  2. Chyżwar

   Nie tylko to. Rumuni przywracają do stanu lotnego swoje Migi-21. Nie przypuszczałem, że po tym jak uziemili znów wrócą do służby. Jednak wróciły bardzo szybko. Nikt nie podejmuje desperackich bądź co bądź kroków bez istotnej przyczyny.

 3. KrzysiekS

  Tak może z innej strony Korei zależało na pływającym BWP K21 raczej słabo wypada nasz BORSUK po tym względem bije go na głowę. Tak Korea ma masę technologii przydatnej dla nas ale i tez odwrotnie. Taka wzajemna sensowna współpraca wniesie masę dobrego dla obu krajów nie mówiąc już o tym że dzięki nam Korea może zawojować rynek Europejski.

  1. Hamak22

   Czym ptzewyzsza Borsuk koteanski K21???. No konkrety a nie lanie wody.. jakie to przelomowe technologie w nim zastosowano????. Dla mnie to skladak z zagranicznych czesci i tyle. Nie ma w nim nic przelomowego. Robirnie z nueg 7 cudu swjata to takie nasze polskie podejcie. Borsuk pojawi sie w linii kiedy? Za 3 lata??? Na razie klepia protitypy. K21 istnieje i jrst fostepny na juz. Pid tym wzgledem bije Borsuka na kazdym polu.

  2. Valdore

   @krysiekS dla K21 pływanei ejst ejdynei dodatkiem, Borsuk powstawał jako pływajacy. Za to K21 jest lepiej opancerzony i zabiera większy desant, ma tez b. dobre działko z nowoczesnym SKO. jakby Koreańczycy chcieli by K21 pływał bez przygotować to by to zrobili. Aha, jak ktos nei kupił K21 czy np K2 od Korei, to tym bardziej nei kupi z Polski

  3. Pajonk

   Nic borsuka nie bije. Piszesz bzdury. Powiem nawet więcej że działasz prawdopodobnie dla obcych koncernów skoro tak hula hop do przodu chcesz wspomagać obcy przemysł a nie nasz :)

 4. Kordian

  Żal mi Andersa. Koncepcją wyprzedał konkurencję o kilka ładnych lat , niestety jakiś kret uwalił ten program.

  1. Pajonk

   I ten sam chce uwalić borsuka

 5. Pajonk

  Qba to jakiś trollik obcych koncernów czy może nowa taktyka rosyjskich trolli? Typowe dla takich jest to że nie wiedzą o czym piszą :)

 6. ANDY

  szkoda że kazdy niepoprawny politycznie komentarz zawierający troskę o interes polskiego państwa i przemysłu ... i krytykujący szybkie nieprzemyślane zakupy nie jest publikowany ...

  1. Qba

   I prawidłowo, nie potrzebujemy tu ruskich trolli

  2. Chyżwar

   @Qba Od dawna widać, że lubisz kupować gotowce za granicą. Dlatego radzę uczyć się mossi. To taki język, którego używają w Burkina Faso. Oni tam nic nie produkują i lubią robić dokładnie tak samo jak ty. Dlatego odnoszę wrażenie, że w tym kraju byś się bardzo dobrze czuł.

 7. LMed

  No cóż, jak już się poszło w te Abramsy z pustyni to z założeniem że chodzący w innej wadze Borsuk nie podejdzie., mam nadzieję.. Nie dziwią więc podchody pod Redbacka, też mam nadzieję.

  1. Aslander

   Ale bzdury. Masa mbt nie ma żadnego znaczenia w stosunku do masy bwp, kto ani jakiejkolwiek innej platformy, która będzie współpracować ze sobą na polu walki.

  2. LMed

   Kolego Aslander, ciężkiemu i bojącemu się wody MBT powinien towarzyszyć maksymalnie odporny BWP a nie lekka i wrażliwa na ostrzał pływająca maskotka prawie.

  3. Valdore

   @Lmed, dzieciaku, nawet Puma ma maks STANAG-6 czyli każdy ppk i pocisk czołgwy robi z niej płonacy wrak wiec nei rozsmieszaj ludzi swoimi bredniami. Abramsom towarzyszą Bradleye, jedynie ciut lepeij opancerzone od Borsuka i popatzr też pływające:)

 8. Edmund

  Polacy to jednak naród malkontentów i tak źle i tak niedobrze, Ledwie 15 km od Polskiej granicy spadają bomby a niektórzy by chcieli jedynie budować coś za 10-15 lat. I masa kłamstw np. takich, ze offset za F-16 i Wisłę jest symboliczny.. Były tutaj artykuły na defence24, że tak nie jest. Offset jest bardzo obszerny ale nie bądźmy dziećmi, że 100 % się wszystkiego dostanie. Polskie fabryki obecnie wykorzystywane są na 80 % a będą na 500 % - ale więcej się nie da. Rosja z Putinem lub bez pozostanie Rosją, awanturniczą, zaborczą i zbrodniczą. My musimy mieć dużo nowoczesnego uzbrojenia ,,na już", albo staniemy się częścią ruskiego miru.

  1. Logik

   @Edmund "Polacy to jednak naród malkontentów" Komentuje nie naród, a kilkanaście osób. Skąd wiedza, że to Polacy? Niektórzy wyraźnie nie znają polskiego. Być może to Polacy nie znający własnego języka. A być może P.O. Polaka ;-)

  2. Paweł P.

   @Logik +1 jedno jest pewne – współpraca przemysłowa Korei Płd., Polski i Ukrainy – była by korzystna dla Polski i spółki.

 9. Pete

  Czy ktoś z forumowiczów wie dlaczego w ogóle nie bierze się pod uwagę UMPG/ Andersa z OBRUM? Pamiętam wypowiedź ich przedstawiciela bodaj z MSPO 2019, że uruchomienie produkcji możliwe jest w dwa lata od zamówienia. Dlaczego pogrzebano ten program wiedząc, że wymiana floty 1000 BWP-1 nie jest możliwa siłami HSW w rozsądnym czasie, i wiedząc, że potrzebny jest nam ciężki BWP oprócz pływającego?

  1. prawda

   Anders to koncept który nie ma sensu jeżeli nie jest na jednakowym podwoziu co bwp a przynajmniej tak powinno być. A co do Andersa nawet jak by w to pójśc to jeszcze 10lat by trzeba było czekać na dopracowanie projektu.

  2. Chyżwar

   @prawda A program "Gepard" waszmość pan kojarzysz? Anders teraz nazywa się UMPG i wcale nie jest tak, że rozwój tego podwozia stał w miejscu. W chwili obecnej to podwozie jak najbardziej może być bazą dla ciężkiego BWP.

  3. ANDY

   są trzy prawdy po góralsku ... i ta zaprezentowana jest ostatnia

 10. Żelazny

  Nie widzę sensu w tym posunięciu, K21 nie ma przewagi nad Borsukiem i nie wnosi nowej jakości, tylko wyprowadzi środki finansowe poza Polskę. Chyba można to nazwać tylko desperacją, ale siedzieli i czekali. Panika jest zbędna, Rosja na nas nie napadnie, bo się wypstrykała ze sprzętu, i powinniśmy dbać aby Ukraina im jeszcze sporo krwi upuściła i kupiła nam czas. Lepiej skupić się na finansowaniu Borsuka i wyselekcjonować firmy które by się podjęły produkcji. Produkcja w kilku zakładach załatwiła by sprawę ilości wozów.

  1. KmmEL

   Zauważ, że ostatnio zamierzają robić ogromne zakupy. Praktycznie od czasu gdy kupili drony od Turcji i zapowiedziano inne zakupy byłem pewien, że wybuchnie wojna na Ukrainie. Być może rząd coś wie, czego my nie wiemy, a wskazuje to agentura, która często jest u nas wykrywana. Po co rosja zbiera listy nazwisk naszych obywateli? Historia zna na to odpowiedź i jakie były tych list konsekwencje ze strony rosjan.

  2. Qba

   O ile dwa razy lepsze opancerzenie, lepsze uzbrojenie, ASOP uznać za brak przewagi.

  3. Xzibit

   Qba więc po co ten cyrk z Borsukiem skoro jest złomem ?? i po co te kłamstwa o jak największych zakupach w polskim przemyśle?? Mówią jedno a robią drugie,dojna zmiana :)

 11. Eytu

  Powinniśmy zakupić 1000 zdalnie sterowanych tanich i lekkich traktorów, które by były nakryte blachami duralowymi pomalowanymi w kolory khaki. i naśladowałyby BWP 1 / Borsuki. Po co? KAmuflarz.. W przypadku wojny puszczamy 2 traktory jeden prawdziwy bwp i wtedy jest większa szansa na przeżycie żołnierzy.

 12. DaDa

  Najlepiej to kupić AS21 - 1.000 sztuk i potem dojdą Borsuki 1.000 sztuk, Czołgi K2 - 500 sztuk . I rozwijać razem Wilka K2Pl i następcę K3Pl. A z USA więcej Abrams M1A2SEPV3 - 300 sztuk. Korea ma nowoczesne samoloty jak KF21 Boramae. Może takie mogły by być w naszym wojsku, Jakieś 500 sztuk i więcej z ameryki F35-Lightning II B - 200 sztuk. Na program kurk mogły by być zakup na 300 sztuk AH-Z1 Viper i 300 sztuk Apache AH-64E. A Wojsko Polskie na 700.000 Armie. Bo na Niemcy możemy czekać aż na rok 2090 Hahahahah Bo Niemcy niechcą by Polska była silna jak widać.

  1. Qba

   Zapomniałeś o 1000 K9 i 1000 K808

 13. KrzysiekS

  Decyzje niezrozumiałe. Ukraina właśnie dała nam czas. PGZ opracowuje za własne pieniądze (bo MON nie chciał dofinansować) ciężką wersję BORSUK-a (w założeniach parametry zbliżone do BWP PUMA). Jeżeli już muszą to niech Korea dostarczy podwozia AS21 Redback a PGZ niech dostarczy wierzę ZSSW30. Natomiast kupna K21 nie rozumiem to wydane pieniądze których nie mamy zbyt dużo wydane kosztem BORSUK-a.

  1. Sky

   Pytania: - kiedy wystartuje produkcja serii próbnej ( nie mam na mysli tych extra 4 szt tylko produkcje po wprowadzeniu zmian wynikajacych z testów 4 prototypow ) - ile czasu zajmie produkcja Borsuka dla zaspokojenia potzreb szkolenia i wyposazenia 1 batalionu - po jakim czasie PSZ beda nasycone NPBWP - kto zajmie sie serwisem, remontami i modernizacją?

  2. Qba

   A po co komu kiepska wieża ZSSW bez armaty, bez ASOP i bez ppk? Już lepsza jest koreanska z AS21

 14. Sky

  Może, w przypadku czólgu i bwp a z korei sensownym by było uruchomienie NOWEGo zakladu w zach PLz kapitałem np. 50-50. komentarze merytoryczne mile widziane. tylko bez PGZ, HSW itp dadza radę, jak dają widać - moze sasłabe może zle zarzadzane a moze zwyczajnie nie daja rady. Pzdr dla modów def24 ;)

  1. Qba

   Zaraz obok tej fabryki tramwajów dla Warszawy

 15. Karlstad1991

  To naprawdę nie wydaje się być dobrym pomysłem, dlaczego bez sensu namnażamy używane typy uzbrojenia, przecież tu dochodzą duże koszty logistyczne, serwisowania itd.? A K21 nie będzie żadnym sensownym uzupełnieniem dla Borsuka z racji tego, że to BWP o bardzo podobnej charakterystyce. W najbliższych latach będzie dużo pieniędzy na modernizację SZ, ale musimy zadbać o to, żeby możliwie jak najwięcej z tego poszło do polskiego przemysłu. Z tego punktu widzenia plan kupowania gotowych transporterów z Korei to poroniony pomysł.

  1. Qba

   K21 ma lepsze opancedzenia, uzbrojenie, ASOP

 16. DIM1

  taaak... kilkadziesiąt nowoczesnych BWP na pewno i natychmiast przydałoby się... Ale co ja tu piszę ? Przecież one płynąć będą do Polski, nie do żadnej strony trzeciej tej umowy :)

  1. Qba

   Kilkaset

  2. Hamak22

   Qba....kilkadziesiat. jest wyraznie nspisane.

  3. Qba

   @Hamak - kilkadziesiąt używanych na już i kilkaset nowych.

 17. Vixa

  Czekali i słizgali się, aż się wyślizgali;)))) taka okazja, by tylnymi drzwiami wprowadzić ciężki bwp nie od naszych zachodnich "partnerów", to cisną;))) Oby Redback i produkcja licencyjna/polonizacja na lepszych warunkach niż miał Rosomak z Patrią. Płatek zapowiadał jeszcze jakieś trzęsienie ziemi na dniach, stawiam na Gwiazdę Śmierci, tylko w kooperacji z kim? Takie niet anałogi to tylko jedni jedyni na świecie robią....

  1. Qba

   K9 z Korei

  2. Vixa

   @Qba, k9?

  3. Qba

   @Vixa -124 sztuki.

 18. kimeR

  BWP jest relatywnie lekki pojazd.Dlaczego nie mozna modernizowac te 1000 wozow z pomoca ruznych oferentow z harmonogramen realizacji w jednostkach wojskowych, i tak jednoczesnie odciazyc potencjalna produkcje Borsukow w tradycyjnych polskich fabrykach?

  1. Qba

   Bo idą na Ukraine

 19. Kamyl

  A Andersa nie mogą produkować? Wolą wziąć kilkadziesiąt k21 ... A potem co? Pytanie za ile taki zakup o ręki? Nasuwa się też pytanie czy potem nie będziemy na łasce Koreańczyków w razie gdyby chcieli nasi dokupić więcej bwp lub ws. koszty pakietu serwisowo-logistycznego.

  1. Chyżwar

   Kiedy patrzę co się dzieje obecnie widzę Francję przed DWS. Kiedy połapali się, że będzie wojna zrobił się w tym kraju pożar w burdelu. Mając własny przemysł lotniczy zaczęli zamawiać P-36 i amerykańskie samoloty bombowe. Brali także od Holendrów śmieszne Koolhoveny F.K.58.

  2. Valdore

   @Chyzwar, po pierwsze FK 58 powstał spejalnie dla Francji do słuzby w jednostach kolonialnych, po drugie te "śmieszne FK 58 były lepsze od MS 406 i porównywalne z MB 152 wieć daruj sobie bajki.

  3. Qba

   Nie mogą, Anders to prototyp. Kupimy kilkaset K21.

 20. Valdore

  Propozycja ciekawa, tylko że razem z BWP musimy albo dostyac albo kupić amunicje bo nei mamy ani 40mm( a to nei ta sama ammo co do Bushmaster II 40, to samo dotyczy ppk Raybolt czyli odpowiednika Spike MR.

  1. Qba

   AS21 Redback ma wieże z armatą Bushmaster II i ppk Spike LR

  2. Z prawej flanki

   ...izraelską, którą lobbyści od kilka lat bardzo mocno chcą nam wepchnąć uciekając się do bardzo brzydkich zagrań. Rafael też bardzo brzydko z nami pogrywał byle tylko piętrzyć trudności z integracją Spike z ZSSW. Jesteś w pracy, czy jesteś młodym naiwnym pelikanem z chłonnym gardłem?

  3. Valdore

   @Qba,m ziecko, nikt nei mówi o AS21 ale o K21 wiec daruj sobie kiepskie manipulacje

 21. Prezes Polski

  Zakupy są coraz bardziej paniczne, jakby wojna miała być za rok.

  1. Greedo

   Jak nie będzie zakupów to będziesz ją miał. BWP są niezbędne. A gdyby okazało się ,że ciężki BWP Redback będzie wybrany także i przez Amerykanów, to byłoby doskonale. Polska oprócz setek borsuków potrzebuję czterysta ciężkich BWP.

  2. Logik

   Gadanie. Zakupy nie są paniczne, a jedynie niezrozumiałe dla niektórych. Dla antycypujących pomysł na reformę SZRP wydają się układać w spójną całość. Od Gladiusa, po przyśpieszenie Borsuka, radykalne powiększenie Homara. Zapewne najbliższe miesiącem a może 30 dni wiele wniesie. Polska ma stać się dawcą, a nie biorcą bezpieczeństwa. Dla regionu, w tym państw bałtyckich. Zdecydowanie lepsza sytuacja niż żebranie w USA o obecność. Jeśli przez dekadę da się osiągnąć 80% potrzeb, będzie to znaczące obniżenie szans na konflikt z orkami.

 22. Olender

  Wolał bym aby rozmawiał o czołgach albo o licencji na nowoczesną amunicję, bo tej raczej nie mamy

 23. Hubert

  Pozyskanie kolejnego BWP obok Borsuka jest słuszne ponieważ widzimy, że załogi BWP-1 na Ukrainie płoną żywcem więc pozbycie się tego wehikułu ZSRR, który ciągle stanowi o piechocie Wojska Polskiego jest absolutną i jak najszybszą koniecznością. Borsuk wraz z K21 będzie stanowił dobry duet. Jeśli chodzi o artylerie samobieżną to mieć powinnismy +/- 1000 w czym Kraby i Kryle jako podstawa na 40 km w ilości po 350 sztuk i zmodernizowane Dany i Goździki aby zdolność uderzeń do 20 km była stabilna.

  1. Qba

   Warto też kupić z 500 K9 i 1000 K808 z Korei

  2. pLuSz79

   Każdy zachodni BWP który otrzyma trafienie z Javelina czy Spike będzie płonął TU NIE O TO CHODZI!!!!!

  3. Radek91PL

   Co?? Po co nam kolejny lekki pływający bwp K21 obok lekkiego plywajacego borsuka? Jeżeli już to powinniśmy kupić AS21 Redback.

 24. kimeR

  BSP jest relatywnie lekkim pojazdem. Dlaczego nie mozna modernizowac te 1000 wozow z pomoca ruznych oferentow i realizujac taki harmonogram w jednostkach wojskowych, jednoczesnie odciazajac potencjalna produkcje Borsukow w tradycyjnych fabrykach?

 25. .-.

  To jakiś koszmar. Absolutnie jestem zdruzgotany. Jeśli okaże się, że Borsuk (pływający) zostanie uwalony by kupić z półki inny pływajacy bwp…. będzie to ostateczne zniszczenie naszego przemysłu obronnego. To kompletna paranoja. Mam nadzieję że pożyczymy tylko Redbacka i ostatecznie dopancerzymy Borsuka. Bo można.

  1. Fabian_0200

   Czym niby jesteś tak zdruzgotany? Przecierz nikt nie mówi o uwaleniu Borsuka. Borsuk jak tylko przejdzie w wojsku wszystkie testy pozytywnie a te już trwają to wejdzie myślę niechybnie do produkcji bo to dobry sprzęt z ogromnym potencjałem rozwojowym także dla innych typów pojazdów wojskowych niż tylko BWP. Można go dopancerzyć by lepiej chronił żołnierzy oczywiście wtedy tracąc pływalność. Niestety nie możemy sobie pozwolić na produkcję tych pojazdów całymi latami a może nawet 10-12 lat bo tyle by mniej więcej trwała produkcja krajowymi siłami takiej ilości Borsuków. Dlatego musimy mieć alternatywę by jednocześnie mieć drugie źródło napływu uzbrojenia dla naszych jednostek zmech. Produkcja BWP z dwóch źródeł pozwoli na szybszą wymianę w WP archaicznych BWP-1. Nie mamy czasu by to trwało długo. Tym bardziej że stan liczebny naszej armii ma się zwiększyć do 300tys. + żołnierzy a tym samym będzie potrzeba znacznie więcej BWP niż jest obecnie.

  2. Ryszard56

   prawda jest taka ,że uwalono ConceptPL01 jako ciężki wóz wsparcia i Andersa,obcy wywiad dziala,i dziś przy produkcji 100 Borsuków rocznie to za 10 lat bedzie 1000 sztuk ,to i tak za mało wiedz potrzeba kupic co najmniej z 500 sztuk nowego BWP najlepiej w wersji ciężkiej

  3. moszeh

   Dlaczego nie możemy? Nie sądzę aby Rosja zaatakowała kogokolwiek, może poza jakimiś malutkimi krajami w rodzaju Gruzji, przez najbliższe 5 lat przynajmniej.