Reklama

Siły zbrojne

BMS dla polskich Abramsów i saperów. Jest potwierdzenie

Most M1074 Joint Assault Bridge
Most M1074 Joint Assault Bridge
Autor. US Army

Duński koncern Systematic oficjalnie poinformował, że polskie czołgi M1A1 i M1A2SEPv3 Abrams otrzymają system zarządzania polem walki (ang. Battle Management System, BMS) SitaWare Frontline.

Reklama

O sprawie było już wiadomo od pewnego czasu, bo informacja o dostarczeniu duńskiego BMS znalazła się w dokumentach przekazanych przez administrację USA Kongresowi. Teraz formalny komunikat wydał producent systemu. Wynika z niego, że system otrzyma 366 polskich czołgów Abrams (116 wozów M1A1FEP oraz 250 egzemplarzy M1A2SEPv3) oraz pojazdy wsparcia (zapewne wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i mosty samobieżne M1074 Joint Assault Bridge).

Czytaj też

System SitaWare FrontLine będzie wykorzystywany przede wszystkim w 18. Dywizji Zmechanizowanej, uzbrojonej w Abramsy. Zgodnie z komunikatem zapewni on zdolności śledzenia sił własnych, analizy danych rozpoznawczych oraz zaawansowanej komunikacji. Oprócz systemu SitaWare FrontLine, będącego oprogramowaniem zarządzania polem walki dla pododdziałów, zostaną też wdrożone elementy systemu wyższego szczebla SitaWare Headquaters, między innymi po to, by zapewnić interoperacyjność z innymi systemami.

Czytaj też

Integracja SitaWare Frontline na Abramsach a także odpowiednie szkolenia będą realizowane we współpracy z przedsiębiorstwem Leonardo DRS, który jest jednym z podwykonawców programu Abrams (głównym wykonawcą jest General Dynamics Land Systems). Rozwiązania zarządzania walką rodziny SitaWare są powszechnie wykorzystywane w krajach NATO (a łącznie w ponad 50 państwach, w strukturach samego NATO czy w Australii). Pośród sąsiadów Polski wykorzystują je między innymi Litwa, Niemcy i oczywiście Dania.

Reklama

System SitaWare Frontline powstał jako rozwiązanie komercyjne „z półki” (ang. Commercial Off The Shelf – COTS). Jest cały czas rozwijany i otrzymuje nowe funkcjonalności. Niedawno rozwiązania SitaWare Headquaters, Frontline i Edge (to ostatnie przeznaczone jest na urządzenia z systemem Android, dla żołnierzy piechoty) otrzymały certyfikację cyberbezpieczeństwa agencji Departamentu Obrony DISA. Dzięki temu będą mogły być łatwiej i w szerszym zakresie wykorzystywane w sieciach podlegających Departamentowi Obrony, w tym w U.S. Army, która już wykorzystuje system SitaWare Headquaters w punktach dowodzenia.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Pitbull

  @APSK tez uwazam, ze sprawa powinna isc do prokuratury, a tak na marginesie to jakie systemy zarzadzania polem walki sa zainstalowane w Leopardach i K2?

 2. Prezes Polski

  Z tej informacji nie wynika, kto kupuje. Jeśli kontrakty na Abramsy zawierały też dostatecznie systemu walki, jest to w gestii dostawcy czołgów. Gdybyśmy obwarowali to do darmowymi warunkami, np. że system ma być polski, byłby polski. Jeśli natomiast zakup dokonywany jest przez, po raz kolejny w ulubionym przez PiS trybie "bez żadnego trybu" to wymaga weryfikacji.

 3. Commo Guy

  Jak slyszalem na Abramsach sa rowniez radiostacje z USA / z Harris.

 4. Zenek2

  A można było mieć rodzimy BMS. Ale po co?

  1. xdx

   Może w końcu ktoś zaczął myśleć? Potrzebne jest software które działa bezbłędnie w systemie NATO. Wynajdowanie koła po raz drugi nie jest zbyt opłacalne. Chyba że Polska zamierza opuścić NATO to tak. Ale jak jest w strukturze paktu to czas najwyższy nauczyć się z tego korzystać.

  2. AdSumus

   A nie mamy takiego? google twoim przewodnikiem.

 5. Ralf_S

  Taaa... To Abramsy będą miały SitaWare Frontline, a pozostały sprzęt WP ZSZW Topaz. I tyle w temacie ujednolicenia sprzętu. Brawo WY!

  1. [email protected]

   To ze Abramsy będą miały SitaWare wiadomo od początku czyli ameryki nie odkryłeś. A co do Topaza to ma go tylko artyleria bo do tego został stworzony. I PS mamy jeszcze Jasmina na najwyższym szczeblu :P No i mówisz o oprogramowaniu a piszesz o sprzęcie brawo TY nieznający albo amylazy pojęcia.

  2. mick8791

   @Ralf_S chłopcze drogi Topaz to nie BMS tylko system zarządzania ogniem artylerii! Systemu klasy BMS w Polskiej armii (głównie z winy Antoniego M.) do tej pory nie posiadamy! Zresztą BMS służy do innych celów niż Topaz...

  3. AdSumus

   Chłopacze drogi (bycie protekcjonalnym świadczy o brakach w wychowaniu) może Topaz nie jest pełnoprawnym systemem BMS, ale ma już jego funkcjonalności i może być do takiego rozwinięty. Ponad to w Polsce jest co najmniej pięć systemów które do takiego miana aspirują lub są nimi. Przykład KenBIT i jego Hektor, O ile pamiętam. Dla czego nie ma Polskiego systemu na czołgach? Bo to niebezpieczne, można stracić karierę, bo lepiej pierdzieć w stołek, bo ktoś się nie zainteresował, bo nie można przy tym zrobić zdjęcia.... I tak taki system trzeb zintegrować z czołgiem. A dla czego nie ma polskich radiostacji na Abramsach? Dla czego polska firma sprzedaje licencje na systemy komunikacyjne Amerykanom, a dla nas są one za słabe?

 6. Zygazyg

  A tak z ciekawości a co my mamy w naszych Leopardach na dżin dzisiejszy? No i w PT91 jeśli jeszcze jakieś mamy…

 7. HUGOZ

  Aktualnie Norwegia kupuje Leopardy, Włosi negocjują zakup Leopardów. W obu przypadkach jest ten sama informacja system wymiany informacji ma być narodowy.

Reklama