Reklama

Siły zbrojne

Blisko 30 chińskich samolotów zbliżyło się do Tajwanu

Zdj. podglądowe, myśliwiec J-16, fot. chińskie Ministerstwo Obrony
Zdj. podglądowe, myśliwiec J-16, fot. chińskie Ministerstwo Obrony

We wtorek 28 chińskich samolotów wojskowych naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony. ChRL ustanowiło tym samym kolejny rekord naruszeń strefy.

Wśród 28 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazło się 14 myśliwców Shenyang J-16 i sześć myśliwców Shenyang J-11. W strefę wleciały też cztery bombowce Xian H-6, dwa samoloty ZOP Shaanxi Y-8 oraz dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, do monitorowania sytuacji został wysłany bojowy patrol powietrzny, nadano komunikaty ostrzegawcze i aktywowano rakietowe systemy przeciwlotnicze.

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszenia tajwańskiej strefy ADIZ przez Chińską Republikę Ludową stały się normą, w maju i czerwcu armia chińska zmniejszyła natężenie wlotów, wysyłając przede wszystkim pojedyncze samoloty Shaanxi Y-8 czy Shaanxi KJ-500.

Wtorkowe, rekordowe naruszenie nastąpiło po stosunkowo spokojnym, dwumiesięcznym okresie. Wcześniej w czerwcu Chiny naruszały ADIZ zaledwie cztery razy, ostatni raz - w poniedziałek, kiedy jeden samolot Shaanxi Y-8 wleciał w strefę od tej samej strony.

W tym samym czasie na Morze Południowochińskie wpłynęła grupa okrętów marynarki wojennej USA z lotniskowcem USS Ronald Reagan. Lotniskowcowi towarzyszą niszczyciele rakietowe USS Shiloh i USS Halsey.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu Marynarki Wojennej USA stwierdzono, że było to rutynowe działanie w regionie Indo-Pacyfiku, zgodne z normami prawa międzynarodowego.

Operacja lotniskowca na spornym akwenie przypada na okres nasilonych napięć pomiędzy Chinami a USA i ich zachodnimi sojusznikami. Chińska dyplomacja ostro krytykowała w ostatnich dniach komunikaty ze szczytu NATO i szczytu grupy G7. W końcowym komunikacie przywódcy państw G7 podkreślili m.in. wagę pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony władz Tajwanu.

Ostatnie rekordowe naruszenie miało miejsce w połowie kwietnia, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 25 chińskich samolotów wojskowych.

W kwietniu, w momencie ostatniego rekordowego naruszenia strefy, przez Cieśninę Tajwańską przepływał amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke - USS John S. McCain. Zdaniem ekspertów, obecność marynarki USA w niewielkiej odległości od Tajwanu, może być przyczyną obu rekordowych naruszeń ADIZ przez ChRL.

Źródło:PAP

Komentarze