Siły zbrojne

Błaszczak: Przyszły rok rozpoczniemy od dużego kontraktu

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Tegoroczny budżet MON, rekordowy pod względem wielkości i udziału w PKB, a także wysokości wydatków majątkowych, został praktycznie w pełni zrealizowany. [...] Przyszły rok rozpoczniemy od dużego kontraktu – powiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Wedle wskaźników ekonomicznych budżet MON został wydany w rekordowych wielkościach" – powiedział szef MON dziennikarzom. Dodał, że chodzi zarówno o wydatki obronne w odniesieniu do PKB, jak i udział wydatków majątkowych, inwestycji w zakupy sprzętu i infrastrukturę, w budżecie obronnym. "Mamy do czynienia z wydatkami rzędu 2,37 procent – to najwyższy udział w historii w porównaniu do PKB" – podkreślił. "Chociaż rok 2020 jeszcze się nie zakończył, mogę powiedzieć, że wydamy pieniądze w praktycznie 100 proc." – powiedział.

Przypomniał, że NATO "oczekuje od państw członkowskich tego, żeby wydawać powyżej 2 procent", podkreślił, że w Polsce udział wydatków obronnych w PKB rośnie. Zaznaczył, że do 2015 r. ten wskaźnik nie był osiągany, a „w tym kończącym się roku wszystko na to wskazuje, że osiągnęliśmy rekord”. „Drugi rekord, też niezwykle istotny, to udział wydatków majątkowych – 33 procent” – powiedział. „Jest to o tyle istotne, że priorytetem rządu PiS jest bezpieczeństwo. W związku z tym wydatki przeznaczane na obronność z roku na rok są coraz wyższe” – dodał.

image
Reklama

Przypomniał, że tegoroczny budżet MON, planowany na ponad 49 mld zł, został jesienną nowelizacją zwiększony o 3 mld zł w porównaniu z ustaleniami z początku roku; a "w projekcie budżetu na rok przyszły także zostały zaprojektowane wyższe wydatki na obronność". "Wszyscy oczywiście mamy świadomość tego, że rok 2020 to rok w którym zmagamy się z pandemią, a więc niewątpliwie będzie to miało przełożenie na wysokość budżetu, jeżeli chodzi o PKB, ale i tak jeśli porównujemy polskie z PKB innych państw NATO, możemy powiedzieć, że kłopoty gospodarcze najmniej dotknęły Polskę" – dodał.

Przypomniał zawarty w styczniu br. z rządem USA kontrakt na wielozadaniowy samolot F-35, zapowiadając, że "przyszły rok rozpoczniemy również od dużego kontraktu". Szef MON nie ujawnił, o jaki system chodzi, zadeklarował zarazem dbałość "o równomierny rozwój wszystkich rodzajów sił zbrojnych" – lokowanie zamówień w rodzimych zakładach.

"Robimy wszystko, żeby większość zamówień była kierowana do polskiego przemysłu zbrojeniowego" – powiedział, podając jako przykład dokonane w mijającym roku zakupy kolejnych samobieżnych moździerzy Rak i karabinków Grot. "Staramy się, żeby polski przemysł zbrojeniowy stanowił podstawę jeśli chodzi produkcję sprzętu dla Wojska Polskiego" – zapewnił Błaszczak. Tegoroczny budżet obronny to ponad 52 mld zł, z czego na wydatki majątkowe MON przeznaczyło ponad 17,3 mld zł.

Źródło:
PAP

Komentarze