Siły zbrojne

Błaszczak: na szczycie NATO udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski

Polska delegacja na Spotkanie liderów NATO w Londynie. Fot. MON
Polska delegacja na Spotkanie liderów NATO w Londynie. Fot. MON

Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył w środę, że „udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".

Minister powiedział, że podczas szczytu NATO, dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Ankara zgodziła się na przyjęcie planu odpowiedzi w sytuacji kryzysowej. Błaszczak podkreślił, że udało się to, pomimo obaw, zgłaszanych w tej kwestii przed szczytem. Jak mówił, Duda rozmawiał o tym w Londynie z Erdoganem osobiście. „Turcja zgodziła się na to – a ta decyzja wymaga jednomyślności – aby ten plan został przyjęty” – dodał.

Błaszczak podkreślił też sukces inicjatywy NATO zwanej 4 x 30. Jak mówił, chodzi o gotowość do reakcji sił zbrojnych w sytuacji zagrożenia. Kraje Sojuszu wdrażają "inicjatywę gotowości", czyli 4 x 30, w której celem jest uzyskanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów bojowych gotowych do działania w ciągu 30 dni lub szybciej.

Polska jest też ważnym udziałowcem tego przedsięwzięcia, dlatego że spośród sześciu brygad lądowych jedną z nich tworzy (…) wojsko polskie. Zgłosiliśmy także udział dwóch eskadr F-16 do sił powietrznych. Tak więc zapewnione zostało Polsce bezpieczeństwo, zapewnione zostało bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO dzięki aktywności również naszego kraju.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Jak dodał, podczas szczytu spotykał się z przedstawicielami administracji amerykańskiej i brytyjskiej – doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O'Brienem i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'em. Błaszczak powiedział, że spotkania poświęcone były obecności sojuszniczych wojsk w Polsce, a rozmowa z O'Brienem dotyczyła również współpracy przemysłowej z USA i zakupu samolotów F-35. „To najnowocześniejsze samoloty na świecie. Zależy nam na tym, aby NATO było rzeczywistym gwarantem bezpieczeństwa, a w relacjach dwustronnych – zarówno ze Zjednoczonym Królestwem jak i Stanami Zjednoczonymi - to po prostu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całego NATO” – dodał.

Błaszczak przypomniał, że w Londynie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa odbył się lunch z przedstawicielami tych ośmiu państw, które wydają przynajmniej 2 proc. PKB na obronność; jednym z tych krajów jest Polska. „To są gesty, ale bardzo istotne gesty. Rzeczywiście to grono elitarne. Sam fakt, że prezydent RP Andrzej Duda siedział naprzeciw prezydenta Trumpa, że prezydent Trump po wstępie z udziałem mediów zwrócił się do prezydenta Dudy, aby zabrał głos i podzielił się swoimi opiniami na temat przygotowań związanych z podnoszeniem zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, to wszystko świadczy o tym, że pozycja Polski w Sojuszu jest coraz silniejsza, a to się przedkłada na nasze bezpieczeństwo” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Źródło:
PAP

Komentarze (24)

 1. Polish blues

  W ciągu 30 dni? Wow - ale sukces. Rosja na zmobilizowanie takiej siły potrzebuje 30 minut!

 2. BUBA

  Kazdy by tak zrobil tylko nie nasi

 3. dim

  Oj chyba jednak nie czujesz tematu w ogóle. Otóż USA osłaniają Grecję faktycznie przed Turcją, wiosną rok temu uczyniły to na Egejskim dwukrotnie. Ale tylko dopóki uważają, że tak im się opłaca. I identycznie byłoby z Polską.

 4. realista

  jak to czytam to nie wierze że aż tak są zadufani ... pierwsze co bym zrobił ???? L 39 NG tak z 72 sztuki lobbujemy na Czechy iż jest to offset za berberysy z 50 stk Borsuki z 50 stk "te z 3ciego roku z minimalną ilością wad wieku dziecięcego kilka Bystr i Pylic to nasz offset za zakup i kompatybilny element wojska sąsiada z naszym ....następnie inny kraj z NATO powtórka akcji ... zazwyczaj widzę "ich" płacz ze nic nie eksportujemy i nic nie mamy to trzeba myśleć i perswadować _perspektywicznie_ niestety pokłosie przestrzału PRL/IIIRP potrafi robić tylko interes partyjny to tez pokolenie do podmianki przez "nowsze"

 5. CdM

  To akurat jest dość oczywiste, gdyż żaden artykuł nie zobowiązuje członków NATO do ochrony jednego z członków przed napaścią innego członka Sojuszu. A o ile wiem, Grecja nie jest członkiem żadnych innych sojuszy. Więc z jakiej racji ktoś miałby im pomóc?

 6. R

  To tylko minister Blaszczak wie :)

 7. mobilny

  Ten facet nadal nie wie co mówi. Mówi bo coś trzeba mówić i to koniecznie pozytywnie a przy okazji ogłaszać sukcesy. To już nie jest zabawne a gościu już dawno stracił wiarygodność. Nadzieja na sensowną silną realną armię umarła. Czekam na powtórkę z historii

 8. klouf

  Błaszczak przypomniał, że w Londynie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa odbył się lunch z przedstawicielami tych ośmiu państw, które wydają przynajmniej 2 proc. PKB na obronność; jednym z tych krajów jest Polska. „To są gesty, ale bardzo istotne gesty. Rzeczywiście to grono elitarne. Sam fakt, że prezydent RP Andrzej Duda siedział naprzeciw prezydenta Trumpa, że prezydent Trump po wstępie z udziałem mediów zwrócił się do prezydenta Dudy, aby zabrał głos i podzielił się swoimi opiniami na temat przygotowań związanych z podnoszeniem zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, to wszystko świadczy o tym, że pozycja Polski w Sojuszu jest coraz silniejsza, a to się przedkłada na nasze bezpieczeństwo” – powiedział Mariusz Błaszczak. Brak słów, kabaret.

 9. Ratownik

  Szczyt NATO wymógl na Polsce 4x30 I to jest prawdziwy KLOPS o czym eie Błaszczak bo trzeba bedzie wystawić 2-eskadry

 10. andys

  Gwarancją bezpieczeństwa są przyjazne (przynajmniej dobre) stosunki z sąsiadami, rozwiązanie wszystkich (choćby większości najważniejszych) konfliktowych problemów z nimi, pokonanie uprzedzeń i zaszłości, wygodna współpraca gospodarcza. Ważna jest również aktywność w polityce międzynarodowej (szczególnie w ONZ). Silna armia to ostatni warunek bezpieczeństwa,

 11. Stefan

  Wątpię.

 12. podatnik RP

  zamiast suchych obietnic, które już znamy z historii (1939) wolałbym nowe czołgi, okręty itd...

 13. martin

  us dEFENSE tODAY : "President Trump Should Offer to Sell M-1 Abrams Tanks to Poland" :) SPLATA 447 I TYLE . a INNYM DAJA ZA DARMO :)

 14. wertok

  wazny krok. a teraz patrzec na nuclear sharing na przyszlosc

 15. Roland

  Co to znaczy UDALO SIĘ ZAPEWNIC BEZPICZENSTWO POLSKI ?

 16. ursus

  Podsumowując: dla niektórych lunch ważniejszy od budowy silnej armii. Dramat.

 17. dim

  Ale Szef Sztabu Marynarki Wojennej Grecji, zapytany czy ktoś pośpieszy Grecji z pomocą, w wypadku tureckiego ataku, odpowiedział bez wahań "Nie. Będziemy walczyć sami". Wiadomość z 4 XII b.r. Może z pewnymi drobnymi wyjątkami, ale proponowałbym podobne podejście, stosowne do potrzeb działania, nie tylko w Grecji.

 18. Dumi

  Z akcentem na polski przemysł zbrojeniowy i pracami rozwojowo - badawczymi mającymi na celu opracowanie własnej broni. Amerykanie są tu po to by nam zapewnić ochronę a my w tym czasie mamy kupować sprzęt nie z półki, ale tak jak nam to proponuje MBDA w przypadku Narwi czyli z how know dla polskiego przemysłu. Amerykanom jak trzeba zapłaćmy, ale nie TRWOŃMY miliardów na sprzęt przy którym nasi mechanicy nie mogą nawet śrubki odkręcić...

 19. KrzysiekS

  Tak jak USA z Rosją i kilku innymi państwami zagwarantowały Ukrainie nietykalność granic "papier wszystko przyjmie".

 20. Covax

  W punkt, czyżby pan Mariusz zapomina o punkcie 3 ?

 21. Olender

  niestety masz rację...

 22. Olender

  Gwarancją bezpieczeństwa jest silna gospodarka i silna armia a nie sojusze które można zrywać... ani jednego ani drugiego nie mamy

 23. Kris

  Chamberlain to samo mówił podpisując układ z Hitlerem, polskie władze przed II Wojną Światową, jak mieli "zagwarantowany" sojusz z Francją i Anglią...

 24. greg

  Najgorsze jest chyba to, że Nasi politycy wierzą w to, co mówią...