Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: lekkie myśliwce FA-50 zdały egzamin

FA-50GF.
FA-50GF.
Autor. KAI

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o pomyślnym zakończeniu testów samolotów FA-50GF, które odbywały się już w polskiej przestrzeni powietrznej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W lotach mieli uczestniczyć polscy oraz koreańscy piloci, ci pierwsi ukończyli w czerwcu szkolenie w Republice Korei na wspomnianych powyżej maszynach. Ma to być ostatni już krok przed oficjalnym przekazaniem pierwszych FA-50GF do naszej armii. Obecnie do Polski dostarczono 2 egzemplarze tego szkolno-bojowego samolotu o numerach taktycznych 5001 i 5002. Wezmą one udział w pokazach Radom Air Show 2023. Polski resort obrony zamówił łącznie 12 takich maszyn, kolejne zaś 36 samolotów będzie już w wariancie FA-50PL odznaczającym się znacznie większymi zdolnościami bojowymi. Dostawy wszystkich płatowców mają odbywać się w latach 2023-2028.

Czytaj też

FA-50GF
Autor. Fot. kpr. Wojciech Król/CO MON
Reklama
Reklama

Komentarze (23)

 1. Nabosaka

  Ciekawe czy Polska dostanie sowje F-35A na czas. 02.08.2023 pojawiły się takie informację: "Ministerstwo obrony Belgii odmówiło przyjęcia zamówionych u producenta Lockheed Martin dwóch myśliwców F-35. Przyczyną są problemy techniczne. Początkowo zakładano, że pierwsze dwa egzemplarze F-35 trafią do Belgii już pod koniec tego roku. Ze względu na opóźnienia we wprowadzaniu nowego oprogramowania i problemy z ekranami Belgia odmówiła jednak przyjęcia tych maszyn. Dopiero kiedy myśliwce będą w pełni spełniać wymagania belgijskiego ministerstwa obrony będą mogły zostać dostarczone. Przewiduje się, że opóźnienie w dostawie dwóch pierwszych egzemplarzy F-35 wyniesie co najmniej pół roku. Zgodnie z nowym harmonogramem poprawione oprogramowanie ma być gotowe w grudniu tego roku - powiedział rzecznik prasowy belgijskiego ministerstwa obrony. Później jednak oprogramowanie musi przejść jeszcze szereg testów i uzyskać odpowiednie certyfikaty." .Siedemnaście lat od oblotu i dalej takie problemy.

  1. Davien3

   @nabosaka jakbys nie wiedział to kazdy samolot jest cały czas rozwijany nawet F-35 Belgia ma wcześniejsza wersje niz Polska Natomiast nasze F-35 maja ok pól roku opóxnienia i pierwsze cztery dostaniemy w listopadzie 2024r

  2. Nabosaka

   @Davien, czy ty czytałeś co ja zacytowałem? Maja problemy z ekranami. Problemy z oprogramowaniem dręczą F-35 od zawsze. Belgi ma może wcześnie wersje, ponieważ Block 4 który zamówiła Polska jeszcze nie istnieje. Zresztą pierwsze polskie F-35 nie będą Block 4. Mówił o tym jeden wiceprezesów LM podczas MESKO w 2021 roku bodajże.

  3. Davien3

   @Nabosaka po pierwsze polskie F-35A to bedzie block 4 jezeli chodzi o wyposazenie a nie blok 3F po drugie nasze F-35a sa własnie w produkcji Po trzecie problemy z ekranami moga byc dwojakie albo hardware albo oprogramowanie a jak wynika z twojego własnego postu to zaistniały te drugie więc znowu nie masz racji.

 2. tkin ważny

  Nie jestem ekspertem a tym bardziej ekspertem od wszystkiego. Mam swoje zdanie i tyle. Nie wierzę politykom, zawodowym kłamcom i wszelkiej maści ekspertom. Wierzę w argumenty. Dlatego mam pytania FA50Pl możemy przekształcić w Gwiazdę Śmierci? Obserwując Ukrainę i uzbrojone Mig-29 w pociski AMRAAM, a SU-24 w Storm Shadow to co możemy podczepić pod FA50Pl ? To co wyżej? Meteora, Brimstone 2 jeżeli tak to mamy Gwiazdę Śmierci jeżeli nie to dlaczego?

  1. Davien3

   @Tkin to tak po kolei :pod samolot mozesz podczepic wszystko co tylko ci sie zamarzy ale uzyc jedynie to z czym jest zintegrowany a FA-50PL bedzie zintegrowany poza tym co ma teraz FA-50GF jedynie z AIM-120 i to jak za to zaplacimy. MiG-29 nie moga uzyc AMRAAMów i nigdy ich na Ukrainie nie przenosily zintegrowano je za to prowizorycznie z pociskami HARM FA-50PL nie bedzie miał ani Brimstone ani Storm Shadow ani Meteorów choc akurat koreański FA-50 bl 20 bedzie zintegrowany albo z IRIS-T albo z Meteorami Aha jeszcze musisz miec dane uzbrojenie na stanie dlatego np nasze FA-50GF w odróznieniu od koreańskiech block 10 nie maja AIM-9L/M.

 3. Mireq

  Co do tytułu - egzaminem dla samolotu bojowego jest sprawdzenie w prawdziwej walce.

 4. Diki

  FA-50GF jest do podtrzymania wyszkolenia pilotów, po oddaniu Mig-29. Samolot o naprawdę ograniczonych możliwościach bojowych. FA-50PL jeżeli dojdzie do skutku (a nie wie mczemu by nie miał dojść) będzię to rzeczywiście lekki myśliwiec wielozadaniowy. Różniący się do normalnych mniejszym płatowcem i zdolnościami kinetycznymi. Nie mniej będzie NOWOCZESNY i groźny: AESA (GaN) PhantomStrike, AIM-9X, AIM-120C/D, KGGB, JDAM, Sniper, JHMSC itd... Pod względem nowoczesności awionki i uzbrojenia maszyna przewyższająca nasze F-16 block 52+. Znakomita, ekonomiczna i zarazem groźna alternatywa dla F-16 i F-35. Bo nie zawsze trzeba te droższe mazyny wykorzystywać. A teraz odpowiedźcie szczerze, wolicie siedzieć w FA-50PL z PhantomStrike i AMRAAMem czy w Su-27SM?

  1. Davien3

   @Diki po pierwsze FA-50PL nie istnieje nawet jeszcze po drugie nie bedzie miał AIM-9X tylko najwyzej AIM-120 jak sie USA zgodza na integrację po trzecie masz całe 5 wezłów na uzbrojenie podwieszane b 2 kolejne sa wyłacznie pod AIM-9 L/M i nie wiadomo czy da sie je przystosowac pod AIM-120 Po czwarte nawet w wersji Fa-50PL nie bedzie lepszy nawet od starych Gripen C a co dopiero od F-16 advanced jka nasze jastrzebie Atak szczerze to wolę siedziec w F-16 C/D block 52+ niz w FA-50PL bo mam jakos tak 5x wieksze szanse na przezycie starcia w powietrzu Aha na FA-50GF nie podtrzymasz nawyków pilota z MiG-29 bo wymaga to normalnego przeszkolenia na ta podróbke, to nie M346 który moze spokojnie symulowac Mig-29:)

  2. Seb66

   #Diki! FA50 alternatywą dla ...F35???? Serio? Tej BZDURY nawet się nie da skomentować bez śmiechu

 5. Seb66

  Z jaką łatwością MON zakupił aż 50 tych "ćwierć-myśliwcow"! W zakupach półśrodków lub sprzętu NIE-bojowego w MON mamy mistrzów świata. Skoro zdecydowali się na bajzel logistyczny to równie dobrze mogli by kupić np. 25 Grippenow. Od początku zdolnych do operowania w środowisku morskim, czego dziś nam brakuje, zdolnych do przenoszenia pocisków przeciw okrętowych i de facto 100% myśliwców zdolnych do operowania np. z DOLi. Aha, dużo łatwiej pozyskalibyśmy pilotów na te stricte bojowe Grippeny niż 2x więcej na te "namiastki" myśliwca. Bo potrzeba ich wtedy POŁOWĘ mniej!

 6. Macorr

  I dobrze, uzbroić w AIM 9 i niech polują na orków na wschodniej granicy , do mało czego się nadają ale do tego jak najbardziej...

  1. Davien3

   @Macorr nie da sie bo Polska tak starych Sidewinderów zwyczajnie nie uzywa ani ich juz nie produkuja

  2. kukurydza

   AIM-9L dla FA50GF nie da się już dokupić, chyba że z zapasów Korei, ale można kupić 100% analoga, czyli Arrow-3 z Izraela, który zaprojektowano właśnie dla klientów potrzebujących lepszej rakiety dla maszyny przenoszącej stary oryginał. Natomiast w przypadku PhantomStrike na FA50PL, przenoszone i zintegrowane będzie dokładnie to samo co na naszych F16. Alternatywa jest, bo EL/M-2032 to dobry radar, ale jakoś nikt nie garnie się do kupowania rakiet z Izraela, skoro za 2 lata będzie wersja Block 20, a za 4 lata GF będzie podnoszony do Block 20....

  3. Davien3

   @kukurydza ty wiesz co przepisujesz??? Arrow-3 to pocisk antybalistyczny który jest odpowiednikiem THAAD-a chodziło ci chyba o Python-3 ale tego pocisku ani nie przenosi FA-50GF ani nie mamy ich w swoim posiadaniu wiec skończ klamac A co do FA-50PL to moze dostanie jedynie AIM-120 zakładajac ze sie USA zgodza I dalej poza AMRAAM-ami bedzie miał dokladnie to co ma teraz bo sam radar nie daje ci integracji z uzbrojeniem dziecko aha nawet tych AIM-120 nie wykorzystasz w pełni bo nie masz MIL/STD-1760:))

 7. Rusmongol

  Mnie się dziwnie wydaje że ta 50 był by dobra maszyną kdyby kupiła go PO. Wtedy znowu wieszaliby po nim psy zwolennicy pis. A tak serio to jakie samoloty zamówił siemioniak? Choć te na defilade....

  1. kukurydza

   Nawet nie na defiladę. Włoskie zabawki wykazały taki poziom sprawności technicznej, że w pierwszym pełnym roku po całkowitym przełączeniu na nie szkolenia zaawansowanego, wymagane naloty osiągnęło DWÓCH elewów Szkoły Orląt. I to właśnie przyczyna położenia pały na Masterach, chociaż próba ratowania eskadry szkolnej - przez odebranie serwisu włochom, jak zadecydował Siemoniak, i zorganizowaniu go w oparciu o krajowe firmy jako partnerów Leonardo, trwa.

  2. Z prawej flanki

   A takie- M-346 Master.

  3. kapusta

   @Rusmongol - wiem, że niektórym trudno to zrozumieć, ale maszyny nie mają partyjnych barw. Niestety gdy partyjnym trollom brakuje argumentów, to sprowadzają dyskusję do takich właśnie bzdur. A wystarczy porozmawiać o faktach: czy lekki samolot szkolno-szturmowy, de facto bez zdolności prowadzenia walki powietrznej był przewidywany kiedykolwiek w jakimkolwiek Programie Modernizacji Technicznej? Choćby w tych przygotowanych za rządów PiS? Czy zachodnie wzorce lotnicze wprowadzane w Polsce od wdrożenia do służby F-16 zakładają posiadanie 3 eskadr o tak wąskim zakresie możliwości? Czy w MONie powstały przed zakupem jakiekolwiek analizy wskazujące na celowość takiego zakupu? Czy prowadzono jakiekolwiek rozmowy i negocjacje z różnymi oferentami by wybrać maszynę najbardziej odpowiadającą tym rzekomym potrzebom? Odpowiedzi są oczywiste, tak samo jak wynikający z nich partyjno-wyborczy cel tego zakupu.

 8. PatriotW

  FA-50GF trudno nazywać lekkim myśliwcem. FA-50PL jeśli zrealizują je zgodnie z zapowiedziami - już owszem. Dziwi mnie jak wielu kanapowych ekspertów w komentarzach przeraża wizja lekkiego myśliwca.

  1. kukurydza

   Bo większość z nich to mentalni rosjanie pełniący obowiązki Polaka, zachowujący się jak absolwenci Woroszyłówki i uznający że 30-letni wrak Mig-29 z muzealnym kompleksem walki jest lepszy, bo "pełnowymiarowy". I nie przekonasz takiego nawet faktem, że EL/M-2032 montowana na naszych FA50GF na starcie ma zasięg wykrycia o 25% większy niż ruZZki NO19 na Migu, nawet nie wspominając o tym że po zmianie w trybie bojowym V zasięg radaru Mig-29 spada do 100 km czyli mniej niż połowy EL/M-2032, a w trybie BL do 35 km, czyli jednej szóstej zasięgu izraelskiej stacji. Do tego, EL/M-2032 ma syntetyczną aperturę, więc śledzi też cele na powierzchni, czego ruZZkie "nie umi"..

  2. kapusta

   @PatriotW - raczej przeraża wizja wydawania miliardów na samolot, który jak sam podkreślasz lekkim myśliwcem nie jest, a który ma takowy udawać.

  3. kapusta

   @kukurydza - tylko co komu po zasięgu wykrycia, skoro "30-letni wrak Mig-29 z muzealnym kompleksem walki" ma rakiety o 4-krotnie większym zasięgu rażenia? Co z tego że "zasięg radaru Mig-29 spada do 100 km" jeśli zasięg AIM-9 L/M to tylko kilkanaście kilometrów? Twój wpis przekonuje, że nie jest prawdą, iż w starciu ze złomem w postaci MiGa-29 pilot FA-50 nie wiedziałby co go trafiło - zaiste przekonałeś nas, że wiedziałby doskonale, tylko że nijak nie wpłynęłoby to na wynik starcia: FA-50 zostałby strącony, zanim zdołałby odpalić jedną ze swoich dwóch archaicznych rakiet.

 9. Mama Leona

  Który samolot jest bardziej efektywny (cena/efekt) od sumy takich czy innych ładunków potrzebnych do tego by spadł? Izraelczycy to ładnie policzyli no i Amerykanie... mocno ostygli co do pakowania kroci w samoloty.

 10. Flaczki

  No I bardzo dobrze, teraz juz zamowic dodatkowe F35

  1. Paweł P.

   Dokładnie.

  2. kopacz033

   Polska nie domowi kolejnych f35. Wejdziemy w projekt kf21 broame. I je bedziemy rozwijac razem z korea i one posluza sie do zastapienia migow 29 i f16 a f16 pojdzie na Ukrainę. O ile rzad sie nie zmieni to bedzie tak to wygladalo. Nie wszystkoe f16 ale jakas część z naszej floty

  3. kapusta

   @Flaczki - szkoda tylko że zakup FA-50 zrobiono ZAMIAST zakupu kolejnych F-35A a nie oprócz niego.

 11. ja!

  Może i zdały, ale co z tego gdy armia i MON go nie zdały. Pokazaliśmy Rosji że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie się obronić i możemy się stać dostarczycielami kupowanego sprzętu.

 12. X

  Zabrakło mi słowa "sukcesywnie"...

 13. Monkey

  Pytanie brzmi: jeśli są tolekkie mysliwce, to jakie jest ich obecne uzbrojenie? Poza działkiem oczywiście.

  1. Davien3

   @Monkey FA-50 nie jest mysliwcem nawet lekkim ale lekkim samolotem uderzeniowym W Polsce do FA-50GF mamy teoretycznie pociski AGM-65 Maverick bombo grawiracyjne i JDAM bo zeby uzywac Paveway to trzeba podwiesić zasobnik celowniczy Nie mamy rakiet pow-pow bo AIM-9L/M Polska nie uzywa a z AIM-9X nie sa zintegrowane. W wersji FA-50PL maja dojść jedynie AIM-120 o ile zapłacimy za ich integracje. Moze beda tez bomby KGGB co do ktorych podobno trwaja negocjacje z Koreą Płd. I to wszystko. Na uzbrojenie pow-ziemia sa jedynie 3 podwieszenia z 7-miu albo maks 5 o ile zrezygnujemy z zapasowych zbiorników paliwa A to mało prawdopodobne.

  2. qmaty

   Głównie AIM-9 L/M/N/P/S, AGM-65 A/B/D/G, GBU-12, GBU-38, MK82 i 83, LAU-3 z npr 2,75". Mowa oczywiście o tym co obecnie może przenosić. W wersji docelowej ten wachlarz ma być powiększony o kilka.pozycji.

  3. kukurydza

   z A-A, koreańczycy zintegrowali tylko Aim-9L. Radar to EM/M-2032, więc najszybciej, dokupując izraelski komputer misji z półki, można dodać całą rodzinę Python/Derby/Barak i praktycznie wszystkie warianty AMRAAM poza D-3, ale to mało prawdopodobne, bo zasięgi instrumentalne "tylko" >220 km, czyli "jedynie" 1/4 więcej niż zasięgi wykrycia NO19 z Mig-29. Z broni A-G, Maverick, Mk 82/83/84, CBU-58, i Hydra. Zintegrowane są 2 zasobniki, Litening i Sniper, dające dostęp do broni precyzyjnej. Snipera mamy dla naszych F16 i dopiero co MON zamawiał dodatkowe, właśnie dla FA50.

 14. CzarnyRycerz

  I na czym te testy polegały, że lata? Samolot dobry na paradę przed wyborami. Oby nigdy nie musiał brać udziału w pełnoprawnej wojnie.

  1. qmaty

   Poległy zapewne na sprawdzeniu czy samolot spełnia wszystkie wymagania postawione przez zamawiającego w specyfikacji, np. czy działa MOD5 w IFF, czy radiostacje pracują w trybach szyfrowanych, czy samolot ma określone osiągi na danych wysokościach, itd.

  2. Mir

   qmaty tego nie sprawdza się przed zakupem?

  3. kukurydza

   Ten samolot ma lepszy radar i środki przeciwdziałania aniżeli NO19 na waszych Mig-29, drodzy rosjanie.

 15. rwd

  Ładnie wygląda muszę przyznać. Skoro Koreańczycy kredytują nasze zakupy, więc musieliśmy brać, to co oni chcieli skredytować. FA-50 dostaliśmy w pakiecie z K-2, K-9 i Chunmoo, taka sprzedaż wiązana. Nam zależało na sprzęcie dla DZ ale aby kupić czołgi musieliśmy wziąć, niechciane na rynku, koreańskie samoloty. Z czasem zostaną ujawnione szczegóły negocjacji.

 16. Edmund

  Do @Daviena aby pokazać jego kłamstwa i brak wiedzy. Link w tym artykule - Inspektor Sił Powietrznych o samolotach FA-50. - FA-50 jest kompatybilny z F-16 - z perspektywy pilotów oraz obsługi technicznej samolotów. Jak mówił, kokpit i systemy sterowania FA-50 są niemal identyczne jak w F-16, co pozwala pilotom na latanie oboma typami samolotów jedynie po krótkim przeszkoleniu"..

  1. Davien3

   @Edmund sam klamiesz bo Koreańczycy z KAI wyraźnie stwierdzili ze FA-50 nie nadaje sie do szkolenia pilotów na maszyny gen 4+/5 czyli nawet naa nowsze wersjie F-16 jak nasze jastrzebie Ale oni przecież sie nie znaja:)) a co do kokpitu to jest taki sam jak w STARSZYCH wersjach F-16 bo FA-50 przejał go po T-50 czyli samolocie szkolnym przeznaczonym do szkolenia pilotów ale znowu pokazales swoja zerowa wiedze.

  2. Edmund

   @Davien to nie moje słowa tylko Inspektora Sił Powietrznych. Masz to w artykule. To samo mówili Koreańczycy. Kim jesteś aby przeczyć tym słowom? Ty rozumiesz co się mówi do ciebie po Polsku?

  3. Pitbull

   @Edmund inspector probuje wchodzić w pupę Błaszczakowi gdzie sami Koreańczycy stwierdzili, ze Fa-50 jest samolotem nieperspektywicznym i nie zamierzają go modernizować do wersji Black 20. Tez był o tym artykuł na tym portalu.

 17. Bik

  To nie są myśliwce! Co najwyżej lekkie samoloty bojowe.

 18. KAR

  Niecałe 50 sztuk samolotów kupować przez 5-lat... Niezłe tempo...

 19. Exfederale

  Zdały egzamin? To znaczy, że wykryły białoruskie śmigłowce? Wot, maładcy!

 20. Odyseus

  Czyli na paradę będą i uff Kamień spadł z serca Błaszczakowi :D

 21. Ma_XX

  przechwycili 2 śmigłowce zza Buga?

 22. Antek

  A od kiedy FA-50 to mysliwce jak w tytule?

 23. Admirał Gawrona

  Jak Błaszczak tak mówi to musi być prawda. Co następne szybowce uzbrojone w granat ręczny?

Reklama