Reklama

Siły zbrojne

Białoruś z nowymi transporterami BTR-82A

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, tamtejsze wojska lądowe otrzymały pierwszą partię kołowych bojowych wozów piechoty BTR-82A. Pojazdy te zostały zakupione w ubiegłym roku i trafią na uzbrojenie łącznie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej.

Liczba wozów uwiecznionych na fotografiach opublikowanych przez białoruski resort obrony sugeruje, że dostarczono jednorazowo kilkadziesiąt egzemplarzy BTR-82A. Pojazdy dotarły na stację kolejową Ozeriszcze w Mińsku na platformach kolejowych połączonych w jeden długi eszelon. Wśród BTR-82A znalazły się co najmniej dwa egzemplarze kołowych wozów zabezpieczenia technicznego BREM-K, które bazują na podwoziu transportera BTR-80. Druga partia dostaw transporterów BTR-82 dla białoruskiej armii planowana w listopadzie br.

Wszystkie te pojazdy mają trafić na uzbrojenie pododdziałów 120. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie zastąpią najprawdopodobniej używane dotychczas bojowe wozy piechoty BMP-2. Kilka z nich ma trafić także do 72. Gwardyjskiego Połączonego Centrum Szkoleniowego i Białoruskiej Akademii Wojskowej. Białoruscy żołnierze mieli już okazję zapoznać się tymi pojazdami oraz odbyć podstawowe szkolenie w czasie licznych ćwiczeń z rosyjską armią. Na niektórych z nich jak choćby ostatnie "Misja Pokojowa-2021" wykorzystywali oni właśnie wypożyczone przez stronę rosyjską BTR-82A.

Kontrakt na ekwiwalent dwóch batalionów tych wozów został zawarty w trakcie międzynarodowego forum wojskowo-przemysłowego Armia-2020 w Moskwie. Według deklaracji białoruskich władz, tamtejsze BTR-82A miały otrzymać niektóre podzespoły lokalnej produkcji takie jak systemy łączności od OAO "AGAT-SYSTEM" i systemy celownicze od JSC Peleng. Zakup tych wozów pozwoli na znaczące wzmocnienie potencjału białoruskich wojsk lądowych, które wprowadzą na swoje uzbrojenie dwa bataliony nowo wyprodukowanych kołowych bojowych wozów piechoty.

Obecnie na uzbrojeniu białoruskich wojsk lądowych znajdują się dwa podstawowe typy kołowych wozów bojowych. Pierwszym z nich to 39 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych BTR-70, które w ostatnim czasie zostały zmodernizowane przez lokalną zbrojeniówkę do standardu BTR-70MB1 i znajdują się na wyposażeniu białoruskiego specnazu. Drugi z nich to z kolei 153 egzemplarzy kołowych kołowych transporterów opancerzonych BTR-80, które również mają być w dalszej kolejności stopniowo poddawane podobnemu zakresowi modernizacji jak starsze BTR-70.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. Zibi

  Bardzo fajnie, że potencjalny przeciwnik uzbraja się w taki śmieszny złom, który Polska pozbyła się w latach 90 tych, a ostatnio masowo używany był w latach strajków lat 80tych.

  1. Davien

   Akurat w Polsce nie był w ogóle używany

 2. Obym się mylił

  Przypadek? W polityce nie ma przypadków. To oznacza pierwszy etap przygotowań do działań wojennych.

  1. Zajjo

   To nic nie pznacza

  2. fgch

   te starocie to do pacyfikacji cywili, na pole intensywnego konfliktu się nie nadają

 3. Lord Godar

  To dalej ten sam złom bez porządnego opancerzenia , w ułomnym układzie konstrukcyjnym , co powoduje że desant woli jechać na pancerzu niż w środku . Tylko poprawiono uzbrojenie , optykę i łączność .

 4. stary człowiek i może

  Zapad się skończył, a szopka ze stanem wyjątkowym trwa nadal, każdy reżim potrzebuje sztucznej wojny gdy kraju bieda i głód. Ta wyimaginowana wojna nie może się szybko skończyć bo sondaże spadną. Wygląda to na ustawkę Łukaszenka-konus w celu dalszej destabilizacji kraju

  1. xXx

   Zarówno Gruzja jak i Ukraina zostały zaatakowane przez Rosję jakiś miesiąc po skończeniu analogicznych ćwiczeń przy ich granicy, tak więc jeszcze do końca roku raczej odetchnąć nie możemy.

 5. Militarysta

  No ale jak to Bumereng okazał się totalną klapą ? A taki miał być dobry prawie jak VBCI z którego został zerżnięty.

 6. prawdziwy

  Łza się w oku kręci.Przypominają się czasy młodości , gdy wierną PSzóŁkA wiązało się drutem,opalonym wcześniej w ognisku na bocznicy, do zamków na lorze.....

 7. Aha

  Raczej te transportery na pacyfikowanie tłumów cywilów W końcu to Łukaszenko i starania Rosji by tam zrobić porządek. Po walce z tym co mamy to by był jeden wielki las raj dla złomiarzy

 8. codybancks

  To ma być ich zakup dla odstraszania Polski i NATO !!?

  1. hehehehe

   Tak twierdzi Łukaszenko??? :) ciekawe odstraszenie od czego??? Od patrzenia jak sprzedaje Białoruś Rosji??? :) Polska i Nato nie zamierzają atakować tylko się bronić przed ruską zarazą. Może kupimy sobie chipsy i będziemy patrzeć jak Łukaszenko doprowadza swój kraj do ruiny. Z radością przyjmiemy fakt kiedy Białoruś powróci do normalności z normalnym człowiekiem u władzy. Podobnie z Rosją

 9. asd

  Pudrowanie sowieckiego g?wna.

 10. Bania

  Zabytki..w stosunku do konstrukcji zachodnich i Rosomaka.

  1. Krzyś

   Rosomak to dopiero zabytek.

  2. Herr Wolf

   No zabytki ale nie wożą ludzi na pace a przynajmniej się tym nie chwalą jako super technologią..

  3. Davien

   No cóz to w końcu najgorszy na świecie BWP/KTO.

 11. PSSRJAC

  Czy prócz systemów wizyjnych, łączności zmieniło się coś względem pancerza? Klasyczne RPG powinno wystarczyć na taki KTO czy się mylę? Czy głowice będące na wyposażeniu WP mają wystarczającą przebijalność?

  1. Mix

   A jest jakieś KTO na które RPG nie wystarczy?

  2. Pancerz się nie zmienił, jesli chodzi o kumulacyjne. Jest tylko wykładka przeciwodłamkowa z aramidu od środka.

  3. bender

   Rosomak M1M z siatkami na RPG od QinetiQ na ten przykład

 12. Miki

  Cele dla naszych Mavericków ;)

  1. Kanalarz

   Nie wiem co to są te mavericki, ale na pewno nie są niezniszczalne, zaglądam tutaj czasami i zauważyłem że zawsze piszecie o jakieś nowej broni Rosjan że będzie celem, po pierwsze cel nie koniecznie musi być zniszczony przez obierającego rzut, po drugie nie ma rzeczy niezniszczalnych, czy wy sobie wyobrażacie że będziecie na wojnie strzelać do Rosjan jak do kaczek? Chyba same dzieci tutaj piszą komentarze, ku przestrodze - WAS też mogą wziąć na cel.

  2. ?

   Ile ich ma lotnictwo? 100, 200? To mniej więcej tyle co samych transporterów ma sama białoruś, powodzenia.

  3. Jest dokładnie odwrotnie. Większość tych komentarzy piszecie sami. Chyba tylko po to aby usprawiedliwić atak nuklearny na Warszawę...

Reklama