Reklama

Siły zbrojne

Białoruś wkrótce otrzyma Su-30SM

Su-30SM sił powietrznych Kazachstanu, Fot. Alexey Korshunov, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Su-30SM sił powietrznych Kazachstanu, Fot. Alexey Korshunov, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Rosyjska agencja prasowa Interfax poinformowała, że do końca tego roku trafią na Białoruś pierwsze cztery z dwunastu zamówionych myśliwców wielozadaniowych Su-30SM.

Informację o terminie białoruskiej dostawy Su-30SM podał Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Sergiej Szojgu, wizytujący w tym czasie Zakłady Lotnicze w Irkucku, w których powstają wskazane maszyny. Dotychczasowe opóźnienia w dostawach samolotów wynikły z nałożenia na Rosję sankcji, wskutek których utraciła ona dostęp do niektórych części elektronicznych umożliwiających działanie wysokospecjalistycznych systemów, takich jak radary kierowania ogniem. Z tego względu konieczne było opracowanie ich własnych odpowiedników. Samoloty miały pierwotnie trafić do polskiego wschodniego sąsiada jeszcze w 2018 roku.

Białoruś zamówiła 12 myśliwców Su-30SM - mają one zastąpić samoloty MiG-29. Wartość transakcji nie jest publicznie znana. Państwo to stanie się drugą (po Kazachstanie) byłą republiką radziecką będącą klientem rosyjskiem korporacji Suchoj. Na obszarze postsowieckim chęć zakupu tych maszyn wyraża także Armenia.

Su-30SM służą także w rosyjskich siłach zbrojnych. Siły powietrzne Federacji Rosyjskiej mają na stanie 92 maszyny tego typu (a także 20 Su-30M2) - lotnictwo morskie dysponuje z kolei 22 samolotami tego typu. 

Su-30SM jest dwumiejscowym myśliwcem wielozadaniowym, generacji "4+". Został opracowany jako samolot zdolny zarówno do walki w powietrzu, jak i do dokonywania uderzeń na cele naziemne, także z użyciem amunicji precyzjnej (co klasyfikuje go jako odpowiednik F-15E Strike Eagle). Napęd zapewniają mu dwa silniki Saturn AL-31FP ze zmiennym wektorem ciągu (co w połączeniu z dodatkowymi poziomymi powierzchniami sterowymi w układzie "kaczki" zapewnia mu duże możliwości manewrowe). Samolot ma możliwość przenoszenia do ośmiu ton środków bojowych (bomb i rakiet powietrze-powietrze i powietrze-ziemia). Na końcówkach skrzydeł znajdują się zasobniki SAP-518 mieszczące systemy walki elektronicznej, a pod przednią owiewką radar 011M, dysponujący anteną ze skanowaniem fazowym. Maksymalna prędkość samolotu wynosi ok. Mach 2, jego zasięg to 3000 km. Su-30SM dysponuje także możliwością tankowania w powietrzu.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Rafal

  @Davien rozumiem ze to info od producenta?

 2. Davien

  W radarze Bars dla Su-30MKI były stosowane procesory hinduskie.

 3. Rafal

  @Davien prosze podaj przykald jednej zachodniej czesci w Barsie? Tylko nic nie zmyslaj jak to lubisz robic Wiki ekspercie.

 4. Davien

  Panie rafał, Su-30MK juz miał awionike z elementami hinduskimi choc był to zwykły zmodernizowany Su-27UB a nie jakies wczesne MKI Do tego jak uwazasz rosyjska awionike z lat 90 za nowoczesną to tylko ci współczuc;)) A co do zachodniego wyposazenia to jeszcze nawet w radarze Bars były stosowane czesci z zachodu:) Panie rafał jak masz zerowa wiedze to po co sie w ogóle odzywasz.

 5. Rafal

  @Davien klamstwa za klamastwami " pozbyto sie podobno zachodniego wyposażenia zastepując je rosyjskim) jak widac chyba nie do końca a cześci zachodnie to była spora część awioniki oraz radaru Bars więc powodzenia;)" Hinduskie Suki maja francuskie, izaelskie i lokalne elementy awioniki plus izraelskie wyswietlacze w kabinach bo tak chcieli Hindusi. Orginalne Su-30MK z pierwszej dostarczonej parti mialy wszystko rosyjskie i dlatego tez nie bylo problemu ze zwrotem ich do Rosji. Daruj sobie pisanie glupot o zachodnich elemantach w radarze, powodzenia w sciemnianiu, moze koledzy na trzepaku ci uwierza.

 6. Extern

  @WARS: "nielotów"??? Rosyjskie samoloty to akurat latają bardzo dobrze. Jeśli chodzi o aerodynamikę to Amerykanie mogą się od nich uczyć. W innych sprawach niż same zdolności lotne płatowców są zwykle trochę gorsi od USA, i to właśnie robi te różnice w statystyce.

 7. WARS

  Su, MIG...w starciach z produktem Made in USA spadaly jak kaczki(Irak, Iran, Syria, Jugoslawia, Libia)...Amerykanie wiecej samolotow stracili przez friendly fire niz w skutek ataku sowieckich nielotow...

 8. Olender

  Co by nie mówić o wyposażeniu... Rosjanie mają piękne samoloty...

 9. Covax

  Panie df: Amraam c7 został już przez Polske zapłacony i bedzie wyprodukowany dla Polski do 2021 lub 2022 jezeli dobrze pamietam. F16 block 52+ ma radar dopplerowski ktory jest lata swietlne za pesa. AN / APG-68 (V) 9 osiagną szczyt możliwości dla tego typu radarow ale daleko mu do PESA a tym bardziej AESA. Ale to nie ma znaczenia, bo bez swojego A2/AD nasze Jastrzebie nie polataja. A jak wyglada sprawa z Narwia wojsk wre niet a te pare gunnic/przebisniegow/krokusów to chyba tylko po to zeby bylo zapisane wre( mon wiecej daje kasy na wungiel niz WRE)

 10. Davien

  Panie a to ciekawe, jak widac nie kłamałem tylko zaszła pomyłka w tym artykule:)) Dziwne że nawet sami Rosjanie nie wiedzą ze Bars to AESA i z uporem twierdzą że PESA. Co zabawniejsze wg ciebie zmodernizowali Barsa do Irbisa zabierajac mu AESA i dajac PESA????

 11. Davien

  Panie df pociski R-77-1 czyli najlepsze jakie ma Rosja to własnie poziom AIM-120 c-5. Nasze f-16 nie maja radaru PESA ale zwykły szczelinowy AN/APG-68v9 o zasiegu wykrycia dla celu typu mysliwiec podobnym do Barsa

 12. wania

  do devlin0. Hindusi już mają dosyć współpracy z Rosją. Mig-29k pękają a silniki trzeba ciągle remontować. Su-57 okazał się niewypałem i studnią bez dna. My z Rosją mieliśmy ciągle problemy z częściami zamiennymi. W Rosji polityka jest integralną częścią biznesu.

 13. Dunedain

  Dostaną w pakiecie razem z rosyjskimi pilotami i strukturami dowodzenia.

 14. P11c

  nasz MON kupuje ławeczki patriotyczne, zardzewiałe zresztą...

 15. Davien

  Pani Anda Su-30SM to dawny Su-30MKI z okrojonym wyposażeniem( pozbyto sie podobno zachodniego wyposażenia zastepując je rosyjskim) jak widac chyba nie do końca a cześci zachodnie to była spora część awioniki oraz radaru Bars więc powodzenia;)

 16. As

  W odpowiedzi pomalujemy nasze Su22. Niestety suwerenność ma swoją wymierną cenę, na którą nas nie stać.

 17. zenq

  Pytanie do ekspertów. Czy ta wersja SU wyposażona w nowszą wersję radaru "quasi" AESA Bars i z nowszą wersją R77 mogłaby nawiązać równorzędną walkę z naszymi F16 Block 52 ? Moim zdaniem te Suchoje w wersji lepszej niż eksportowa dla Indii (nie wiem jak z optoelektroniką) przewyższają parametrami radaru i uzbrojenia polskie F16. Zwłaszcza AAMRAM C5 wygląda tu żałośnie nie mówiąc o sieciocentryczności której polskim F16 wyposażonym w radar PESA.

 18. gfdshfgdh

  >>Wszystkie programy zostały zahamowane Z wyjątkiem najważniejszego Wisły, oraz kilku innych ważnych Kraba, Raka, Baobaba. Poza tymi jeszcze kilka mniej ważnych, jest w toku modernizacja czołgów, helikopterów, floty, wymiana samochodów. Dodatkowo w negocjacjach HIMARSy, Harpia, a w przymiarkach Narew. Postępują prace nad Borsukiem. Do tego idzie do przodu plankton w stylu radary, amunicja, plot, Ale tak poza tym to reszta została zahamowana, Nie mogę sobie jednak dokładnie przypomnieć co zostało zahamowane. No i do tego jeszcze postępuje formowanie WOT oraz 18 Dywizji.

 19. df

  Przypominam że polskie F16 (z radarami PESA) wciąż latają tylko z AIM 120 C5 z 2004 roku !!! Amerykanie już w 2011 byli pytani o możliwość sprzedaży Polsce AMMRAMa C7 i co ? LOR poszedł dopiero w 2016 .. wciąż czekamy :)

 20. Rex

  @devlin0 sorry ale trzeba by być idi*tą aby nawet o tym myśleć. Przecież my wzmacniamy siły zbrojne aby BRONIĆ się przed Rosją! Kupowanie broni od największego potencjalnego wroga było by finansowaniem jego sił zbrojnych.

 21. Maras

  AESA? Chyba Was troche poniosło. Nawet zmodernizowany SU-30 prawdopodobnie nie otrzyma AESA.

 22. A to ciekawe.

  "...a pod przednią owiewką radar 011M, dysponujący anteną ze zmiennym skanowaniem fazowym (AESA)..." Jak to? Jakie AESA? Przecież wg. pewnego funboja Rosja nie posiada takiej "technologii". To Davien kłamał Tu i to "wielokrotnie" skoro sama Rosja ma "na stanie" 92 takie samoloty? To co? Troll czy totalny ignorant?

 23. Arek

  Czy lotnictwo Białorusi jest mocniejsze niż nasze?

 24. Davien

  Od kiedy to Bars N011M jest radarem AESA??? To zwykła PESA, przodek Irbisa z Su-35:)

 25. Luke

  Polska wkrótce otrzyma? No wlasnie nic.

Reklama