Reklama

Siły zbrojne

Dwa Su-30SM dla Floty Bałtyckiej

Fot. irkut.com
Fot. irkut.com

Rosyjskie ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym informuje o planowanym na czerwiec przekazaniu kolejnych samolotów Su-30SM siłom powietrznym marynarki wojennej.

Zgodnie z informacją rosyjskiego ministerstwa obrony w czerwcu 2018 r. siły powietrzne marynarki wojennej otrzymają dwa samoloty wielozadaniowe Su-30SM. Ceremonia przekazania odbędzie się na lotnisku zakładowym Irkuckich Zakładów Lotniczych Irkut.

Maszyny trafią do sił powietrznych Floty Bałtyckiej, która obecnie dysponuje sześcioma samolotami Su-30SM. Zapowiedź przekazania nowych suchojów Flocie Bałtyckiej to potwierdzenie słów jej dowódcy, wiceadmirała Aleksandra Nosatowa, który mówił o tym w lutym 2018 r.

Samolot Su-30SM jest gruntownie zmodernizowanym, dwumiejscowym wariantem myśliwca Su-27, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Su-30SM są maszynami wielozadaniowymi, zdolnymi zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton. Interesującą cechą ich konstrukcji jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka". W 2015 roku zostały rozmieszczone przez Rosjan w Syrii.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Stary Grzyb

  Aż dwa? Wobec już posiadanych sześciu, to wzmocnienie o 1/3. Grubo, naprawdę grubo...

  1. Łukasz

   Nie. To wzmocnienie o ok 2%

  2. niezagrzybiony

   59 szt. F-18 na 2 lotniskowce do postraszenia Korei Północnej US Navy kompletowało 2 lata i skanibalizowało w tym celu 200 F-18 (artykuł z CNN). 30 szt. rocznie to produkcja myśliwca wielozadaniowego dużej fabryki. Tak więc 2 szt. to naprawdę spore wzmocnienie.

  3. Davien

   Jak patrzysz w skali całej Rosji i wszystkich Su-30 to tak.

 2. szydzący z Daviena

  Te przednie powierzchnie sterowe w układzie kaczka służą do umożliwienia zabierania bardzo szerokiej gamy ciężkiego uzbrojenia, gdyż niwelują w szerokim zakresie efekty przemieszczenia środka ciężkości. Dlatego występują również w bombowym Su-34 a nie występują w rasowym myśliwcu jak Su-35. A Su-30SM trafiły do marynarki, bo nie jest objęta limitami z umowy o ograniczeniu zbrojeń konwencjonalnych w Europie. To a propos wymądrzania się laika, który naprawdę jest laikiem myśląc, że Rosjanie są głupsi od niego.

  1. Davien

   No cóz biorac pod uwage że nasze F-16 mają większy udżwig uzbrojenia od Su-30SM to raczej cos ci nie wyszło. Przednie powierzchnie sterowe mają polepszać zwrotność maszyny a zarówno su-30SM jak i Su-35 to mysliwce wielozadaniowe więc jak sie nei znasz...

  2. yaro

   F-16 Masa Własna 8272 kg Startowa 16 875 kg Uzbrojenia 7700 kg ----------------------------- Su30 sm Masa Własna 17 700 kg Startowa 34 500 kg Uzbrojenia 8000 kg ------------------- Jeśli twierdzisz, że jest inaczej to wklej swoje dane w taki sposób by można to było odnaleźć w sieci. Bo na chwile obecna to bredzisz wyjątkowo głupio.

  3. Urko

   Nawet szanowny Kolega niedoszacowuje uzbrojenia Su-30 8t to dane z Wikipedii, ale w instrukcji RLE (ruski odpowiednik AFM) widnieje liczba 10,4t tyle że ze zmniejszoną ilością paliwa

 3. Anty 50 C-cali przed 500+

  no jak na fotce podwozie przednie \"kurzy\" pluje prosto w nawet Dwie dysze - czyli po ataku na takie lotnisko czerniachowsk to zostaje Im -( jak z 36 lat temu Argentynie) - tankowanie w powietrzu, zbiorniki paliwa dodatkowe dla tych Dwu sztuk silnika = mniej Broni , eskorta dla tankowca itd itp. ALE ale to prawda i o naszych F-? Startowali kiedy...spod tego Tarnowa? z autostrady. Czy technika stoi w miejscu? Zanim dotrze WRESZCIE ta rakietowa obrona p/lot - czyli PAC-3, to naszej flocie zostaje \"ochrona w tle brzegu\"? Tak zmylali (skutecznie) najnowsze systemy rakietowe mocarstwa atomowego , w czerwcu...ale 1982!

 4. laik

  A możliwość załadowania rakiet z głowicami atomowymi? To bardzo ważne dla odbudowania potęgi morskiej Piotra Wielkiego... Wszyscy od Kaliningradu po Władywostok na to z utęsknieniem czekają...

  1. zenon

   z pewnością tak!

  2. Davien

   laik Tia :) już większej głupoty napisac nie potrafisz w Olgino czekają na taką wiadomosc pisanie iż czekacie to domena ruskich / my nie czekamy / my sobie damy rade mamy usa :))

  3. zyg

   Jeśli Moskwa była \"morską potęgą\" za Piotra I to jest nią na pewno i dziś? Tyle że jedyną poważną bitwę w historii ich flota nie wygrała za Piotra ale za Katarzyny, pod Czismą w 1770r. Problem w tym że tajemnicą zwycięstwa był fakt że dowodzili nimi oficerowie angielscy a Adm Elphistone meldował do Londynu że oficerowie moskiewscy są \"bezużyteczni\". A wracając do SU-30 to jego \"walory\" opisał najlepiej marszałek Narang z Indyjskich Sił Powietrznych: \" ..\"The (Su-30MKI) fleet is prohibitively expensive equipment and faces problems due to high, premature failure rate of subsystems like engines, radars, missiles, avionics, etc.\"

 5. Racjonalista

  Takie 2 Su-30SM są w stanie posłać na dno całą polską flotę. Smutne, ale prawdziwe.

  1. Aster

   I to idzie w druga strone , nasze NSM moga zatopic cala flote Baltycka federacji a eskadra F16 zestrzelic wszystko co Rosjanie maja w kalingradzie ... prawdziwe i budujace.

  2. Davien

   Te Su-30SM w starciu z Jastrzębiami nie przżyja 5 minut. Smutne ale prawdziwe:)

  3. anda

   tak prawdziwe jak to że biskuem zostaniesz

Reklama