Reklama

Siły zbrojne

Białoruś ujawnia scenariusz Zapad-2021

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru

Jak donosi agencja BelTA, Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi opublikowało oficjalny scenariusz białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych „Zapad-2021”. Ma on opierać się na scenariuszu agresji na jedno z państw członkowskich Związku Rosji i Białorusi.

Informację tą przekazał wiceminister obrony Republiki Białorusi Wiktor Gulewicz, a koncepcja ćwiczeń miała być opracowana wspólnymi siłami przez Sztaby Generalne Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji. Ma ona mieć wedle deklaracji białoruskiego resoru obrony charakter "defensywny". Przy jej opracowaniu uwzględniono także najnowsze wyniki doświadczeń z ostatnich konfliktów zbrojnych, a także procedury i zasady użycia wojsk obu państw w rozwinięciu operacyjnym.

Jednym z kluczowych opcji rozwoju sytuacji polityczno-wojskowej jest zaostrzenie napięć międzynarodowych, które miałoby doprowadzić do destabilizacji  w regionie, a następnie obcej agresji na Białoruś lub Rosję. Towarzyszyć miałyby temu powstanie i eskalacja konfliktu związanego ze wzrostem aktywności nielegalnych grup zbrojnych, separatystycznych i terrorystycznych, które dodatkowo miałyby otrzymywać wsparcie zewnętrzne. Terytoria walczących stron i granice państw są z kolei tutaj określane warunkowo.

Wymienia się tutaj stronę "północną" w postaci Państwa Związkowego Republiki Polesia i Federacji Centralnej oraz "zachodnią" w postaci koalicji państw Wilii, Pomorza i Republiki Polarnej oraz międzynarodowe organizacje terrorystyczne. Główną przyczyną pogorszenia się relacji pomiędzy oboma obozami było dążenie strony "zachodniej" do destabilizacji sytuacji w Republice Polesia i pogorszenia stosunków pomiędzy podmiotami Państwa Związkowego, a także zmiany przywództwa politycznego w Republice Polesia oraz przyłączenie jej zachodnich regionów do państwa Willa.

Działania strony "zachodniej" miały nie przynieść jednak oczekiwanych rezultatów jakim miała być wojna domowa w Republice Polesia. W związku, z czym przeciwnik podjął próbę wdrożenia najbardziej radykalnych środków, w efekcie czego rozpoczął agresję przeciwko temu państwu. Federacja Centralna wsparła Republikę Polesia oraz zdecydowała się podjąć działania mające zapewnić stabilność w regionie, które opierają się na normach prawa międzynarodowego oraz zachowaniu integralności terytorialnej i niezależności swojego sojusznika. W tym celu oba Państwa Związkowe zdecydowały się na użycie zestawów środków mających na celu zakończenie walk na ich warunkach oraz dostosowanych do poziomu zagrożenia ze strony przeciwnika. 

W praktyce może to oznaczać - co zresztą nie jest zaskoczeniem - ćwiczenie scenariusza konfliktu przeciwko krajom bałtyckim i Polsce, oczywiście formalnie "odpierania" rzekomej "agresji" z ich strony. Warto tutaj odnotować, że scenariusz ćwiczenia mówi też o stopniowaniu zaangażowania wojskowego - od konfliktu hybrydowego ("destabilizacji") do zakładającego zastosowanie szerokiego spektrum środków wojskowych. Można więc domniemywać, że tego rodzaju zdolności budują Moskwa i Mińsk.

Jeśli chodzi o sam temat ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 to jest nim "Wykorzystanie zgrupowań wojsk (sił) w interesie zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego". Wszystkie przewidziane w jego ramach działania mają odbyć się w dniach 10-16 września na terytorium całej Białorusi, a także dziewięciu wybranych poligonach w Rosji. Co warte podkreślenia działania te mają być ostatnim etapem działań realizowanych w ramach połączonego systemu szkolenia białoruskiej i rosyjskiej armii w bieżącym roku.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (19)

 1. Haqn Matat

  Co jest gorsze dla Polski? FR z Putinem, czy USA Bidenem?!

 2. Berek

  Atak przeprowadza na Podlasie przesmyk suwalski. To bedzie głównym celem. To tam sa największe zgrupowania dwyersyjne. Dla oczywiście kacapy kqicza no po co mamy to tobic a no po to samo co zawsze ze ze wam w tej waszej malej rosji za ciasno. Nadzieja sa Chiny ktore niebawem zajma cala Syberie i jej zasoby ktore zawsze balezaly do chin

  1. Haqn Matat

   FR ewentualnie może sprawdzić teraz jak funkcjonuje NATO po wielkiej porażce USA w Kabulu i gwarancjach dla Ukrainy działając metodą małych kroków może przetestować teraz gwarancję sojuszu OTAN... Karty na stół, ale to może doprowadzić do konfloktku światowego, lub do poświęcenia jak zwykle jakiegoś państewka w celu zachowania starego ładu i tu sprzyja obecny "śpiący" prezydent USA, a nawet powiedziałbym uśpiony lub powoli usypiany.

 3. Konrad

  Nie siejcie niepotrzebnie paniki. Przecież każdy zapad ma niemal identyczny scenariusz. W 19 było to samo, dokładnie to samo. Sami dajecie się rozgrywać jak małe dzieci ruskim trolom... Błagam

  1. ałtor

   ...pkwiedział uspokajająco ruski trol, zeby zamaskować atak na pribałtyki i Polske.

  2. fghgh

   A liczysz też ćwiczony przez Rosję, podczas Zapad-2017, ofensywny atak nuklearny na Polskę?

 4. Grzegorz

  Ludzie na Białorusi nie mają co jesc a Lukaszenka urzadza manewry z Putinem. Polska totalna opozycja na pewno poprze Lukaszenke i jego wojnę hybrydowa jak się patrzy n2toco wyprawiaja politycy PO na granicy razem z TVN.

  1. Woyak

   Racja

  2. pragmatyk

   A co wyprawiają ? Podobno SG zabiła już parę dzików.

 5. rozbawiony

  Niezły fantasta musiał opracować założenia ćwiczeń Zapad 21 . Atak Polski i krajów bałtyckich na Białoruś !!! Koń by się uśmiał . Trochę mniej śmiesznie się robi gdy uzmysłowię sobie , że może to być scenariusz prowokacji uzasadniającej atak na te kraje / vide prowokacja gliwicka/.

  1. abenader

   Najpierw twierdzą że bronią się przed atakiem potem mówią że rozwijają zdolności do działań hybrydowych.Ale konflikt hybrydowy nie ma charakteru defensywnego.Tak się sami zaklamali ze zaprzeczyli własnej teorii współczesnego konfliktu zbrojnego która gen.Gierasimow przedstawił kadrze dowodczej SZ RF w 2013 roku.

  2. pragmatyk

   W sytuacji Białorusi pozwoliłoby to wcielic ją do Rosji pod byle pretekstem, wejśc wojskami operacyjnymi i stworzyc dodatkowe zagrożenie dla Ukrainy ,a takze dla krajów bałtyckich i Polski. wojsko Białoruskie jest tylko uzupłnieniem wojsk rosyjskich i w razie konfliktu nie spełnia jakiejs wazniejszej roli. wynika to zresztą z zalożenia ćwiczeń.

 6. Fanklub Daviena i GB

  Scenariusz bardzo realny. Politycy i generałowie z USA, którzy od powstania USA nie mogą strawić życia w pokoju, nawołują, by "środki uwolnione z Afganistanu" wykorzystać "do zmiany reżimu na Białorusi". Ponadto od 2018 USA przyznaje się do tego, co od min. 2008 wszyscy wiedzieli - że USA nie jest w stanie prowadzić wojny na dwóch frontach (rosyjskim i chińskim) i w przypadku zatargów z Chinami mają Amerykanie "pomysła", by związać Rosję wojną z Ukrainą i Białorusią, dostarczając tym krajom ogromnych ilości uzbrojenia i wsparcia NATO... :D

  1. pragmatyk

   Na razie to Ukraińcy mają inną politykę i o ogromnych ilościach uzbrojenia mogą pomarzyc. Po drugie nikt za darmo im nic nie da ,chyba że sprzęt z demobilu .

 7. Pep

  „ Towarzyszyć miałyby temu powstanie i eskalacja konfliktu związanego ze wzrostem aktywności nielegalnych grup zbrojnych, separatystycznych i terrorystycznych, które dodatkowo miałyby otrzymywać wsparcie zewnętrzne. Terytoria walczących stron i granice państw są z kolei tutaj określane warunkowo.”. kacapskim coś się pomyliło pisząc o Donbasie i wspieraniu przez nich separatystycznych grup terrorystycznych.

  1. amerykański stek bzdur

   Rosjanie w Donbasie i na Krymie są u siebie, to bydło amerykańskie w Europie nie ma czego szukać, chyba że guza :)

  2. Gr

   Jesteś ubogi umysłowo...

  3. Ja

 8. Mike Texas USA

  Czy polscy wojskowi obserwatorzy zostali zaproszeni na ćwiczenia napad 2021 ? Jak nie to NATO powinno przestać wpuszczać obserwatorów z Rosji.

  1. Driver25

   Bardzo słuszna uwaga

 9. erty

  Patrząc na wschodnią granicę mam nieodparte wrażenie że ćwiczenia ZAPAD 2021 już trwają. A opozycja jest elementem tej "zabawy".

  1. Dzisiaj rano widziałem jak śmigłowiec nad poligonem w okolicach Brześcia zrzucał desant na spadochronach a sporo tego było lepiej niech nie zniesie wiatr na naszą ziemię

 10. Anty 50 C-cali przed 500+

  Na tym obrazku, zaraz pod PGZ75 lat+F-16...jest chyba o poligonach. W liczbie 4 w okolicy przy Baltic, drugie tyle blisko naszej wschodniej granicy. Jeden bardzo blisko naszej , dawniej, twierdzy Brzeskiej. PO czynach ich poznamy, czyli po relacjach na Def24. Czyli czy scenariusz "niezmienny" po tym co zrobi Taliban po, przypadkowo 1szym/9...2021. Na ilustracji ponad reklamami PGZ+F-16, jedzie bwp, Za nim dwa T-ciaki w opakowaniu obfitym zieleniny. Po pierwsze, satelita "widzi" jak zielenina maskowania obumiera, bo wtedy tak na czarno, trupi kolor "bije" w niebiosa. I satelita to "widzi". Po drugie. w podczerwieni, nawet w mgle jesiennej, takie "maskowanie" to ...hehe. W nocy, w 1991, kowboje i Bytany ( czy Francuzi to nie wiem) WIDZIELI T-caki Husajna, i bwp-y LEPIEJ jak w jasnej porze doby. No i te kolportowane newsy o roztrzeliwaniu oponenta z 2 mil. To 3 kilometry. Po trzecie ; bwp...przed T-ciakami to z leksykonu SS. Peipera z przegranej kontrofensywy w lasach w Ardenach?! Bwp jako "wykrywacz min"?!!

 11. Komintern

  Bzdura, chodzi o przećwiczenie napadu na Polskę a lemingi będą pełnić rolę tych co witają najeźdźców czerwonymi flagami ("no bo ta ziemia należy do wszystkich ludzi!")

 12. słabe to

  czyli standard, zapewne znowu będą ćwiczyć napaść na Polskę z użyciem broni jądrowej, dla rzekomej deeskalacji

 13. ciekawski

  Dlatego tak prowokują i będą prowokować.

 14. rob ercik

  Tik tak, całkiem realistyczny scenariusz ... częściowo już pokrywający się z faktami

 15. Polish blues

  Ujawnia? Śmiech na sali. Równie wiarygodne informacje jak dane z białoruskiej komisji wyborczej

 16. Eee tam

  W sumie coś jakby jednak wrócił ZSRR tylko w takim bardziej kołchoźnikowo-kabaretowym wydaniu.

 17. Viktor

  Napad21 Talibowie zajęli Grodno

 18. Jojo88

  OK. No to już wiemy że coś będą szykować żeby odwrócić uwagę społeczeństwa od problemow wewnetrznej polityki i kiepskiej gospodarki. Grodzieńscy Polacy będą świetnym workiem treningowym (tzw. terroryści) a Willia ( nawet nie ukrywają że chodzi o Wilno czyli Litwę), Pomorze (Polska), i Republika Polarna ( Estonia z Łotwą czy ... Finlandia) to tzw. agresywmy Zachód. Aha... Chyba w ciągu max. 5 lat będzxie bardzo ciekawie w naszym rejonie ( np. " Zielone Ludziki" w Białymstoku???) . No nic... widać czasy pokoju się skończyły... A tak marzyła mi się Federacja Wszechsłowiańska :-) pokojowa i grająca do jednej bramki...

 19. n@ti

  Słusznie na razie atakują posłowie opozycji :))

Reklama