Reklama

Siły zbrojne

Białoruś kupi S-400 za pieniądze na elektrownię atomową?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Prezydent Republiki Białorusi Aleksandr Łukaszenko zapowiedział zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu S-400 Triumf od Rosji. Wprawdzie Mińsk nie dysponuje odpowiednimi środkami na ten cel, ale pieniądze miałyby pochodzić z kredytu rosyjskiego. Być może przynajmniej częściowo z tego zaciągniętego na… białoruską elektrownię atomową.

O kupnie systemów S-400 Triumf mówi się przynajmniej od początku tego roku, kiedy to dowódca Sił Powietrznych Białorusi gen. Igor Gołub wspomniał o możliwości ich pozyskania wraz z systemami krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Powiedział on wówczas, że broń ta mogłaby zastąpić obecnie używane przez białoruskie siły zbrojne systemy S-300PS, pozyskane w roku 2007.

Z kolei czerwcu na białoruskich targach obronnych MILEX-2021 Rosjanie sami oficjalnie zaproponowali S-400 i informowali o bliskich kontaktach ze swoimi „białoruskimi kolegami”. Pojawiła się też wówczas wiadomość, że uzbrojenie to mogłoby pojawić się na Białorusi „bardzo szybko”.

Reklama
Reklama

Poniedziałkowe wypowiedzi prezydenta Aleksandra Łukaszenki rozwiały teraz wątpliwości co do tego, skąd Białoruś miałaby w ogóle wziąć środki na tak ten kosztowny zakup. Jak powiedział „kwestia ta została przedstawiona prezydentowi Rosji”, a broń ma zostać zakupiona „za rozsądną cenę” i sfinansowana za pomocą kredytu, ponieważ Białoruś nie ma obecnie „tego rodzaju pieniędzy”. Dodał też, że obecnie prowadzony jest z Rosją dialog w tej sprawie.

Z dalszej wypowiedzi Łukaszenki wynika, że może chodzić nie tyle o zaciągnięcie nowego kredytu, ale o uzyskanie zgody na wykorzystanie części pieniędzy pożyczonych przez Moskwę na budowę na Białorusi nowoczesnej elektrowni atomowej. Z przyznanej równowartości 10 mld USD Białorusini mieliby w czasie budowy „zaoszczędzić” od 300 do 500 mln USD, a rosyjski prezydent zdaniem Łukaszenki miał zezwolić na wykorzystanie pozostałej części kredytu w taki sposób, w jaki Mińsk będzie chciał. Czyli np. na kupno uzbrojenia.

Pytaniem otwartym pozostaje jednak ile systemów S-400 można kupić za 300-500 mln USD, nawet jeśli będą one po "korzystnej cenie". Np. Turcja kupiła odpowiednik czterech baterii z 36 wyrzutniami i ponad 192 pociskami, ale zapłaciła za to 2,5 mld USD. Za jedną piątą tej kwoty być może udałoby się kupić jedna baterię. Chyba, że dodatkowe środki Łukaszenko znajdzie we własnym budżecie…

Jest to jednak wątpliwe biorąc pod uwagę, że do 2020 roku cały budżet obronny Białorusi nie przekraczał miliarda USD, a w tym roku szacuje się że będzie on poniżej 600 mln USD. Oznacza to, że Białorusini wydają na obronność mniej niż Litwa czy Łotwa, a nawet Estonia. W tej sytuacji wydaje się, ze zakup tak zaawansowanych i kosztownych systemów uzbrojenia jak S-400 i chroniące je Pancyr-S1 Mińsk mógłby pozyskać wyłącznie za rosyjskie kredyty.

W ten sposób swoje cele osiągnie raczej nie Białoruś a Rosja, która nie dość że jeszcze bardziej uzależni swojego sąsiada gospodarczo, to jeszcze „ufortyfikuje” zabezpieczając pośrednio własne terytorium. Będzie to już kolejna po Turcji sytuacja, w której sprzedaż S-400 przyniesie korzyści przede wszystkim polityczne, a nie finansowe.

Obecnie siły zbrojne Białorusi mają na stanie prawdopodobnie 24 wyrzutnie S-300PS. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Brao

  Rosji na rękę taki polityczny głupek w Białorusi....i jeszcze kredytów nabierze tylko czekać jak paszporty dostaną z Moskwy

 2. zeneq

  Przecież wiadomo że nie chodzi tylko o obronę Mińska. Te systemy mają chronić też Moskwę na najkrótszym odcinku od granic NATO więc dostaną je na kredyt bez problemu. A przy okazji Putin jeszcze bardziej uzależni Łukaszenkę od Rosji.

  1. czytelnik D24

   A ty widziałeś kiedyś przebieg granic NATO? Bo jakoś mam wrażenie że nie. Z Litwy i Estonii do Moskwy jest 600 kilometrów.

  2. zeneq

   Masz ciekawe mapy. Z Estonii jest do Moskwy 650 km a z Litwy 680 czyli niemal 700. Najkrótszy odcinek to Łotwa o której jakoś zapomniałeś i tu mamy 580 km czyli mniej niż 600. I czego to niby dowodzi? Rakieta 48N6E3/48N6DM ma zasięg 240km. Postawisz taką po Grodnem i od Warszawy aż do Uciany masz spokój. Postawisz kolejną koło Rossony i kierunek z Łotwy wyeliminowany, a przy okazji i praktycznie z Estonii. I już po zagrożeniu z krajów bałtyckich i części Polski. A to jedynie dwie lokalizacje dla OPL i żadna nie jest w Rosji. Rosja zabezpiecza się zabezpieczając Białoruski reżim. Normalna praktyka.

  3. Davien

   Zeneq a pojedyńczy F-16 z SDB ci ją wyeliminuje bo do zwalczania celów manewrujących słuza 9M96 o maks zasięgu 120km a nie 48N6 przeznaczone do niszczenia bombowców i podobnych maszyn:) Do tego zapomniałes o tym że Ziemia jest okrągła:)

 3. złośliwy

  Za ile by Rosjanie nie sprzedali tego sprzętu Białorusi, to i tak bedzie to dla Rosji dobry interes.Rozgarnięty zrozumie.

  1. Davien

   Dobry i dla Rosji i dla Białorusi bo jej S-300PS to antyki.

 4. GLORIA VICTIS

  Polsce zostaje tylko opcja przeciążenia systemów S-400 saturacyjnym atakiem metodą palestyńską strzelamy tanimi efektorami w konwencji rur kanalizacyjnych aż systemy Pancyr się wypsztykają ze swych rakiet i amunicji i wtedy wlatują samoloty z efektorami ...a tam je zerują systemy S-400 i dostarczone S-350 wynik Polska -Białoruś , 1:0 dla Białorusi

  1. Davien

   Taak, Pancyry nawet same siebie obronic nie potrafią , a maja bronić S-400?:)) Ale nie martw sie SDB na te rosyjskei wynalazki wystarczy.

 5. Wasko

  Biedny białoruski naród... zbroją się kupując broń od Rosji, a jedyny kraj który chciałby ich pochłonąć to właśnie Rosja.

  1. Herr Wolf

   To dlaczego tak zachód chce im dawać niespłacalne kredyty???

  2. Piotr ze Szwecji.

   Jak można dać komuś "niespłacalne kredyty". Słyszałem tylko o tym ze można niespłacalne kredyty wystawić na sprzedaż ale żeby dawać nigdy. No może w was w Rosji tak jest i Putin daje te "niespłacalne kredyty". Przecież o kredytach z Rosji właśnie jest ten artykuł na D24 a ty nie pisałbyś chyba nie na temat?

  3. Ja

   Nikt nikogo nie musi pochłaniać. Białoruś jest państwem marionetkowym Rosji i jest uzależniona od tego giganta. Białoruś tak jak Polska dla zachodu jest pewnego rodzaju murem - granicą oddzielającą zachód od wschodu. Takie ułożenie "państewek" odpowiada większym imperium do prowadzenia swojej polityki.

 6. Księgowy

  "Oznacza to, że Białorusini wydają na obronność mniej niż Litwa czy Łotwa, a nawet Estonia." Strach pomyśleć gdyby Białoruś miała do dyspozycji taki budżet jak nasz MON a i tak na chwilę obecną dysponuje o wiele lepszą artylerią dalekiego zasięgu i obrona powietrzna niż Polska...

  1. ACAN

   Przy takim budżecie jak ma Białoruś to jestem przekonany że jedyne co mają w miarę nowoczesnego t jedna bateria Poloneza i systemy S300 nagłaśniając to propagandowo na co łapią się mniej zorientowani oraz trolownia to podgrzewa. Cała reszta armii to skansen gorszy od naszego sprzętu postsowieckiego. Przy liczebności Białoruskiej armii myślę że mają nawet problemy z mundurami butami amunicją itp.

 7. gnago

  A u nas Patriot będzie, dorównujący parametrami S 200 dumnie służącymi w Polsce do dziś

  1. Ruski stek bzdur

   Hahaha,dobry jestes:) patriot bije mozliwosciami s400,s500 i cala opl ruskich przez nastepne 10 do 20 lat. Przeciez ten ruski zlom nie ma nawet hit to kill.. tak naprawde jedyne co ten ruski zlom zestrzelil to wlasny samolot:)

  2. Olaf

   Kremlowskie bzdury

  3. Davien

   Patriot gnaguś jest systemem OPL lepszym od S-400 wiec płacz dalej:)

 8. Niuniu

  W Rosji wymiemili już wszystkie stare jednostki opl na s400. A produkcja trwa i spokojnie można nowo produkowane s400 rozmiścić na Białorusi. Koszt niewielki a zysk militarny i polityczny pokaźny. Co do obaw def24, że ten zakup odbędzie się kosztem białoruskiej ej to chyba obawy te są mylne. Pierwszy blok białoruskiej ej został oddany do użytku a budowa drugiego zbliża się do finiszu. Kredyt już został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem. A jeśli s400 pojawią się wzdłuż wschodniej granicy Polski to cała koncepcje polskiej obrony i użycia polskiego lotnictwa będzie wymagała całkowicie nowego zdefiniowania a w efekcie dziesiątków miliardów złotych. Myślę, że na poważnie powinniśmy zacząć przyzwyczajać się do pomysłu, że Białoruś przestanie istnieć w formacie suwerennego państwa a jednostki armii Federacji Rosyjskiej wraz z całą infrastrukturą znajdą się na Naszej granicy na rzece Bug.

  1. Funklub Daviena i GB

   Teraz zaczęła się wymiana "wszystkich jednostek" na s500. I tak w kółko.

  2. czytel

   nie instalowałbym obrony OP (średniego zasięgu) za blisko granicy bo w razie działań nie zdąży nic zrobić bo zostanie porażona nawet zwykłym "gradem" , a pancyry nir poradzą sobie z takim atakiem.

  3. ito

   Zdajesz sobie sprawę, że S 400, S 500 i S 350 to różne systemy o różnym przeznaczeniu, i opowiadanie o "wymianie wszystkich jednostek" to brednie, ponieważ systemy dopiero razem są w stanie stworzyć system OPL (jeśli się je uzupełni o zestawy niższych pięter- np. Pancyry). S 400 to wersja rozwojowa S 300-i tu wymiana ma sens. W dalszym ciągu Białoruś wymienia sprzęt, jakiego my się jeszcze nie dorobiliśmy.

 9. Extern

  Trochę to nierozważne. Przecież jedynym krajem który realnie zagraża niezależności Białorusi jest właśnie Rosja, a oni od Rosji nie boją się kupować broni inteligentnej??? Trochę to tak, jakby Tajwan kupował systemy przeciwlotnicze i obrony wybrzeża od Chińskiej Republiki Ludowej.

  1. Herr Wolf

   Po co piszesz 2x

 10. czytel

  Białoruś z Polski dostanie szczepionki na Covid a od Rosji baterie S400. Tak się robi dobre interesy.

  1. dede

   "Dostanie" - to słowo klucz... Za baterie S400 od Rosji zapłacą bardzo drogo ... Luka ma na to "wywalone" - bo on za to nie płaci - zapłacą najzwyklejsi obywatele, chociaż im to nie jest w ogóle do niczego potrzebne. Tak się właśnie robi interesy z ruskimi - kupujesz coś co nic nie daje, a płacisz drogo... Nikt na Białorusi nie potrzebuje baterii S400 - to jest kluczowe !!!

  2. Skośne oczy wodza

   Bo Rosja daje to co ma. A że jedynie mają broń albo w ramach pomocy umieją bombardować i pacyfikować to co się dziwić. Potrafią jeszcze grabić i przejmować majątek. I to właśnie się dzieje na Białorusi.

  3. Dymek

   Białoruś ma fajny Sputnik-V, dla czego kupovać niepracuącą Zeneką? )))

 11. Jagoda

  Jak to jest, że Białoruś dysponująca 10 krotnie mniejszym budżetem MON niż Polska ma 10 razy lepsze wojska rakietowe ?

  1. Misiek

   A tak to że wojska Białorusi to wojska Rosji w innych mundurach . Więc zbroja swoich i tyle .

  2. Władek

   No rzeczywiście. Szczytem wszystkiego jest wmówienie przez Rosję Białorusinom, że na nich chcemy napaść stąd potrzebują system obrony plot... Białoruś już dawno oddała swoje wojska Rosji. Dowództwo wojsk na Białorusi jest w Moskwie. Rosja przejmie majątek Białorusi dając swoim wojskom na Białorusi swoje rakiety płacąc sobie udzielonym kredytem, za który znowu rozkradną część majątku Białorusinów. No większego frajerstwa nie ma na świecie. Technologii, które podniosłyby upadającą gospodarkę im nie chcą dać. Bo nie mają takowych.

  3. O telewizji Biełsat słyszałeś o finansowaniu opozycji i o karierze łże działaczek polonijnych. A teraz porónaj sobie działania naszego nierządu na niwie litewskiej czy ukraińskiej

 12. prawda MARIANA

  Czyli polskie latadełka F-16 mają zdolność operacyjną do granic Bugu dalej zostaje im opcja kamikadze w stylu idę na taran

  1. Davien

   Taak, akurat dla F-16 pozbycie sie S-400 trudne nie jest nawet zwykłymi SDB.

  2. ciekawy

   Szybko zmienisz zdanie kiedy zobaczysz lecące JASSMy i płonący S400.

  3. Pilot Wojskowy

   Człowieku dawno zostaną ich zestawy zniszczone ,zanim nasze samoloty by nadleciały he he co ty porównujesz?

 13. Mike Texas USA

  Wyglada na to ze nie tylko Polska dostała szlaban na elektrownie atomowa. Widać ze Biden się dogadał z Merkel i Putinem ze w Polce i na Białorusi nie będzie elektrowni atomowej. Co oni wam tu szykują ?

  1. czarno to widzę

   Widzę, że w Texasie macie słaby dostęp do informacji, bo Białoruś ma już wybudowaną elektrownię atomową [są chyba na etapie uruchamiania drugiego reaktora]. Nawet nam proponowali sprzedaż taniego prądu, ale my wolimy dużo droższy z Niemiec.

  2. Władimir z Moskwy

   Front.

  3. ciekawy

   To jest taki teksańczyk z Olgino.

 14. dimitris

  Mówiąc krótko, owe S-300PS, z roku 2007, uznane zostały za bezużyteczne.

  1. AXM

   My nie mamy dosłownie NIC co by dorównywało tym bezużytecznym S-300

  2. Davien

   S-300PS to system z 1985r, ot taki wiekowo odpowiednik PAC-1

  3. Davien

   Mamy, nazywa sie S-200WE , a od następnego roku będa PAC-3+ lepsze od S-400.

 15. Wania

  Tylko czekać, kiedy Rosyjscy koledzy im zaproponują kupno paru korwet i lotniskowca. Tak samo im się przydadzą.

  1. 321

   Żal D ściska bo Polska nie posiada praktycznie OPL :) Proca i do boju :)

  2. Funklub Daviena i GB

   Lotniskowca nie wezmą. Łukaszenka nie ma tyle czasu bo Litwa już gromadzi wojska nad granicą.

  3. Mania

   Po co wam Ukraińcom lotniskowiec?

 16. DDR

  Kto wogle chce atakować ten kołchoz? Chyba że Putin coś szykuje razem z tym drugim przybłędą

 17. Funklub Daviena i GB

  Bardzo dobrze, przecież Litwa tylko czeka by zaatakować bezbronną Białoruś.

Reklama