Reklama

Siły zbrojne

Białoruś: armia kontynuuje sprawdzian gotowości

Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru
Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczął się drugi etap kompleksowego sprawdzianu gotowości bojowej i mobilizacyjnej białoruskiej sił zbrojnych. Jego celem ma być ocena poszczególnych jednostek wojskowych, a także wyciągnięcie wniosków w kwestii poprawy ich obecnych zdolności.

Zgodnie z decyzją wydaną przez białoruskiego szefa resortu obrony gen. bryg. Wiktora Chrenina wspomniany sprawdzian gotowości białoruskiej armii do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem rozpoczął się 9 marca br. Ogólne zarządzanie bieżącą działalnością podejmowaną w ramach tej inspekcji powierzono Szefowi Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, a także I Wiceministrowi Obrony Republiki Białorusi gen. mjr. Olegowi Bielokoniewowi.

W prowadzenie tego przedsięwzięcia zaangażowane są wojskowe organy dowodzenia szczebla operacyjnego i taktycznego oraz liczne jednostki wojskowe. W ramach sprawdzianu planowane jest uruchomienie środków mobilizacyjnych, które zostaną dostarczone z wojskowych magazynów sprzętowych, gdzie w przechowywaniu długoterminowym znajdują się liczne egzemplarze ciężkiego sprzętu wojskowego i specjalnego. Dodatkowo niezbędne do prowadzenia tych działań zasoby materialne mają zostać odebrane przez białoruskich żołnierzy z magazynów i baz zaopatrzeniowych.

image
Reklama

W ramach sprawdzianu gotowości mobilizacyjnej z rezerwy planowane jest powołanie ok. 1000 osób do przydzielonych ich jednostek wojskowych, gdzie uzupełnią oni brakujące etaty obok służących już tam żołnierzy kontraktowych i poborowych. Zdaniem białoruskich władz bieżąca kontrola pozwoli określić stopień spójności organów dowodzenia, zdolność dowódców do kierowania podległymi jednostkami i pododdziałami wojskowymi w różnych warunkach sytuacyjnych, a także zdolność pododdziałów do wykonywania powierzonych zadań w trudnych warunkach. Test zakończy się przeprowadzeniem szeregu ćwiczeń taktycznych przez biorące w nim udział jednostki wojskowe.

Przeprowadzenie tego sprawdzianu gotowości pozwoli kompleksowo skontrolować obecny stan białoruskiej armii przed spodziewanymi przedsięwzięciami przewidzianymi na drugą połowę roku. Według informacji przekazanych przez szefa rosyjskiego resortu obrony generał armii Siergiej Szojgu w grudniu ub.r. Białoruś i Rosja planują przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń strategicznych "Zapad-2021" we wrześniu br. Równolegle rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało kontynuowanie przygotowań do kolejnej edycji Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Palmel

    To są skutki naszej polityki zagranicznej wobec Białorusi już na przejściach granicznych z Białorusią są już Rosjanie na naszym starym lotnisku w Lidzie są już rosyjskie samoloty

Reklama