Siły zbrojne

Bergepanzery nadal “na etapie negocjacji”

Fot. R. Surdacki/Defence24
Fot. R. Surdacki/Defence24

Postępowanie na modernizację ciągników pancernych BPz-2 znajduje się na etapie negocjacji z wyłonionym Wykonawcą, którym jest konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A. – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek.

Przypomnijmy, że obecnie przewiduje się przeprowadzenie modernizacji 28 egzemplarzy Bergepancerów 2 (Bpz-2), w tym 8 ciągników w ramach zamówienia gwarantowanego. Maksymalna przewidywana liczba zmodernizowanych wozów jest równoznaczna z modernizacją wszystkich maszyn tego typu znajdujących się obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.   Dokładny harmonogram dostaw zostanie określony w dotyczącej tej inwestycji umowie.

Chocież wykonawca został już wybrany, nadal nie wiadomo kiedy zostanie podpisana ostateczna umowa, mimo że - zgodnie z informacją przekazaną Sejmowej Komisji Obrony Narodowej – zostało to przewidziane w planie budżetu obronnego na 2020 rok. Oznacza, że podpisanie umowy wstępnie założono na rok bieżący. Sygnowanie kontraktu jest niezbędne, aby móc rozpocząć jej finansowanie.

Wozy zabezpieczenie technicznego Bergepanzer 2 powstały w oparciu o zmodyfikowane podwozie czołgu Leopard 1 i trafiły do Sił Zbrojnych RP wraz z czołgami Leopard 2. Postępowanie na ich modernizację do standardu Bergepanzer 2PL rozpoczęto we wrześniu 2017 roku, wniosek o udział w procedurze zgłosiło wyłącznie wspomniane konsorcjum.

Założeniem modernizacji do standardu Bergepanzer 2PL jest umożliwienie przez te pojazdy wsparcia czołgów Leopard 2A5 oraz 2PL. Wspomniane konsorcjum demonstrowało w trakcie ubiegłorocznych targów MSPO 2019 w Kielcach propozycję modernizacji wozu Bergepanzer 2. Wywodzi się ona z wozu Wisent-1 opracowanego przez partnera zagranicznego konsorcjum, firmę Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) na potrzeby armii duńskiej, po tym jak ta wprowadziła czołgi Leopard 2A5. Krajowa propozycja modernizacji zakłada natomiast wykorzystanie jak największej liczby komponentów i systemów oferowanych przez polski przemysł, na bazie rozwiązań Wisenta. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.