Reklama

Siły zbrojne

B-52 nad Morzem Czarnym. Ćwiczenia z Ukrainą i Gruzją

Fot. Staff Sgt. Benjamin Gonsier/USAF.
Fot. Staff Sgt. Benjamin Gonsier/USAF.

Lotnictwo wojskowe USA przeprowadziło ćwiczenia bombowców B-52 z siłami zbrojnymi Ukrainy, Gruzji i Rumunii.

Maszyny B-52H wystartowały z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. W komunikacie USAF podkreślono, że wykonały długotrwałą misję w rejonie Morza Czarnego, mającą na celu zwiększenie zdolności współdziałania z sojusznikami i partnerami w Europie. Lot trwał łącznie 12 godzin.

W ćwiczeniach z Amerykanami wzięły udział siły zbrojne należącej do NATO Rumunii, ale też państw partnerskich – Ukrainy i Gruzji. Można to więc odczytywać jako sygnał zaangażowania USA w rejonie Morza Czarnego. Rosyjskie media, w tym RIA Novosti, podają powołując się na PlaneRadar że lot miał miejsce 19 października, a jego scenariusz obejmował symulowane bombardowanie Krymu.

B-52, należące do 2 Skrzydła Bombowego i stacjonujące na stałe w bazie Barksdale, są rozmieszczone w bazie Fairford od pierwszej połowy października. Według informacji strony amerykańskiej, celem jest przećwiczenie działań w obszarze odpowiedzialności dowództwa USAF dla Europy i Afryki oraz wzmocnienie globalnej stabilności. Prawdopodobnie więc B-52 będą wykonywać kolejne misje na tym teatrze, ale na razie nie ujawniono ich zakresu.

Amerykanie okresowo rozmieszczają bombowce strategiczne w bazie Fairford. Kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii gościły maszyny B-2A, wykonane w technologii obniżonej wykrywalności stealth. Z kolei w marcu br. operujące z Fairford B-52H prowadziły operacje m.in. w rejonie Morza Bałtyckiego.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Nacjji

  Tu57 nie ma na planet radar jak latał nad Gruzją

  1. Davien

   Taak, ale co to własciwie jest Tu57 i jakis planet radar???

 2. Cook

  Pokazuje to jedno, Rosja ma 12h na działanie bez konsekwencji!

Reklama