Reklama

Siły zbrojne

B-2 wylądowały w Wielkiej Brytanii

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

W bazie brytyjskich sił powietrznych Fairford wylądowały dziś rano trzy amerykańskie „niewidzialne” bombowce B-2 Spirit.

Lot amerykańskich bombowców miał przyznaną nazwę kodową DEATH. W Fairford wylądowały samoloty: DEATH 11 - 89-0168 - Spirit of New York, DEATH 12 - 89-0129 - Spirit of Georgia oraz DEATH 13 - 82-1071 - Spirt of Mississippi.

Amerykańskie maszyny przyleciały do Europy najprawdopodobniej w celu wzięcia udziału w ćwiczeniach sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie. Kilka miesięcy temu ta sama baza gościła bombowce B-52, które przyleciały z USA w podobnym celu.

Krótkotrwałe dyslokacje amerykańskich bombowców strategicznych do Europy mają na celu zwiększenie możliwości współpracy z siłami powietrznymi państw NATO, a także wzmocnienie zasobów odstraszania Paktu w ramach operacji i zadań realizowanych na obszarze Starego Kontynentu. Rozlokowanie bombowców o obniżonej wykrywalności zapewnia niezbędny poziom gotowości i możliwości reagowania na wyzwania strategiczne w skali całego globu. Jest to również dowód amerykańskiego zaangażowania i woli wspierania sojuszniczych wysiłków w regionie.

Baza sił powietrznych Fairford, choć należy do RAF, nie jest wykorzystywana na co dzień, z jej infrastruktury korzysta się, gdy do Europy przylatują amerykańskie ciężkie bombowce strategiczne. To jedyna w Europie baza dysponująca możliwością obsługi amerykańskich bombowców B-2, dysponuje też najdłuższym pasem startowym spośród wszystkich baz RAF.

Reklama

Komentarze (3)

 1. fxx

  Ciekawe jak Brexit i to co się stanie potem wpłynie na bazy USA w Wielkiej Brytanii... Czy przeniosą się do Polski/Norwegii? Czy może jednak wybiorą "bezpieczny" kraj - Francja/Niemcy/Hiszpania? Albo może po prostu potroją straże i zostaną tam gdzie są, co najwyżej w okrojonym składzie...

  1. -

   A co ma UE do NATO?

  2. wrktzp

   Co ma piernik do wiatraka? Brexit nie ma związku z NATO.

  3. Davien

   Brexit na bazy USA nie wpłynie w żaden sposób, chyba że Johnson jak... doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa do czego jest na jak najlepszej drodze. Ale i tak wtedy bardziej ucierpi WB niz bazy USA.

 2. bonar

  A w Bagiczu było coś "w podobie", w antykomunistycznym szale dużo tam zniszczono ukradziono itp. A co tam teraz?

 3. Honker Haker

  Odpowiedzią na przyczynę niespodziewanej wizyty, o której mowa w artykule, może być deklaracja Ankary o szybkim wkroczeniu ich wojsk do Syrii... Oby nie, bo to pieczętowało by rozłam sojuszu

Reklama