Reklama

Siły zbrojne

B-52 kontra niemieckie i holenderskie Patrioty

Autor. Turkish Air Force/NATO

Samoloty Słowacji, Francji, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii wzięły udział we wspólnych wielonarodowych ćwiczeniach nad Słowacją, prowadzone Allied Air Command - przekazało NATO w swoim komunikacie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak przekazuje w swoim komunikacie NATO na Słowacji doszło do wspólnych wielonawowych ćwiczeń, w których brały udział myśliwce 4 i 5 generacji, w tym F-22, Rafale, MiG-29 i Eurofighter Typhoon, a także bombowce B-52, wspierane przez liczne samoloty do tankowania w powietrzu. W ćwiczeniach wzięły udział: Słowacja, Francja, Turcja, USA i Wielka Brytania. Według scenariusza ćwiczeń formacja samolotów operowała przeciwko wspólnym niemiecko-holenderskim bateriom Patriotów, które są obecnie rozmieszczone na Słowacji w celu ochrony wschodniej flanki NATO. Jak napisano w komunikacie „uczestnicy skorzystali z istotnego wspólnego szkolenia, obejmującego wykorzystanie zdolności do precyzyjnego uderzenia, wzmacniając interoperacyjność Sojuszu i zwiększając gotowość".

Czytaj też

Jest to pierwsza misja bombowców USAF B-52 po ich przybyciu do Europy 18 sierpnia na kolejną rotację Bomber Task Force. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będą one operować u boku sojuszników na całym kontynencie podczas podobnych misji.

Reklama

Na Defence24 pisaliśmy, że dwa bombowce B-52 Stratofortress stacjonujące w bazie RAF Fairford w Wielkiej Brytanii wykonały niskie przeloty nad południowo-wschodnią Europą. Przelotu dokonano nad Dubrownikiem w Chorwacji, wzdłuż adriatyckiego wybrzeża Czarnogóry, Skopje w Macedonii Północnej i Tiraną w Albanii. Celem przelotu była demonstracja amerykańskiego zaangażowania dla partnerów NATO w południowo-wschodniej Europie.

Czytaj też

Zaś celem tych ćwiczeń złożonej wielonarodowej misji było przygotowanie sił NATO do działania w środowisku spornych i wyrafinowanych zagrożeń. Jak pisze NATO w komunikacie ćwiczenia zapewniają zdolną i wiarygodną odpowiedź na potencjalną agresję, osadzoną w kontekście podwyższonego napięcia po inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Ktos

  Ciekawe jakie sa wnioski. 1. Patroty zestrzelily samoloty = sukces ale i porazka bo samoloty daly sie zestrzelic. 2 Patroty zostaly zniszczone = sukces mamy dobra bron przeciwradarowa i porazka... mamy kiepskie zestawy przeciwlotnicze :)

  1. Niezorientowany

   No wiesz, B-52 są stare i wielkie (i na pewno nikt nie twierdzi, że jest to płatowiec nowoczesny, nawet w najnowszej wersji, różniącej się elektroniką). W idealnych warunkach (patrz np. Równina Środkowoeuropejska) Patrioty nie powinny mieć problemów. Ale tu ćwiczono w Chorwacji, gdzie jest bardzo ciekawa topografia. Dlatego ćwiczono raczej taktykę podejścia i wykrycia, niż ocenę czy nasz sprzęt jest fajny. Nato to nie Ruś.

  2. Valdore

   @Ktoś a jaki choc troche myslacy dowódca mając uzbrojenie o zasięgu 2400km posle ci B-52 pod Patrioty/S-300/400/500?

Reklama