Reklama

Siły zbrojne

B-21 szybciej, niż przypuszczano. Pierwsze bombowce na ukończeniu

B-21 / Rys. Northrop Grumman
B-21 / Rys. Northrop Grumman

Nowy sekretarz US Air Force Frank Kendall poinformował, że na ukończeniu w zakładach Northrop Grummana w Palmdale jest obecnie pięć bombowców B-21 Raider. To znacznie więcej niż informowano poprzednio, kiedy mowa była o zaledwie dwóch samolotach, które „były w produkcji”. Kendall wypowiadał się także co do innych kluczowych programów prowadzonych przez USAF.

W tym samym przemówieniu Kendall potwierdził, że USA planuje pozyskać łącznie przynajmniej 100 Raiderów, które staną się kręgosłupem floty amerykańskich bombowców. Pierwsze mają wejść do służby w połowie tej dekady, a nakłady na nie są konsekwentnie ponoszone niezależnie od panującej opcji politycznej. W roku fiskalnym 2021, którego budżet był ustalany jeszcze przez administrację Donalda Trumpa, na program przewidziano 2,84 mld USD, a na kolejny administracja Bidena przeznaczyła nawet więcej – 2,98 mld USD.

Kendall podkreślił, że B-21 należy do jego najbardziej priorytetowych zadań. Przyczyną jest zarówno powodzenie tego programu, jego sprawne prowadzenie jak i założony cel – osiągnięcie zdolności do odstraszania i wypracowania bezwzględnej przewagi nad nawet najbardziej zaawansowanym przeciwnikiem. Za takiego uznał oczywiście Chiny, które wymienił jako największe zagrożenie przypominając przy okazji rozwój techniczny uzbrojenia twego państwa. Kendall chwalił też inne programy, w tym program podlegającej mu również U.S. Space Force – użycia satelitów do automatycznego wykrywania przemieszczeń na powierzchni ziemi (ground moving target indicators - GMTI) czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych. Skrytykował za to postępy programu nowego systemu ABMS (Advanced Battle Management System), który jego zdaniem nie był wystarczająco skoncentrowany na osiągnięcie określonych celów i zdolności.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (20)

 1. Valdi

  Przypomnijmy że B2spirit sztuk,20 To 20mld usd B21 sztuk 5 to 8mld USD

 2. Qe

  Spokojnie, jak chińczycy odpalą linie produkcyjne dla H-20 to 100 sztuk zbudują w pierwszej pięciolatce

  1. Pilot Wojskowy

   Tak tak ,jak smartfony , chciałbyś,he he

  2. Mike Texas USA

   Jak byś popatrzył do środka tych chińskich smartfonów to procesory i wiele innych technologi kupują od zachodnich firm i je składają. Na dzień dzisiejszy nie maja swojego procesora który by konkurował z zachodnimi, problem jest taki ze ich procesory czerpią o okol 50% szybciej baterie i są nie wydajne. Największy chiński moloch Tsinghua Unigroup co produkuje mikroczipy zbankrutował. Japończycy i Koreańczycy zabrali wszystkie fabryki z Chin Samsung nawet zamkną swoją stocznie która była otwarta 20 lat temu. Tajwański gigant foxcon i Apple robią dywersyfikację i przenieśli 50% do Indii i Wietnamu. Chińczycy przez swoją głupotę ciężko za to zapłacą. Poczytaj sobie o rynku nieruchomości chińskim i o firmie która jest bankrutem Evergrande. Chińczycy już są tyle samo zadłużeni procentowo do swojego pkb co USA.

  3. Davien

   HiSilicon Kirin jest porównywalny z zachodnimi procesorami a to chiński procesor.

 3. fryz5

  Riposta będzie ostra - Łoj trzeba obserwować teraz wszystkie muzea i szroty w Rosji, zaczną znikać eksponaty boombowców z czasów ZSRR :)

  1. Tani

   Facet USA sie wali,zwalniaja w US Navy na wschodnim wybrzezu 500 luda na razie cywili chca zaoszczedzic ...66 mln dolcow. I to jest poczatek. Hegemon sie wali jak domek z kart. Dobre to niejest. Bo ten sie smieje kto sie smieje ostatni.

  2. GB

   Hmmm??? Właśnie w USA uchwalają największy budżet wojskowy. Co więcej do sojuszu z USA na Pacyfiku przystąpiła WB i Australia, a taka Francja jest oburzona że ją nie zaproszono. Nikt rozsądny nie przystępowałby do sojuszu z upadającym państwem. Tobie się najwyraźniej państwa pomyliły.

  3. jęczenie onuc to norma

   Jak USA się wali, to Rosja jest już na śmietniku i nie ma co ratować , bo śmierdzi :P

 4. Rusoidalna prawda

  @walery vel Wasia, nie pitol farmazonów, prawda jest taka, że wasze CCCP już dawno upadło, a wy sami obecnie jesteście już w okresie czarnego jeźdźca, stąd wasza dezinformacja, jesteście słabi i to widać, SMUTA nadchodzi:))))))

 5. WALERY

  Rosjanie wprowadzają drony Ochotnik wyposażone w samonaprowadzające pociski hipersoniczne specjalizujące się w polowaniu na systemy AWACS ,dowodzenia ,cysterny samoloty klasy Number One i przede wszystkim na bombowce w tym B-21....a z pływadełek na lotniskowce , okręty podwodne ...więc krucho będzie USA może skończyć na izbie chorych

  1. GB

   Rosjanie to póki co nie mogą rozwiązać problemów z Su-57, a o jakichś dronach to nawet nie ma co wspominać. Jeśli chodzi o drony to ich obecne konstrukcje są jakieś 20 lat za Amerykanami.

  2. ubawiony

   Drony Ochotnik będące kopią irańskiej kopii amerykańskiego drona? Tyle, że Rosjanie nie mają silnika do takich maszyn i dysze dalej nieekranowane. Serio, rakiety hipersoniczne do zwalczania samolotów, AWCS? W Sputniku takie cuda piszą? Sorry, w realnym życiu Ochotnik nawet się nie zbliży na odległość strzału to takich maszyn. O przebijaniu się przez osłonę lotniskowca też można pomarzyć - pewnie nie powiedzieli ci, że hipersoniki są do zestrzelenia przez istniejące systemy?

  3. Ruski processor :D

   Jak narazie to jest wiwisekcja rosij :) pkb miedzy 2015 a2021 spadlo o 500 miliardow USD . Jest juz tylko trzy krotnie wyrzsze od polskiego .Wzrist gospodarczy na poziomie 0,4% co jest stagnacjá I tak bedzi przez dekade .Wzrist pkb w UE na poziomie 3.5 % . A bedzie jeszcze zabawniej jak w 2030 Roku 25% samochodow w UE USA I chinach bedzie elektryczna I ropa po 10 . Z Roku na to spadek eksportu uzbrojenia .Zero atutôw :D

 6. vjfdkljdfkljdkf

  Hmm, Ameryka zaczyna się rozkręcać. W tej chwili działają chyba na jakieś 10% ich realnych możliwości.

 7. Roshedo

  Zdanie które powinno wisieć nad naszym sejmem na sali obrad i nad wejściem do budynku Sejmu: " ... a nakłady na nie są konsekwentnie ponoszone niezależnie od panującej opcji politycznej. ...". I powinno to dotyczyć szerszej wizji rozwoju Polski nie tylko w wojskowości ale przede wszystkim w sferze gospodarczej i polityki międzynarodowej.

 8. czytel

  za moment Chiny ogłoszą że już od dekady ich radary wykrywają B-x jak tylko USA wystawią je z hangaru.

  1. Davien

   Taak a potem będzie jak z chińskim superradarem antystealth w Syrii:))

  2. kaczka

   pamiętam jak na ćwiczeniach w ustce z ostrym strzelaniem na radarze widzieliśmy f117 na zwykłym radarku od s125 Newa... więc nie pitolcie że nie widać.

  3. W ogłaszaniu Chiny sa lepsze od Rosji.

 9. nd

  Komuniści są tak zacofani że do dziś nie mają odpowiedników broni które Amerykanie opracowali jeszcze za zimnej wojny (np. F-22, B-2, Seawolf).

 10. P51

  Trudno po dyskusji wyciągnąć wnioski ale pytanie otwarte Rosja modernizuje stare TU 160M a Usa wprowadza już 2 generację bombowca. Pytanie czy Rosjanie nie potrafią zaprojektować i wprowadzić go służby takie generacji czy uważają że nie tędy droga przereklamowane.

  1. DDR

   Odpowiedź jest znacznie prostsza brakuje pieniędzy i technologii na prawdziwe stealth

  2. taki mają klimat

   ci co pamiętają ruską komunę znają odpowiedź W tym systemie jak funkcjonują zakłady to już sukces a co dopiero laboratoria zaawansowanych technologii :)

  3. rosyjski Ochotnik ....skuteczny terminator

 11. POLAK

  USA to normalnie potęga.

  1. Hanys

   Chyba w filmowej propagandzie, ale to też sie już u nich sypie :)

  2. Erwin

   Przemysł filmowy i gier video USA ma wyższe dochody niż cała gospodarka Rosji. Sprawdź

 12. Xeiz

  Poezja

 13. Przeciętny Rosjanin zarabia 6x więcej od Somalijczyka

  E tam Rosjanie mają na ukończeniu 200 kosmicznych MiG 41 a już niedługo 1000 eksportowy Su 57 trafi do odbiorcy zagranicznego.

  1. Hahaha

   Też to słyszałem, bełkotał to jakiś menel po krokodylu w wc w moskiewskim metrze...

  2. Przeciętny. Bo ten z gorszej połowy zarabia podobnie, tyle że Somalijczyk nie musi sobie kupować na zimę węgla, kapoty i walonek, tylko śpi w chacie skleconej z blachy i dykty.

  3. Davien

   To już tyle modeli w skali 1/72 Zwiezda natrzaskała??

 14. YingPing

  Chińczycy bardzo się cieszą z przyspieszenia. Będą mogli wykradać i analizować bardziej wartościowe dokumenty. Wyprodukują nie gorszy bombowiec 10 x taniej i 10 x większą liczbę niż USA.

  1. Ben

   A skąd wezmą nowoczesne silniki odrzutowe ? W tym temacie są daleko za Rosją nie mówiąc już o USA....Nie wyprodukowali dobrego myśliwca , nie wyprodukują i konkurencyjnego bombowca o porównywalnych osiągach.

  2. jkkk

   kupią je w rosji ....oni mają takie silniki jak ich wszystko...

  3. Davien

   Wow może niech zrobią choć coś Ala B-2 bo na razie ich szczytem techniki są klony antycznego Tu-16.

 15. Eee tam

  S 500 zestrzeli to od niechcenia ha ha ha USA nawet NIE WYMIENIA ROSJI jako głównego zagrożenia ciekawe czemu

  1. Darek

   Widać USA nie przejmują już się państwami trzeciego świata, a S 500 to może gołębie strącać na placu czerwonym co najwyżej.

  2. Ehh

   Dalej jak Rosja pierdnie to Polski nie będzie więc z czego ta radocha?

  3. viper

   To prawda, Rosja może dziś grozić tylko krajom nie większym niż Polska. I tylko dlatego, że ma atom.

 16. Ruski processor :D

  A mocarstwo atomowe sciága szrot z pomnikow do remontu :D

  1. Fanklub Daviena i GB

   Zanim znafco zaczniesz się wyśmiewać z Rosji, sprawdź ile B-2 i B-1 jest na chodzie, to będziesz wiedział dlaczego ze złomowisk ściągają i remontują B-52 i skąd taka histeria w sprawie B-21... :D

  2. Yh

   Nieważne ile na Rosję wystarczy 1 moze 2.

  3. złośliwy

   Ile jest w Rosji "na chodzie" nowoczesnych bombowców "stealth"? Zero? Albo choć dorównujących bombowcom poprzedniej generacji jak B-1B? Zero? To o czym my mówimy?

 17. Pilot Wojskowy

  Ci to mają rozmach...

 18. el capitan

  Mimo nie najlepszych początków, mimo tego, że wygłasza kwestie z promptera to postawa Joe się ostatnio poprawiła, współpracuje, właściwie to robi co mu się powie i o to chodzi. Kto tu rządzi?

 19. 44

  Śpieszą sie. Wszyscy się śpieszą. Trzeba dobrze przygotowac się do resetu. Resetu długu - czy to dolaroawego jak USA, czy wzajmnego jak UE czy wewnętrzego jak Rosja lub Chiny. Wojna.

 20. Yh

  Wiecej niż su57...

Reklama