Reklama

Siły zbrojne

B-2 Spirit uszkodzony. Twarde lądowanie

B-2 Spirit / Fot. Tomás Del Coro, CC BY-SA 2.0
B-2 Spirit / Fot. Tomás Del Coro, CC BY-SA 2.0

Amerykański bombowiec strategiczny B-2 Spirit lądował awaryjnie w bazie Whiteman w Missouri. Przyczyną miała być „awaria w locie”.

Informację podało biuro rzecznika Air Force Global Strike. Samolot musiał awaryjnie lądować we wtorek 14 września, a do usterki technicznej doszło podczas „rutynowej misji treningowej”. Maszyna miała odnieść niewielkie uszkodzenia” na pasie po lądowaniu, a zatem prawdopodobnie w wyniku twardego przyziemienia. Załoga nie odniosła obrażeń. Innych informacji nie podano, ale sprawa jest badana przez specjalnie powołaną komisję.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają obecnie 19 bombowców strategicznych B-2 Spirit. Są to najnowsze samoloty tej klasy w ich arsenale, mimo że powstały one stosunkowo dawno, bo w latach 1994-2000. Do dzisiaj wycofano z linii dwa z nich – z czego jeden - Spirit of Kansas  - rozbił się w 2008 roku, a drugi - Spirit of Oklahoma - został przesunięty do misji testowych. Jedna z maszyn - Spirit of Washington – padła też ofiarą pożaru w 2010 roku, ale została wyremontowana. Nie wiadomo, który z bombowców odniósł uszkodzenia, ale w bazie Whiteman na co dzień bazują ich trzy eskadry: 13., 393. i 110.

Obecnie siły powietrzne USA czekają na nowy typ bombowca strategicznego B-21 Raider, którego pierwszy prototyp ma wzbić się w powietrze wiosną przyszłego roku.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama