Reklama

Siły zbrojne

Austria i Belgia modernizują transportery opancerzone

Austriacki transporter Pandur I przed modernizacją. Fot. Böhringer Friedrich/Wikimedia Commons
Austriacki transporter Pandur I przed modernizacją. Fot. Böhringer Friedrich/Wikimedia Commons

Siły zbrojne Austrii zdecydowały o przeprowadzeniu modernizacji posiadanych kołowych transporterów opancerzonych Pandur, m.in. z myślą o wykorzystaniu w trakcie operacji stabilizacyjnej w Kosowie. Na zakup pakietów dodatkowego opancerzenia dla Pandurów zdecydowała się również Belgia.

Zakres modernizacji obejmuje przede wszystkim instalację zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego, uzbrojonego w wielkokalibrowy karabin maszynowy. Austriackie Pandury otrzymają również nowe przyrządy optoelektroniczne, łącznie z kamerami termowizyjnymi, a także reflektory „szperacze”.

Koncern RUAG poinformował ponadto, że Austria i Belgia zdecydowały się na pozyskanie pakietów dodatkowego opancerzenia dla transporterów Pandur. Realizowany projekt ma na celu wzmocnienie zarówno ochrony balistycznej, jak i przeciwminowej. Zakup dokonywany jest wspólnie, pod kierownictwem Austrii. Prace zostaną sfinalizowane do 2020 roku.

Koszt modernizacji austriackich Pandurów ma wynieść 23 miliony euro. Prace będą realizowane w tempie dwóch pojazdów miesięcznie, a siły zbrojne Austrii otrzymały już wcześniej pięć maszyn wyposażonych w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie. Dwanaście transporterów ma zostać wydzielonych do działań stabilizacyjnych w Kosowie od sierpnia 2015 roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AlFret

    Transportery takie kiepskie jak na zdjeciu powinny posiadac mozliwosc modulowej wymiany uzbrojenia wiezowego. Ten wkm wiele juz nie potrafi. Pozwala co najwyzej obejsc limity w uzbrojeniu.

Reklama