Siły zbrojne
Australia rozważa zakup dronów HALE Triton
Australijski minister obrony poinformował, że planuje wysłać do sił morskich Stanów Zjednoczonych list z prośbą o informacje na temat warunków potencjalnego nabycia produkowanych przez Northrop Grumman bezzałogowych statków powietrznych MQ-4C Triton.
Triton to morska wersja dronu klasy HALE (high-altitude, long-endurance) - wysokiego pułapu i dalekiego zasięgu Global Hawk. W odróżnieniu od pierwowzoru zamontowano na nim potrzebny do tworzenia obrazu sytuacji nawodnej radar morski z elektronicznym sterowaniem wiązką, system automatycznej identyfikacji statków AIS oraz systemy łączności morskiej. Inne jest również oprogramowanie sterujące tym statkiem powietrznym.
Zobacz także: Dron X-47B wylądował z użyciem liny hamującej. Northrop Grumman zyskuje przewagę w konkursie US Navy
W samym liście australijskiego ministra do US Navy miałyby się znaleźć pytania o szczegółowsze dane techniczne, w tym o konieczne do przeprowadzenia modyfikacje i o koszty. List ma zostać wysłany do US Navy, ponieważ chodzi o nabycie dronów, które wcześniej zostały zamówione przez amerykańskie siły morskie.
Zamiar by wysłać zapytanie jest następny etapem w procesie pozyskiwania sprzętu wojskowego z USA. Wcześniej delegacja australijska wizytowała linie produkcyjną Tritonów, a jeden z operacyjnych dronów RQ-4 Global Hawk przyleciał do Australii.
Sam Triton ma odbyć pierwsze loty w niedalekiej przyszłości i być w pełnej gotowości operacyjnej od 2016 r. US Navy zamówiła w sumie aż 68 tych dronów, zakładając, że zastąpią one wykorzystywane od 1959 r. samoloty P-3C. Równolegle z Tritonami, które mają być przeznaczone do prowadzenia długotrwałych lotów rozpoznawczych nad rozległymi obszarami morskimi w marynarce amerykańskiej ma działać 117 samolotów patrolowych P-8 Poseidon (na bazie kadłuba Boeing 737). Taki samolot zamówiły również Indie i zainteresowana jest nim Australia, która w ten sposób chce mieć możliwość zamiennego stosowania systemów załogowych i bezzałogowych.
Przeczytaj również: Drony MQ-9 Reaper będą uzbrojone w brytyjskie rakiety Brimstone
Nie będzie to pierwszy zagraniczny zakup od USA dronów klasy HALE. Po prawdopodobnej rezygnacji Niemiec z zakupu czterech Euro Hawk, pozostała jeszcze Korea Południowa (4 szt.), NATO (5 szt.) Japonia i Kanada, które chcą kupić Global Hawk w wersji Block 30 i Indie zainteresowane dronami MQ-4C.
(MD)