Reklama

ASDA 2025: Amerykański ciężki sprzęt obecny w Chorwacji

Amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270A2 należąca do 41. Brygady Artylerii Polowej. Za nią kołowy M142 HIMARS.
Amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270A2 należąca do 41. Brygady Artylerii Polowej. Za nią kołowy M142 HIMARS.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Armia amerykańska podczas chorwackich targów ASDA 2025 zaprezentowała wykorzystywane przez siebie pojazdy i uzbrojenie. Wśród nich znalazła się najnowsza odmiana wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet M270.

Armia amerykańska i chorwacka regularnie współpracują podczas wielu ćwiczeń, pozwalając na osiągnięcie lepszego zgrania i wymianę doświadczeń. Zważywszy na to, że Chorwacja pozyskuje od dawna sprzęt z USA dla swoich żołnierzy, tego typu współpraca pozwala na szybsze i lepsze zapoznanie się z kupowanym uzbrojeniem i ułatwia proces szkolenia. Tym samym obecność żołnierzy amerykańskich z m.in. 41. Brygady Artylerii Polowej, 2. Pułku Kawalerii oraz wchodzącego w jego skład Dywizjonu Artylerii Polowej nie jest niczym dziwnym.

Reklama

Zwiedzający mogli zobaczyć kilka typów pojazdów i sprzętu wykorzystywanego przez U.S. Army w postaci np. wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS oraz najnowszej odmiany gąsienicowej M270, czyli M270A2. W przypadku pierwszego typu artylerii rakietowej, jej pozyskaniem zainteresowana jest właśnie Chorwacja. Jeżeli zaś chodzi o M270A2, to są one wdrażane do służby od względnie niedawna, zatem możliwość zobaczenia jej na żywo było niemałą gratką dla pasjonatów. Kwestię artylerii na wystawie domknęła kultowa już ciągniona haubica M777, która pojawiła się wraz z przeznaczonym do jej transportu ciągnikiem w postaci samochodu ciężarowego rodziny FMVT.

Oprócz tego można było zobaczyć amerykański wół roboczy w postaci wielozadaniowego pojazdu taktycznego JLTV, który stopniowo zastępuje kultowe samochody rodzimy HMMWV. Pomiędzy nim, a haubica M777 umieszczona została wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Całość dopełniał kołowy transporter opancerzony M1126 Stryker, który zespolony na jednej z powyższych fotografii z oddalonym blokiem przywodzi na myśl okres trwania wojny w Jugosławii (no może pomijając fakt mocowania przy każdym z mieszkań klimatyzatora).

    Reklama
    WIDEO: Najnowsze Abramsy w Biedrusku
    Reklama

    Komentarze

      Reklama