Reklama

Siły zbrojne

Anakonda-20 coraz bliżej

Fot. st. chor. szt. Robert Suchy, st. chor. Waldemar Młynarczyk, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek
Fot. st. chor. szt. Robert Suchy, st. chor. Waldemar Młynarczyk, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

W ostatnim tygodniu stycznia 2020 roku, w Centrum Operacji Lądowych — Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie, odbyła się końcowa konferencja koordynacyjna — Final Coordination Conference (FCC) - do nadchodzącego ćwiczenia Anakonda-20.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadzi ćwiczenie pk. Anakonda-20 na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Tegoroczna Anakonda odbywać się będzie w wymiarze połączonym, co oznacza udział wszystkich komponentów rodzajów SZ RP. Pozwoli to również na integrację potencjału militarnego z układem pozamilitarnym, w złożonym środowisku operacyjnym, poprzez wsparcie jednostek koalicyjnych i sojuszniczych, w obszarze działań na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz krajów w basenie Morza Bałtyckiego.

Edycja 2020 zakłada reagowanie między innymi na zagrożenia hybrydowe, stanie się też polem dla przetestowania nowych obszarów działania Wojska Polskiego i jego gotowości do skutecznej odpowiedzi na próbę destabilizacji sytuacji w Rzeczypospolitej.

FCC do Anakonda-20 miała na celu ostatnią dekonfliktację epizodów taktycznych i ogniowych, które prowadzone będą w jej trakcie. Pozwoliła kierownictwu ćwiczenia na zaplanowanie przebiegu i sekwencji zdarzeń realizowanych podczas części dowódczo – sztabowej.

Należy podkreślić, że Anakonda-20 będzie dzielić przestrzeń z amerykańskim ćwiczeniem Defender-Europe 20. Są to oddzielnie prowadzone ćwiczenia na terenie naszego kraju. Anakonda-20 przetestuje Siły Zbrojne w zakresie realizacji współdziałania w połączonej operacji obronnej, natomiast w ramach Defender-Europe 20 sojusznicy przeprowadzą przerzut znaczącej ilości wojsk i sprzętu w ramach realizacji swoich zobowiązań na wschodniej flance NATO. Ta sytuacja pozwoli na wykorzystanie środowiska stworzonego w związku z przemieszczeniem i rozmieszczeniem elementów wzmocnienia na flance wschodniej w ramach Defender-Europe 20 i przećwiczenie przez Polskie Siły Zbrojne procedur prowadzenia operacji o najwyższej skali i intensywności.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Reklama

Komentarze (8)

 1. AK

  A jak ma się sprawa koronawirusa? Czy w sytuacji w jakiej znalazła się Europa i Świat nie byłoby wręcz wskazane odwołanie ćwiczeń ?

 2. allkar

  koronawirus się cieszy , takie skupisko ludzi ,będą włosi ,niemcy ,amerykanie,walka będzie nierówna.

 3. Reginis

  A rezerwa będzie też powoływana na Anakondę?

  1. Gamble

   Oczywiście... Rezerwa otrzyma ponownie losowo umundorowanie PKW Afganistan, Irak, las wz 63 i Wietnam. A na samochody ciężarowe powołanie dostaną osoby które nawet nie mają prawa jazdy kat. B. A do F-16 kierowcy honkerów

 4. cc

  Depopulacja pod pozorem wirusa i tyle a nie żadne ćwiczenia

 5. Ruskij soldat - FR.

  A WOT co będzie robił?

  1. Adam

   Patrolował, zabezpieczał, rozpoznawał.

  2. Ruskij soldat - FR.

   Z tym rozpoznawaniem to lekka przesada i po bandzie. A te dwa pierwsze to należą do MP. Zatem co będzie robił?

 6. GRD

  Może by tak przy okazji wyprowadzić całe wojsko z koszar? Sprawdzić ile realnie mamy sił i środków do działania, ile czego się zepsuje, ile % wojska położy L4, itp.

  1. marian

   Żeby to sprawdzić trzeba najpierw zmobilizować ludzi z cywila, żeby było komu wyjechać tym sprzętem. Kogo mamy wyprowadzać z koszar, jeżeli te koszary są puste.

 7. Coddybancks

  Ruskie znowu ściągną więcej wojska do Kaliningradu , boją się , że Amerykanie i Polacy zajmą ten rejon jak oni zajęli Krym !!!

  1. mobilny

   Jakoś te twoje porównanie i domniemanie przyszłego konfliktu ci nie wyszło i niczego się nie boją ale swoje zaprotestować muszą i tyle. Tak wiec easy kowboyu

 8. men

  Taaa, fajne foto, tylko żeby ktoś im powiedział aby te noktowizory wyłączyli gdy odpalają rakiety - szkoda wzroku.

  1. mu 3a

   po czym wnioskujesz że są włączone ???

Reklama