Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie okręty wpłynęły na Morze Czarne

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Marynarka amerykańska poinformowała o wpłynięciu na Morze Czarne dwóch okrętów wojennych 6. Floty - USS Mount Whitney i USS Porter.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem, obie jednostki mają za zadanie "udział w operacjach wpływających na bezpieczeństwo i stabilność morską regionu", jak również wzmocnienie gotowości sił NATO w regionie. 8 lipca 2018 r. oba okręty wpłynęły do portu w Odessie.

Amerykańskie okręty to jednostka dowodzenia typu Blue Ridge USS Mount Whitney (LCC 20) i niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Porter (DDG 78). W trakcie pobytu na Morzu Czarnym obie jednostki wezmą udział w manewrach Sea Breeze 2018. To doroczne ćwiczenia morskie na tym akwenie, współorganizowane przez Ukrainę i Stany Zjednoczone. W czasie tegorocznych manewrów ćwiczące jednostki będą wykonywać zadania związane z przechwytywaniem celów na morzu, obroną przeciwlotniczą, obroną przeciwpodwodną, operacjami poszukiwawczo-ratunkowymi i działaniami desantowymi.

Reklama

Komentarze (22)

 1. JASIO bardzo mądry mówi..

  Morze Czarne jest Rosji ...mają swój niezatapialny lotniskowiec \"Krym\" ..nadbrzeżne systemy rakietowe Bał , Bujany,..i dzięki temu że Turcja ma klucz od bramy ...na Morzu Czarnym jest międzynarodowo

 2. bender

  Rusofilom marzącym o \"zespole okrętów\" gdzieś koło Florydy przypominam jak wyglądała ostatnia wycieczka kilku okrętów Floty Pacyfiku w okolice Australii, żeby wzmocnić Putina przed szczytem G20 w 2014. Czy heroiczne podróże \"parostatku\" Kuzniecow na Morze Śródziemne. Kupa radochy gdyby nie towarzyszące temu skażenie środowiska.

 3. xawer

  Po co rusofile tak się nabzdyczają? Przecież wystarczy jeden stary samolot z WRE, żeby \"wyłączyć\" cały amerykański okręt;-) I amerykańska załoga z urazem psychicznym idzie do cywila:-D Tak twierdzi Sputnik i RT to musi być prawda:-)))

 4. Niuniu

  Hehe - USA stabilizuje sytuację na morzu czarnym? To może niech Rosja wyśle swój zespół okrętów na wody zatoki meksykańskiej (poza obszarem 15 milowej strefy wód terytorialnych USA/Meksyk) - czy będzie też mogła powiedzieć, że służy to stabilizacji? Zbliża się szczyt Trump-Putin to należy pokazać kto ma większe przyrodzenie i tyle - reszta to ściema. USS Porter może nieść coś ok. 90 tomahawków i operując w bezpośrednim sąsiedztwie granic Rosji stanowi realne zagrożenie.

 5. Davien

  Panie yaro, zaden ztych okretów nie jest lotniskowcem więc spokojnie moga przepływac przez Bosfor czy dardanele i Turcja nic tu nie blokuje. Mogłaby jakby była w stanie wojny ale obecnie z nikim zdaje sie nie jest

 6. Ecco

  Ciekawe po co Rosja ukradła Ukrainie Krym? Pewnie jakieś cele pokojowe miała na myśli wysyłając tam swoich żołnierzy, zajmując ukraińskie bazy porty i okręty? A po co pokojowa Rosja trenowała atak nuklearny na Warszawę? PO CO pokojowa Rosja wysyła swoje bombowce strategiczne w pobliże wód terytorialnych ... Hiszpanii?? I po co tak pokojowa Rosja uprowadziła estońskiego oficera wywiadu? Po co pokojowa Rosja otruła Skripala? Po co pokojowa Rosja zestrzeliła malezyjskiego pasażera? Odpowiesz KOMU TO służy??? Bo n a p e w n o NIE celom pokojowym!!

 7. Jaro

  Może ktoś z forumowiczów wie jaki jest aktualny status Bosforu? Jak udało się dokonać takiej operacji? Do tej pory Turcja wykonywała tego typu \"życzliwe gesty\" bardzo niechętnie, po równo dla okrętów Nato i z poza Nato.

 8. Cywill

  Państwa NATO (Rumunia i Bułgaria) leżą nad M.Czarnym więc obecność okrętów NATO (z USA) jest czymś NORMALNYM.

 9. Davien

  Panei draco, Rosja nad M.czanym ma ułamek tego co należy do krajów NATO a ukraina z niczym, sie nie pogodziła więc nie kłam jak zwykle. Natomiast jakos nad M. Północnym nie przypominam sobie ani jednego sojusznika Rosji:)

 10. Marek

  \"Niech zwiedzają póki mogą. W razie konfliktu ani na Morze Czarne ani na Bałtyk na pewno nie wpłyną\" @A Hmmm. Na Morze Czarne jak się Turcy uprą, to mogą nie wpłynąć. Ale na Bałtyk? Tu nie Amerykanie lecz Rosjanie mają kłopot. Bardzo wątpliwym jest, żeby cokolwiek, co pływa pd rosyjską banderą mogło z niego wypłynąć.

 11. Draco

  Czesiu przecież Rosja leży nad morzem czarnym. Ukraińcy już się z tym pogodzili więc nie ma sensu zaklinać rzeczywistość.

 12. yaro

  @Davien kiedy to okrety Rosyjskie wpłynęły na wody terytorialne GB. Kolejny raz przykład prania mózgu przenosi sie na forum robiac z siebie glutka. Co do kanału LaManche okrętu bojowe moga przez niego przepływac po uprzednim zgłoszeniu tego zamiaru i jak do tej pory nie było inaczej.

 13. Marek

  \"Okręty rosyjskie też pływają na Morzu Północnym w celu zapewnienia \\\"bezpieczeństwa i stabilności morskiej w regionie\\\", dlatego nie wiem czemu Wielka Brytania wtedy drze ryja?\" @wet za wet Pewnie dlatego się drą, bo żal im rosyjskich matrosów. Nigdzie w pobliżu przecież nie mają przyjaznego portu, bo w każdym państwie leżącym nad Morzem Północnym jakoś ich nie lubią.

 14. Jaroslawek

  Po co i na co, komu to służy, tylko doprowadza do zaognienia stosunków z Rosją

 15. A

  Niech zwiedzają póki mogą. W razie konfliktu ani na Morze Czarne ani na Bałtyk na pewno nie wpłyną

 16. -CB-

  @wet za wet - \"drze ryja\" tylko wtedy, kiedy ktoś wpływa na ich wody terytorialne, a kanału La Manche/Angielskiego nie da się przepłynąć nie wpływając na wody ich lub Francuzów.

 17. Mścislaw Grażewicz

  Może dlatego, że Amerykanie nie mają w swoim zwyczaju, złapanym oficerom strzelać w tył głowy.

 18. Czesio

  wet za wet - o ile mnie pamięć nie myli to Rosja nie ma żadnych sojuszników położonych nad Morzem Północnym? Co zatem tam robią okręty rosyjskie, bronią, ochraniają coś/kogoś czy tylko bezczelnie manifestują rosyjską mocarstwowość? USA zdaje się, że ma sojuszników nad Morzem Czarnym, czyż nie?

 19. Davien

  Do pana wet: Bo zachodnie jednostki nie pakuja się na bezczela na wody terytorialne jak rosyjskie

 20. ip

  A ktöre wojska walczyły w obronie Odessy przed hitlerowcami i która armia wyzwoliła Odessę? Czuć w tym prowokację? Tyle mil od granic amerykańskich.

 21. syriusz

  Znów wielka demokratyczna flota chce sprowokować jakąś wojnę , a potem przeleci jakiś ruski samolot i znowu będzie wrzawa że latają koło pokojowej floty

 22. wet za wet

  Okręty rosyjskie też pływają na Morzu Północnym w celu zapewnienia \"bezpieczeństwa i stabilności morskiej w regionie\", dlatego nie wiem czemu Wielka Brytania wtedy drze ryja?

Reklama