Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie Humvee dla Serbii

Autor. Srđan Popović/Wikipedia

Serbska armia otrzymała 66 pojazdów wielozadaniowych HMMWV na mocy kontraktu podpisanego z amerykańską firmą AM General. Jest to pierwsza część zamówienia na mocy, którego do Serbii trafi łącznie 118 tego typu pojazdów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Serbia dotychczas otrzymała od USA łącznie 40 MMMWV w ramach darowizny (w 2012 i 2017 roku), które są używane przez brygadę specjalną w Pančevo i 31. batalion piechoty w Zaječarze. Według informacji jakie podaje wspomniany serwis, wozy te otrzymają dodatkowy sprzęt produkowane przez serbską zbrojeniówkę oraz uzbrojenie w postaci wkm-emu kal. 12,7 mm (najpewniej rodzima Zastava M87) lub granatnika automatycznego (najpewniej lokalna odmiana AGS-17, czyli M93 AGL). Pojazdy te brały dotychczas udział w wielu misjach w tym tych zagranicznych.

Obecnie natomiast realizowany jest kontrakt, jaki w 2021 podpisano na dostawę łącznie 118 takich wozów dla Serbii. Najprawdopodobniej w części jest finansowany z budżetu Serbii, a w części - USA.

Reklama

Czytaj też

HMMWV to amerykański pojazd wielozadaniowy w układzie 4x4 produkowany przez firmę AM General wyprodukowany w ilości ponad 280 000 egzemplarzy. Z racji na swoją budowę stał się on bazą dla wielu wersji specjalistycznych jak wozy dowodzenia i łączności, mobilne warsztaty remontowe, wozy ewakuacji medycznej czy nawet został użyty jako nośnik dla rakietowych systemów obrony powietrznej. Jednostkę napędową pojazdu stanowi kilka rodzajów silników o pojemności 5,7/6,2/6,5 litra o mocy wyjściowej wynoszącej 190 KM. Pozwala to na rozpędzenie tego ważącego 2,4-2,7 tony samochodu do 113 km/h. Obecnie są one powszechnie używane przez kilkadziesiąt armii świata w tym m.in. USA, Algierii, Maroka, Ukrainy, Szwecji, Polski, Słowacji, Portugalii, Norwegii czy Litwy.

Autor. Srđan Popović/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama