Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie F-35 w Wielkiej Brytanii już na stałe

Autor. Fot. USAF, Senior Airman Koby I. Saunders

Baza lotnicza w Lakenheath w Wielkiej Brytanii oficjalnie stanie się pierwszy tego rodzaju obiektem w Europie, gdzie będą na stałe bazowały amerykańskie F-35 należące do US Air Force. Maszyny piątej generacji będą należeć do 495th Fighter Squadron, która uzyskała przydomek Walkirie i pierwsze z nich pojawiły się w bazie 15 grudnia tego roku.

Do Wielkiej Brytanii trafiły już pierwsze maszyny F-35A Lightning II z przeznaczeniem dla tamtejszej jednostki należącej do amerykańskich sił powietrznych (US Air Force), która jest (co najważniejsze) na stałe rozlokowana w Europie. W sumie, w bazie RAF Lakenheath mają one operować w ramach 495th Fighter Squadron, gdzie finalnie po zakończeniu pełnego cyklu dostaw, ma być dostępnych 24 F-35. Jak podkreślają US Air Force, to Lakenheath będzie pierwszą amerykańską bazą w Europie, gdzie właśnie na stałe mają pojawić się maszyny piątej generacji F-35. Decyzję o wyborze Lakenheath miano podjąć już w 2015 r., przede wszystkim w oparciu o ocenę dotychczasowych możliwości jeśli chodzi o wykorzystywanie właśnie tej bazy powietrznej przez Amerykanów.

Czytaj też

Przy ustalaniu lokalizacji brano pod uwagę również bardzo bliskie relacje sojusznicze z Brytyjczykami i możliwości prowadzenia połączonego treningu z brytyjskimi siłami zbrojnymi, w tym przede wszystkim z tamtejszymi Królewskimi Siłami Powietrznymi (RAF). Dotychczas, to właśnie baza lotnicza RAF Lakenheath była znana z obecności tam innej kluczowej konstrukcji lotniczej, która znajduje się na wyposażeniu US Air Force. Mowa oczywiście o maszynach F-15 (w wersjach E i C) w które wyposażone jest 48th Fighter Wing. Obecnie do wspomnianych F-15 dochodzą również generacyjnie nowsze F-35.

Dowodzący komponentem US Air Force w Europie i Afryce, gen. Jeff Harrigian podkreślił, że jest to początek implementacji maszyn F-35 do zadań w tym rejonie odpowiedzialności geograficznej. Pojawienie się na stałe amerykańskiej jednostki wyposażonej w F-35 ma pozwolić na sprostanie coraz to trudniejszemu wymiarowi działań w regionie, a także być kluczowym elementem współpracy sojuszniczej. Maszyny piątej generacji, tak jak wspomniano wcześniej, mają zasilić 495th Fighter Squadron, który dostał nazwę Walkirie (Valkyries). Nazwa została wybrana w specjalnym konkursie. Same Walkirie to boginie z mitologii nordyckiej, które zgodnie z przekazami kultury dosiadały skrzydlatych koni i sprowadzały dusze zabitych wojowników do mitycznej Walhalii. Dowódcą jednostki uzbrojonej w pierwsze F-35 w Lakenheath jest Lt. Col. Ian McLaughlin.

(JR)

Reklama

Komentarze (4)

 1. RifRaf

  Super news a gdzie cos o kolejnej nieudanej probie AGM-183? O tym to nie ma co pisc na D24?

  1. Valdore

   Sfajczona najnowsza rosyjska korweta jest znacznie ciekawszym tematem:)

  2. RifRaf

   Tak jest Davidku, po co pisac o marnych probach w US.

  3. Valdore

   Wiesz rafciu, wy nawet nei macie choćby projektu czegoś takiego jak AGM-183 wiec piszemy o waszych sfajczonych korwetach zbudowanych z łatwopalnych plastików:)

 2. Tani35

  Na skrzydlach piesni bo jak wzialem cyrkiel i wyznaczylem promien dzialania to tylko Yamato pod Okinawa. To jest samolot perfect dla nas z Powidza Kijow zahaczy . I to wystarczy . Dlatego ja jestem za tym samolotem na 100% i to bez offsetu. Bo co jest dobre to kosztuje.

  1. Valdore

   Zasieg bojowy F-35A w konfiguracji uderzeniowej z bronia w komorach to 1240km, w konfiguracji pow-pow to 1410km tylko na paliwie wewnetrznym wiec i do twojej Rosji dolecą bez problemu.

  2. Tani35

   540 mil to 1240km? Wg ktorej miary? A nawet to wez cyrkiel i zmierz to 1240km to dokad? Stopke cyrkla wbij w miejsce bazowania. W pelni uzbrojony F-35 ma zasieg bojowy 540 mil. Pisze zasieg bojowy bo to jest profil lotu. Producent posluguje sie wartoscia srednia.ktora zaklada lot na optymalnej wysokosci dla ekonomii lotu. To znalazlem w ameryckim czasopismie lotniczym w artykule ktory moj kumpel tez 100% milosnik F-35 mi podeslal za co mu dziekuje. Napisze wyraznie ,zamiana w UK F-15 na F-35 jest debilizmem. Bo F-15 ma zasieg a 35 nie ma. I tego zadne ohy czy ahy nie zmienia. Chyba ze USA chce wycofac sie z Europy Wschodniej. Wtedy to ma sens.

  3. Tani35

   Nie doleca,bo z Londynu do Kaliningradu jest 1440km czyli 890mil. Z bombami doleci ale do Borholmu. Wiec po co sie pultasz? Kaliningrad to nie Rosja tylko enklawa. Ile jeszcze sie bedziesz wyglupial?

 3. Torpeda

  No i prawidłowo :)

  1. Monkey

   @Torpeda: 24, nawet tak nowoczesne maszyny Rosjan nie odstrasza. Owszem, zgadzam si e z tobą w jednej sprawie; to krok w prawidłowym kierunku. Ale jednak tylko krok.

  2. Monkey

   @Torpeda: 24, nawet tak nowoczesne maszyny Rosjan nie odstrasza. Owszem, zgadzam si e z tobą w jednej sprawie; to krok w prawidłowym kierunku. Ale jednak tylko krok.

  3. gregorx

   To pierwszy z dwóch dywizjonów F-35A zastępujących F-15C/D, Dwa kolejne latają na F-15E

 4. Tani35

  Mnie sie to podoba ta nazwa tej jednostki chociaz ja bym proponowal lepsza . Kamikadze - to adekwatna nazwa do tej jednostki z tak duzym zasiegiem samolotu F-35. Lot w jedna strone.... . Zamieniaja samoloty F-15 na 35? I gdzie nimi poleca.? Ruscy chyba pospadaja z krzesel ze smiechu. Chyba ze oto chodzi

  1. Valdore

   Poleca nimi dalej niz Rosjanie swoimi Su-27 a rosyjskim pilotom spadajacym w płomieniach swoich Su i MiG-ów raczej do smiechu nie bedzie.

Reklama