Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

F-35 oficjalnym zwycięzcą programu HX

For. USAF
For. USAF

Rząd Finlandii ogłosił, że samolot piątej generacji F-35 Lightning II firmy Lockheed Martin został wybrany w ramach programu HX dotyczącym zakupu następcy obecnie eksploatowanych 62 maszyn Boeing F/A-18C/D Hornet. Finlandia chce nabyć 64 egzemplarze ich następców. Procedurę wyboru nowych samolotów rozpoczęto w czerwcu 2015 roku i miała zostać zamknięta do końca bieżącego roku.

Decyzja została ostatecznie i oficjalnie ogłoszona 10 grudnia 2021 roku, chociaż już kilka dni wcześniej, m. in. na łamach Defence24.pl pojawiły się nieoficjalne informacje o tej decyzji. Jest ona o tyle pilna, że wycofanie ze służby F/A-18 planowane jest na lata 2025-2030. Zgodnie z obecnymi planami ich następcy mają posłużyć co najmniej do lat 60. Samolot F-35A konkurował w tej procedurze z najnowszymi samolotami generacji 4.:  biorą Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon oraz Saab JAS39 Gripen. Zastosowano bardzo transparentne procedury, dotyczące zastosowania nowych samolotów w ramach szerszej koncepcji operacyjnej i ściśle określonych scenariuszy zadaniowych.

„Jesteśmy zaszczyceni, że rząd Finlandii, poprzez swój dokładny i otwarty konkurs, wybrał F-35 i nie możemy się doczekać współpracy z Fińskimi Siłami Zbrojnymi, jak i fińskim przemysłem obronnym w celu dostarczenia i utrzymania zdolności myśliwców F-35” – powiedziała Bridget Lauderdale, wiceprezes Lockheed Martin i dyrektor generalny programu F-35. – „F-35 zapewni fińskiemu przemysłowi unikalne możliwości cyfrowe, które wykorzystują inżynierię i produkcję piątej generacji. Prace produkcyjne będą trwały przez ponad 20 lat, a prace związane z utrzymywaniem F-35 będą kontynuowane do roku 2070.”

Reklama
Reklama

Fińskie Siły Powietrzne otrzymają 64 wielozadaniowe myśliwce F-35A stealth, bogaty pakiet uzbrojenia, a także kompleksowy program szkoleniowy. Jak przekonują przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, wybór F-35 przyniesie Finlandii korzyści ekonomiczne i technologiczne w nadchodzących dziesięcioleciach. Przemysł fiński będzie miał wiele jedynych w swoim rodzaju możliwości pracy bezpośrednio przy produkcji i utrzymaniu F-35. Poprzez pośredni udział podmiotów przemysłowych w projektach poza produkcją F-35, Lockheed Martin będzie budować partnerstwa branżowe z fińskimi firmami i instytucjami akademickimi, które oferują możliwości skoncentrowane na rozwijaniu i ulepszaniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa w okresie bardzo długoterminowym. Aktualnie F-35 stacjonuje w 21 bazach na całym świecie, a dziewięć krajów operuje F-35 na swojej ojczystej ziemi. W służbie znajduje się łącznie ponad 730 myśliwców F-35, na których przeszkolono ponad 1 535 pilotów i 11 500 serwisantów

Reklama

Komentarze (25)

 1. kaczkodan

  „F-35 zapewni fińskiemu przemysłowi unikalne możliwości cyfrowe, które wykorzystują inżynierię i produkcję piątej generacji. Prace produkcyjne będą trwały przez ponad 20 lat, a prace związane z utrzymywaniem F-35 będą kontynuowane do roku 2070.” I tego zabrakło w naszym kontrakcie. Zrobili z nas emirat bez ropy.

 2. kaczkodan

  Dużym błędem zarówno Polski jak i Finlandii jest zignorowanie wersji F-35B - pionowy start i lądowanie dają znacznie większe możliwości na rozśrodkowanie sił i ich przeżycie, w sytuacji kiedy jest się praktycznie krajem frontowym. Z drugiej strony w tej wersji maszyny brakuje opcji usuwania wentylatora celem zamontowania dodatkowego zbiornika paliwa. Brak wersji pionowego startu można będzie skompensować przy pomocy specjalnej platformy startowej - hybrydowa konstrukcja, pionowy start i rozpędzenie do 350 km/h w kilkanaście sekund.

 3. Bumer

  Finlandia doskonale wie czym pachnie brak zdecydowanej obrony swojego kraju przed milujacymi pokój sąsiadami. Oprócz inwazji w 1939 roku zostali rownież zaatakowani przez komunistów w 1941 roku pomimo braku wojsk niemieckich na terytorium Filnlandii.Sowieci planowali rewanż za klęskę 39go ale Hitler ich uprzedził, a doborowe jednostki zamiast walczyć z Nazistami osiągnęły mizerne rezultaty atakując Finlandię.

 4. J-23

  Polsce nie są potrzebne żadne f 35 i tak wrazie co to i tak będziemy musieli sami walczyć .historia się powtarza

  1. Autor

   Żelazna logika - będziemy walczyć sami nie potrzebujemy broni.....

  2. Kot

   W dwóch zdaniach, dlaczego nie są nam potrzebne f35?

  3. J-23

   Ja tak nigdy nie twierdziłem ,że są nam niepotrzebne

 5. Dropik

  "Finowie oficjalnie wybrali F-35A Lightning II z pakietem. I ujawnili, jak cywilizowani ludzie, koszty zakupu swojemu społeczeństwu. Koszt nabycia wybranych poszczególnych elementów Systemu F-35 (tak, jest takie coś jak System F-35, składa się z kilku elementów, samolot (płatowiec i silnik) jest jednym z tych kilku. W skład systemu nie wchodzą uzbrojenie i bazy, czyli w poniższym przypadku to 1 + 3): 1. samoloty (64): 4,703 mld EUR, 2. pociski AMRAAM i Sidewinder: 754 mln EUR (przy znanych acz wrażliwych danych dot. cen Sidewinderów i AMRAAM-ów z kontraktów, nie z internetów daje to ok. 550 pocisków) 3. obsługa, części, wyposażenie naziemne itp - 2,92 mld EUR, 4. modernizacja baz - 777 mln EUR. Dodatkowo Finowie chcą zakupić później uzbrojenie za 823 mln EUR., w tym bomby kierowane SDB i JDAM, pociski JSM, czy przeciwradiolokacyjne AARGM-ER, manewrujące JASSM-ER. Dla ułatwienia można podać, że: 64 samoloty z podstawowym pakietem będą kosztować 7,605 mld EUR." Jak widać opłaciło się prowadzić przetarg. My 4,6 mld za 32 sztuki czyli im wyszło jakiś min 1mld taniej.

 6. Zaq

  A te ich F18 nie będą do wzięcia? Choć na parę lat żeby zastąpić suchoje

  1. viper

   Zanim trafią do nich te nowe samoloty, to będziemy mieli swoje F-35 do obsadzenia.

  2. FT

   Serio chcesz kupować stary sprzęt ?

 7. jurgen

  no pacz pan, po porównaniu na żywo i tonach analiz wybrali to samo co my bez tego - to ogromny skandal !!!!

  1. Gts

   Nikt nie podważał technologii i możliwości samolotu tylko ,brak transparętności, brak offsetu jakiegokolwiek, ogólnie wysoką cenę, która i tak zaniżani nie podająć do wiadoności tego, że to goły zakup bez ubzrojenia i infrastruktury.

  2. Gg

   Nikt nie podważał? Przecież setki znafców na tym portalu pisało, że to złom.

  3. qwert

   Bo to jest złom

 8. Clash

  Nastepna bedzie Kanada ....

  1. Łowca motyli

   Jak podał na początku listopada portal Jane's kolejne europejskie kraje są zainteresowane zakupem samolotów F-35. Są to Grecja, Czechy i Hiszpania.

  2. Dawo

   Swoje zainteresowanie wyraża również Indonezja, Rumunia (wstrzymała dalsze zakupy używanych F-16), Arabia Saudyjska, ZEA, Portugalia, Hiszpania oraz Chile.

  3. Trzcinq

   I Bangladesz...rosjanie nie muszą wyciągać brytyjski wrak bo kwestią czasu jest kiedy dostaną wiele info na jego temat

 9. tadek

  Finlandia szykuje się do przystąpienia do NATO .To więcej niż pewne . W rejonie wschodniej flanki NATO to olbrzymi cios dla Rosjii .

  1. HeHe

   Finlandia nie "szykuje się" i nie zostanie członkiem NATO.

  2. Kamiloo

   Gorzej że i Szwecja też o tym myśli. A decyzję przyspieszy na pewno plan Rosji do zajęcia Gotlandii. Nie długo będzie NATO i Rosja i nic więcej.

  3. HeHe

   Szwecja o tym "myślała" też w czasach zimnej wojny i ani Szwecja ani Finlandia nie będą w NATO.

 10. Yh

  T34 zdejmuje takiego jednym strzałem z amunicji programowalnej...

  1. Asdasd

   Co? :D no jak F-35 będzie stało na lotnisku to nawet bez programowalnej

  2. T7g

   Racja, moze też go po prostu staranować hipersonicznie nie musi strzelać.

 11. OV

  Czyli Finlandia będzie miała lotnictwo myśliwskie silniejsze od rosyjskiego.

  1. HeHe

   Bez przesady.

  2. Geo

   Żadnej przesady w tym nie ma.

  3. Stiv

   Dlaczego bez przesady? 64 F-35 są dużo lepsze od 200 Su-57 (choć Rosja będzie mieć mniej niż 200 Felonów). Klony Su-27 to już wogóle latające cele, nawet dla nowszych zachodnich myśliwców IV generacji.

 12. tadek

  Finlandia po decyzji o zakupie F35 dostanie duzy udzial w produkcji elementow do tego samolotu .Tyle ze Amerykanie daja zgodę tylko tym panstwom ktore już sa w NATO .Szybciej niz ktokolwiek sie spodziewa Finlandia podpisze akces do NATO .Putin majac NATO w FINLANDII to juz chyba sam sie powiesi . Finlandia to nie prawie bezbronna Estonia a tak samo blisko do SanktPetersburga .

  1. HeHe

   Finlandia nie przystąpi do NATO a zatem pogłoski o samobójstwie Putina są zdecydowanie przesadzone :)

  2. Tani

   Eeeee ,Dzisiaj kupowanie innego samolotu jak F-35 to wiocha. Rafale,Tajfun czy F-15 iF-16 to wyroby samolotopodobne. O Grippenie czy Su-35 to nawet nie wspomne. Ja nie kumam czym sie ekscytowac tylko F-35 daje prestiz i nic wiecej. Ja napisze jeszcze raz. Slowakow nie kumam ida w wioche? Moga kupic F-35 a wybrali 16V czyli Syrene Bosto po liftingu. Lotnictwo wojskowe to wizytowka kraju. Kupujac F-16 kawalerie posadzili na krowy. Ja jestem za F-16 ale tylko jak jest, nigdy nowy. Dla mnie wybor Finow nie byl zadnym zaskoczeniem. Oni sa bardzo wrazliwi na prestiz kraju. Zawsze kupowali sprzet z gornej polki nigdy rupieci. Stad nasze T-72 w ich bazach materialowych jak i 2s1.

  3. Żebyś się nie zdziwił z tym NATO.

 13. Spider

  Bardzo dobry wybór Finlandii. Mam nadzieje, że to nie koniec zakupów sprzętu wojskowego z USA.

  1. HeHe

   Masz nadzieję? Coś z tego będziesz miał?

  2. Gts

   A po co im coś więcej? Mają swój przemysł, o który dbaja. Kupują tylko to czego sami nie produkują bo sie im nie opłaca, albo wchodza w dobry układ z sąsiadem.

 14. Nieźle

  a pewnie te 62 szt. F18 są wyeksploatowane czyli choinka zapachowa się wysuszyła czy coś

  1. Troll, Legendarny, Bagienny

   Najmłodsze mają 21 lat, najstarsze 26 lat. Zanim pierwsze F-35 zostaną dostarczone stuknie 30 dychy. Polska też już powinna myśleć o MLU albo następcy F-16

  2. Gts

   Polska powinna myśleć o MLU dla F-16 już gdzieś od 2018r.

 15. Cnp

  I tak się kupuje potrzebny sprzęt!

  1. Ja Sam

   Jak?

  2. Cnp

   Robiąc merytoryczny konkurs i z korzyściami dla gospodarki i państwa.

  3. Gts

   Robiąc konkurs pełen testów, w dodatku taki ktory jest transparentny dla kontroli, obywateli i zgodny z prawem.

 16. Clash

  No jak Finlandia mogla wybarac F35!!! Prrzeciez wedlug kremlitow Finowie kupili Grippeny , F 35 trzeba na pych zapalac, , Abramsy sa za ciezkie i w ziemie sie zapadna a Cuguary wedlug kremlitow to tylko po Afganskich szesciopasmowych autrostadach moga jezdzic ....

  1. Trzcinq

   To co się kupuje to jedno. Są to decyzję po dyktowane wieloma czynnikami np. Polityczne czy też finansowe. Osobiście neguje zakupu tego typu maszyn państwom sąsiadującym z FR (brak głębi strategicznej) pozbawionej OPL np. Polska. Cougary zaś to stare maszyny (USA czy UK się ich pozbywają by... Ujednolicić flotę a więc kasa Clash) my zaś wchodzimy w ten zakup bez ładu i składu. Po za tym wysokie :) to ty pisałeś tak o Borsuku? Abrams zaś przekreśla program Wilk zresztą nie jest priorytet żaden BO piorytyet wg. mnie to parasol OPL, Artyleria rakietowa czy BWP. By się nie znęcać nie wspominam o MW

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   to ty neguj dalej, misza - car - Rasputin "lubi" takich na forum Defence.PL. Jaka OPL tej Finladii!? BUKI (nie o drzewach), dobrze "znane" FR? Artyleria rakietowa...aha. Finowie DAWNO nakupili amunicji do haubic 155mm do trafiania w cele PUNKTOWE, samonaprowadzane w podczerwieni...na silnik T-ciaka, testowali nawet na bmp......BWP? Finowie DAWNO kupili maskowanie Lubawy, na swoje bmp-2. Nie "kupili" Caracali, no nie, dla obrony granicy takiej jak nasza, "na piasku", jak kreska od linijki

  3. Gts

   Nie wg kremiltow, a ludzi miejacych choc blade pojecie o sprzecie i technologii. Nikt tez nie mówił że cuguary wymagają autoastrad, a o tym, że nie nadają sie na kręte, leśne podmokłe dukty.

 17. Zawisza_Zielony

  A może tak porównanie kosztów, offsetu i zawartości zakupionego pakietu w wariantach f35: Polska, Finlandia

  1. ciekawy

   Finlandia będzie miała lepiej pod tym względem bo kupiła 2 razy więcej samolotów. Naprawdę nie trzeba tu geniusza żeby mieć tego świadomość.

  2. Trzcinq

   Piszą ze będą korzyści dla fińskiego przemysłu. Dla nas już miejsca nie ma

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

   A bo TY to wiesz?! Lepiej jak ONI, Finowie, od 10-go grudnia.

 18. Xzibit

  A Polska kupiła 32 sztuki do pokazania na defiladzie,nawet malutka Belgia bierze więcej...... No ale obecny rząd buduje armię na defilady a nie do obrony kraju

  1. Meska

   Wiele krajów chciałoby mieć takie 32 F35, jak to nazywasz.

  2. Wymień przyjacielu, co rządy, poczynajac od początku lat '90, zrobiły dla wzmocnienia polskiej obronności?

  3. H

   Chyba na defiladzie w Moskwie, to się zgodzę.

 19. Trzcinq

  Kiedy otrzymają nowe maszyny?

  1. GB

   Wcześniej niż Rosja docelowe Su-57.

  2. TR

   Pewnie w 2029/30 a co do nas to nie ma na co czekać ale jak najszybciej domówić kolejne 32 sztuki żeby razem było 64.

  3. Serio

 20. nobody

  Moi Drodzy teraz kolej na Hiszpanię i Czechy które to też wybierają F-35. Jeżeli ruscy go krytykują tzn że się go boją. Proszę przeczytać artykuł jak Norwegowie zaprosili oficerów rosyjskich do bazy Bodo na pokaz F-35. Wypowiedzi rosjan były typu czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy a szczeny opadnięte do ziemi. TEN SAMOLOT JEST TAK ZŁY ŻE WSZYSCY GO KUPUJĄ nawet Maroko go chce

 21. finlandyzacja czy nie?

  a dlaczego nie Su-57?

  1. Davien

   Bo nielota stojacego i rdzewiejacego w hangarze nie potrzebują, a taki jest obecnie status Su-57.

  2. Sailor

   Jest taki samolot?:))) Dzięki za poprawienie humoru z rana.

 22. HerrFlix

  Przecie to nielot, nie moge, trzeba postraszyć ten kraj.

 23. Tylko fanek się nie myli

  Kolejni głupcy zamaist 4 tańszego i 7 razy lepszego su57, wzięli nielota F35.

  1. Nie inż.

   A gdzie 7 razy lepszy su 57.Ja czytałem że bez kozery pincet razy lepszy su 57

  2. FN

   hahaha no to jak kupić kota w worku, po za tym trzeba być niepoczytalnym żeby kupić broń od wroga, szczególnie że w razie wojny oni bo wyłączą :) a przeciw komu Finlandia się zbroi przeciw Norwegii czy może Szwecji ?

  3. sparrow

   Ile egzemplarzy lata su57? :D:D:D

 24. fan ruskiej onucy

  No to kolejny kierunek operacyjny dla Rosjan. Kolejny ból głowy, bo jeśli będzie wojna, to Finowie i Szwedzi nie będą się przyglądać biernie. Tak samo jak Polska.

  1. wschodni

   Da się wyczuć, że aż przebierasz nogami, żeby już ruszyć na front.

  2. zachodni

   W F-35? Czemu nie? Najwyższy czas usadzić rosyjskiego bandytę.

  3. Tyle

   Dobre :-)

 25. GB

  Ostatnio F-35 ma dobrą sprzedaż. Szwajcaria, teraz Finlandia. A to taki zwykły samolot 5 generacji. Gdzie tam mu konkurować z Su-57, który ma być nawet wedle Rosjan samolotem 5+, po zamontowaniu silników izd.30. A właśnie... Rosjanie informują że wszystko idzie zgodnie z planem z tym silnikiem i samolotem tylko że testy nie skończą się w 2024 roku jak był pierwotny plan tylko około 2026 roku. Co więcej wszystko idzie zgodnie z planem i miało być wyprodukowane do 2024 roku tylko 22 samoloty z silnikiem Al-41, teraz zgodnie z planem i harmonogramem ma być wyprodukowane od 2027 tylko około 25 samolotów z silnikiem izd.30. Czyli z zamówienia na 76 Su-57 około 51 będzie wersją przejściową, a docelową tylko 25. To plan na dziś. W 2024 roku zostanie zmieniony, ale za to Su-57 nie będzie wtedy samolotem 5+ , tylko samolotem już 5++, a może nawet 5+++...

  1. FR

   Ciekawa ta ruska propaganda, no zobaczymy jak ta makieta sprawdzi się w boju z F-35, wynik będzie taki jak mig 29 vs f15/f16 czyli 100% zwycięstw na konto maszyny amerykańskiej, można jedynie ubolewać że na razie będziemy posiadać jedynie 32 sztuk najlepszego samolotu wielozadaniowego na świecie nam przydało by się 64 sztuk f35 i dokupić 32 f16 viper.

  2. Veritas

   Należy jeszcze przypomnieć ile Su-57 miało być w bierzącym roku wyprodukowane a ile faktycznie zostało.

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Mylisz się Su57 nie będzie, natomiast będzie kolejna wersja Su27, z wyższym numerkiem dla lepszego PR, jako przedstawiciel generacji 4++++++++, a wszelkiej maści rusofile wrócą do twierdzenia jak stealth jest niepotrzebne. Zresztą za chwilę, zobaczymy wpisy o tym jak F35 jest zły.

Reklama