Siły zbrojne

Amerykańskie F-15 nad Islandią

Fot. MATTHEW PLEW/U.S. AIR FORCE
Fot. MATTHEW PLEW/U.S. AIR FORCE

Amerykańskie myśliwce F-15C Eagle zostały przebazowane z Wielkiej Brytanii na lotnisko Keflavik. Realizują one dyżur w ramach misji NATO Icelandic Air Policing, która od 2008 zapewnia ochronę przestrzeni powietrznej Islandii, państwa członkowskiego NATO które nie posiada lotnictwa.

Oddelegowane samoloty US Air Force przyleciały z bazy RAF Lakenheath i należą do stacjonującej tam stałe 493rd Expeditionary Fighter Squadron. Maszyny wylądowały w bazie lotniczej Keflavik 12 października 2020 roku, przejmując odpowiedzialność za ten obszar. Wcześniej misję tą pełniły samoloty F-35A Lightning II należące do sił powietrznych Włoch a przed nimi samoloty norweskie tego samego typu. Amerykańskie myśliwce będą przede wszystkim strzegły przestrzeni powietrznej w rejonie Islandii przed rosyjskim lotnictwem dalekiego zasięgu.

Islandia jest członkiem NATO, nie ma jednak lotnictwa, a zatem nie jest w stanie zabezpieczyć własnej przestrzeni powietrznej. Dlatego też państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego wydzielają swoje siły, aby chronić przestrzeń powietrzną Islandii.

W przeciwieństwie do podobnej misji w krajach bałtyckich, Icelandic Air Policing nie jest prowadzona w sposób ciągły, a jedynie okresowo. Z reguły rotacje myśliwców NATO trwają po kilka tygodni. Od 2008 roku uczestniczyło w niej dziesięć państw, w tym Kanada, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i właśnie Norwegia. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.