Siły zbrojne

Amerykańskie bwp z izraelskimi częściami

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Jak poinformował koncern Elbit Systems, jego amerykańska filia Elbit Systems of America otrzymała kontrakt od U.S. Army na dostawy bliżej nieokreślonej liczby elementów wyposażenia do bojowych wozów piechoty M2 Bradley o łącznej maksymalnej wartości ok. 79 mln USD.

Umowa obejmuje dostawę m.in. dżojstików do stanowisk kontroli uzbrojenia dla działonowego oraz stanowiska kontroli dowódcy wozu, oraz kart obwodowych. Obecnie przyznane zostało pierwsze gwarantowane zamówienie o wartości ok. 26 mln USD, a następnie planowane jest zawarcie drugiego o wartości ok. 12 mln USD w perspektywie najbliższych trzech lat.

Dżojstiki do stanowisk kontroli uzbrojenia pozwalają działonowemu na precyzyjne namierzanie i prowadzenie ognia oraz na przekazywanie sygnałów do systemu kontroli dowódcy, który odpowiada za obrót wieży oraz wysyłanie informacji do systemu kierowania ogniem. Karty obwodowe mają natomiast zapewniać sprawny transfer i przetwarzanie informacji pomiędzy stanowiskami załogi wieży. Dostawa tych elementów pozwoli na utrzymanie sprawności technicznej eksploatowanych przez amerykańską armię bojowych wozów piechoty i na uzupełnienie zapasów części zamiennych.

Elbit Systems of America jest dumny z oferowania krytycznych rozwiązań modernizacji pojazdów naziemnych dla armii amerykańskiej, aby wspierać dokładność i skuteczność żołnierzy. Otrzymanie tego zlecenia na wsparcie bojowego wozu piechoty Bradley oznacza, że ​​siły lądowe USA będą wyposażone w najlepszą technologię, aby wypełniać swoje misje.

prezes i dyrektor generalny Elbit Systems of America Raanan Horowitz

W lipcu br. U.S. Army oficjalnie złożyła wstępne zapytanie ofertowe w programie Optionally-Manned Fighting Vehicle (OMFV) w ramach którego jest planowane pozyskanie następcy bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Poprzednia edycja została odwołana w styczniu br. i obecnie planowane jest rozpoczęcie w najbliższym czasie drugiej. Równolegle prowadzony jest program modernizacji obecnie używanych M2A3 Bradley do standardu M2A4. W czerwcu 2018 roku Pentagon poinformował o podjęciu decyzji o modernizacji do standardu M2A4/M7A4 Bradley  473 egzemplarzy M2A3/M7A3. W październiku 2019 roku zwiększono tę pulę o kolejne 168 egzemplarzy M2A3, a w czerwcu 2020 roku o kolejnych 159 egzemplarzy.

Komentarze