Siły zbrojne

Amerykański tajny dron kamikadze trafi na ukraiński front

Zdjęcie podglądowe
Fot. AeroVironment

Stany Zjednoczone przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy nową amunicję krążącą Phoenix Ghost, która do tej pory nie została publicznie ujawniona. Nie są znane szczegóły techniczne nowego bbsp, jednakże mówi się o jej bliskości do dronów Switchblade.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Portal Military.com donosi, że produkowana przez kalifornijską firmę Aevex Aerospace amunicja krążąca Phoenix Ghost zostanie dostarczona Siłom Zbrojnym Ukrainy w liczbie 121 sztuk. Będzie to pierwsze użycie tego typu dronów kamikadze, w dodatku na arenie europejskiej. Administracja prezydenta USA Joe Bidena spodziewa się wysokich strat wśród Rosjan, co zdaniem komentatorów może być ułatwione dzięki pewnemu zachmurzeniu ukraińskiego nieba, a to z kolei utrudniłoby rosyjskie działania w południowo-wschodniej części Ukrainy. Daje też nam to pewną wskazówkę, że dron mógłby być wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą pracującą w podczerwieni.

W Internecie brak jest dostępnych informacji na temat bsp Phoenix Ghost, nie wiadomo też nic o szczegółach technicznych jak i głowicy przenoszonej przez bezpilotowca. W związku z tym należy wstrzymać się z komentowaniem działań nowego bezzałogowca do momentu ujawnienia informacji i przecieków z pola walki. Nieoficjalnie mówi się o tym, że nowa konstrukcja jest zbliżona do rodziny Switchblade.

Czytaj też

Nie jest to pierwsza amerykańska amunicja krążąca, jaka znajdzie się w Ukrainie. Już w marcu bieżącego roku Stany Zjednoczone ogłosiły, że Siły Zbrojne Ukrainy zyskają bezpilotowce Switchblade, co się po miesiącu spełniło, a wojsko ukraińskie otrzymało 300 sztuk dronów kamikadze. Za produkcję odpowiada AeroVironment. Dostarczono dwa warianty Switchblade, lżejszy 300 i cięższy 600.

Pierwszy z nich jest najlżejszym i najmniejszym typem amunicji krążącej produkowanym przez AeroVironment o masie 2,5 kg i długości 36 cm. Zasięg BBSP wynosi dziesięć kilometrów przy długotrwałości lotu na poziomie 15 minut. Osiąga prędkość od 100 do 160 km/h. Dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom zasobnik może być przenoszony w plecaku tylko przez jednego żołnierza. Służy do neutralizacji piechoty.

Z kolei cięższy wariant, Switchblade 600, ma masę 22,7 kg i długość 180 cm. W tym wypadku zasięg drona jest znacznie większy, gdyż donośność wynosi nawet 90 kilometrów przy długotrwałości lotu 40 minut i dłuższej. Naprowadzany głowicą optoelektroniczną działającą w zakresie fal światła widzialnego i podczerwonego, co zezwala na użytkowanie amunicji krążącej niezależnie od warunków atmosferycznych i oświetleniowych. Przeznaczony jest do penetracji lekkiego opancerzenia, przy czym brak jest szczegółowych informacji nt. jego przebijalności.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Stefek Pizza

    Słabo szukacie tych informacji ,600 ma głowicę bojową od jevelina.