Reklama

Siły zbrojne

Amerykański dron MQ-9 Reaper wylądował w Czechach

Autor. Armáda ČR/Twitter

Na cywilnym lotnisku w Mosznovie koło Ostrawy, na wschodzie Czech, wylądował amerykański dron bojowy MQ-9 Reaper. Najprawdopodobniej było to pierwsze takie lądowanie na cywilnym lotnisku w Europie podczas normalnych, a nie bojowych operacji. Maszyna była sterowana z Houston w Teksasie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jako wsparcie techniczne, Reaperowi towarzyszył samolot transportowy C-17, jeden z największych w Siłach Powietrznych USA. Oba statki powietrzne przybyły do Mosznova z czeskiej bazy lotniczej Czaslav, gdzie biorą udział w ćwiczeniach NATO.

Dyrektor operacyjny lotniska w Mosznovie Michael Holubec powiedział, że było to historyczne wydarzenie. "To pierwszy raz, kiedy bezzałogowy samolot tej wielkości wylądował na cywilnym lotnisku w zasadzie, powiedziałbym, w normalnym ruchu. Oczywiście trzeba było podjąć pewne środki, musieliśmy ustanowić procedury we współpracy z kontrolą ruchu lotniczego i Urzędem Lotnictwa Cywilnego" – oznajmił Holubec.

Reklama

Jego zdaniem dron zachowuje się zasadniczo jak każdy standardowy samolot także, jeżeli chodzi o komunikację, ale obecne przepisy nadal nie pozwalają na wspólną eksploatację bezzałogowych statków powietrznych i załogowych maszyn. „W tym znaczeniu jest to naprawdę pionierska praca w tym zakresie" - powiedział Holubec.

Czytaj też

Reaper był na terenie lotniska w Mosznovie mniej niż godzinę. W tym czasie z lotniska wystartowało kilka lotów czarterowych.

Maszyna tego typu była już w Mosznovie, ale została przywieziona przez samolot transportowy C-5. Można było ją oglądać podczas Dni NATO, jednej z największych w Europie prezentacji techniki lotniczej, która jest organizowana każdego roku. W 2023 roku gościem specjalnym Dni NATO będzie Polska.

Czytaj też

Miłośnicy techniki lotniczej w Czechach mają nadzieję, że wtorkowy przylot bojowego drona był testem, a we wrześniu MQ-9 Reaper zaprezentuje się publiczności w locie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama