Siły zbrojne

Amerykańscy spadochroniarze na Ukrainie

Żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Fot. twitter.com/101staasltdiv
Żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Fot. twitter.com/101staasltdiv

Jak podaje dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie, w połowie kwietnia na Ukrainę zostanie przebazowanych 150 żołnierzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej znanej jako "Wrzeszczące orły". 

Na Ukrainę trafią "Orły" z 2nd Brigade Combat Team “Strike" (2 Brygadowy Zespół Bojowy), które będą wykonywać zadania szkoleniowe i doradcze w Centrum Szkolenia Bojowego w Jaworowie na zachodzie kraju. Będą pełnić swoją służbę w ramach JMTG-U (Joint Mutinational Training Group-Ukraine) działającej od 2015 r.

2BCT zastąpi w dotychczas pełnionych zadaniach 278 Pułk Kawalerii Pancernej Gwardii Narodowej stanu Tennessee, który przybył na Ukrainę latem zeszłego roku. Grupa zadaniowa 2BCT będzie składać się z żołnierzy z siedmiu batalionów brygady i zostanie rozlokowana jako „Task Force Carentan” (od bitwy pod Carentan we Francji, toczonej z udziałem żołnierzy dywizji w Normandii w 1944 r.)

Ta misja odgrywa ważną rolę w przyczynianiu się do bezpieczeństwa całej Europy. Żołnierze Task Force Carentan są gotowi podzielić się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem szkoleniowym. Cieszymy się z rozwijania strategicznego partnerstwa z ukraińskimi siłami zbrojnymi, gdyż uczymy się ich perspektywy i korzystamy z ich doświadczenia.

płk Joseph E. Escandon, dowódca 2BCT

Żołnierze TF Carentan będą kierować działaniami JMTG-U, a także pomagać w rozwoju kadry ukraińskich sił zbrojnych, opracowywać właściwy zakres i obszary szkoleniowe oraz pomagać w zapewnieniu maksymalnie realistycznego szkolenia w ramach interoperacyjności w rozumieniu NATO. Celem jest przejęcie przez Ukrainę pełnej odpowiedzialności za szkolenie w Centrum Szkoleniowym w Jaworowie w 2020 roku.

Większość żołnierzy to dowódcy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w nadzorowaniu i prowadzeniu trudnych i realistycznych zarazem zadań treningowych (...) Spodziewam się, że będzie to świetna okazja do podzielenia się doświadczeniami z własnych centrów szkolenia bojowego, jak również zdobycia cennych informacji z UAF, które uczynią brygadę bardziej przygotowaną siłą (do prowadzenia działań - przyp. red.).

Ppłk Robert Tracy, jeden z oficerów sztabowych TF Carentan

Tego typu wsparcie szkoleniowe jest częścią bieżących wysiłków Stanów Zjednoczonych mających na celu przeprowadzenie pełnoskalowych zmian w armii Ukrainy i jest świadczone na wniosek ukraińskiego rządu. Żołnierze biorący udział w misji będą na Ukrainie wyłącznie w celach szkoleniowych i doradczych, i nie będą aktywnie zaangażowani w konflikt na Ukrainie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.