Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy Marines z nowym BWP

Wozy te zwiększą możliwości odpowiedzi ogniowej amerykańskiej piechoty morskiej podczas przeprowadzania desantu
Wozy te zwiększą możliwości odpowiedzi ogniowej amerykańskiej piechoty morskiej podczas przeprowadzania desantu
Autor. BAE Systems

US Marine Corps przyznał BAE Systems kontrakt o wartości 88 milionów dolarów na budowę nieokreślonej liczby egzemplarzy testowych pływających bojowych wozów piechoty dla USMC ACV-30 (PRTV).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

Pojazdy te będą wyposażone w bezzałogowy system wieżowy Protector RT-20 od firmy Kongsberg. Jego główne uzbrojenie może stanowić 30 mm armata automatyczna XM813 lub MK44 30/40 mm Bushmaster II. Dzięki wielu sensorom i czujnikom umieszczonych we wieży załoga pojazdu ma pełną świadomość sytuacyjną, bez ryzykowania życia dzięki pełnej autonomiczności systemu wieżowego. Możliwe, że w przyszłości system wieżowy zostanie uzupełniony o wyrzutnię ppk.

Czytaj też

„Zobowiązujemy się wyposażyć Marine Corps w najlepszą dostępną technologię, aby zapewnić im decydującą przewagę" – powiedział John Swift, wiceprezes ds. programów amfibii w BAE Systems. „Starannie wybraliśmy sprawdzonych partnerów branżowych, którzy są równie zaangażowani w zapewnienie Marines możliwości dominacji na polu bitwy".

Reklama

Amfibijny wóz bojowy piechoty morskiej ACV 8 × 8 jest wynikiem programu pozyskania dla USMC nowej rodziny pływających kołowych wozów bojowych. W rozpoczętym w 2011 roku postępowaniu, które miało wyłonić dostawcę platformy bazowej, zwycięzcą okazał się oferowany przez BAE Systems pływający kołowy transporter opancerzony SuperAV 8 × 8 (opracowany pierwotnie przez Iveco). Obecnie już zostały wdrożone od służby wozy w wersji pływającego transportera opancerzonego i wozu dowodzenia, i rozpoczęto opracowywanie wariantów pływających wozów zabezpieczenia technicznego. Wdrożenie w niedalekim czasie ACV w wersji bojowego wozu piechoty, o ile oczywiście Amerykanie się na nią zdecydują, przyspieszy wymianę sprzętową w USMC pozwalając marines na skuteczniejsze wypełnianie swoich zadań.

Czytaj też

Pojazdy te mają zastąpić obecnie używane pływające gąsienicowe transportery opancerzone AAV7A1, które nadal są podstawowym wozem bojowym Marines, używanym w liczbie ok. 800 egzemplarzy w wersjach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia i wozu ewakuacji technicznej. Po blisko 40 latach ciągłej służby liniowej są one jednak bardzo wyeksploatowane i wymagają jak najszybszego zastąpienia. Przyśpieszenie wdrażania nowych podstawowych wozów dla Marines ma najprawdopodobniej również związek z wypadkiem do jakiego doszło pod koniec lipca br. u wybrzeży Kalifornii. W wyniku zatonięcia w czasie ćwiczeń jednej amfibii AAV7 zginęło wówczas ośmiu żołnierzy USMC i jeden marynarz U.S. Navy, co spowodowało natychmiastowe wstrzymanie prowadzenia operacji morskich przez całą flotę tych pojazdów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. Chyżwar

  Co tam ACV-30? Bumierang jest bez analogów i dlatego "rządzi". Co prawda na defiladzie jeden sam się zapalił a drugi podczas pokazów, które obyły się niedawno odpalił dwa PPK i żaden z nich nie trafił w cel. Ale co tam. Nie patrz na to. Patrz w serce. Już wiemy czemu ruscy do Bumieranga pakują aż cztery PPK.

 2. Pucin:)

  @KrzysiekS - nie na temat.. Co mnie obchodzi co robią orkowie!!!!! :)

 3. Pucin:)

  @kia66 - nie rozśmieszaj - cytat "Pojazdy te mają zastąpić obecnie używane pływające gąsienicowe transportery opancerzone AAV7A1, które nadal są podstawowym wozem bojowym Marines, używanym w liczbie ok. 800 egzemplarzy w wersjach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia i wozu ewakuacji technicznej." :0 A jakie to ma znaczenie!!!!! :0

 4. Pucin:)

  Pytanie - no i gdzie ten pływający BWP Borsuk????? - dlaczego USMS go nie bierze!!!! Choćby do testów!!!!! :)

  1. kia66

   Bo chcieli kołowego, a nie gąsienicowego?

  2. Ralf_S

   Nie wiem czy zauważyłeś, ale Borsuk jest na gąskach, nie na kółkach... Prędzej Rośka by testowali.

  3. KrzysiekS

   Pucin:) Borsuk będzie produkowany dla WP ale to nic w porównaniu do moskali oni nie mając części z zachodu rezygnują z produkcji BMP3 czy BMP4 i wznawiają produkcję BWP2 z lat 80 proponuję niech wrócą do produkcji T34.

Reklama