Reklama

Siły zbrojne

Fot. Michael Peterson/USAF.

Amerykanie zbudują międzykontynentalny pocisk balistyczny

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zamierzają rozpocząć process pozyskania następcy międzykontynentalnych pocisków balistycznych Minuteman III, znajdujących się w służbie od 1970 roku – pisze Air Force Times.

Jak donosi Air Force Times, jesienią tego roku wystosowane ma zostać zapytanie do składania ofert na przeprowadzenie prac rozwojowych nad naziemnym, międzykontynentalnym pociskiem balistycznym nowej generacji. Cytowany przez serwis przedstawiciel koncernu Boeing zaznaczył, że w jego opinii nowe pociski mogłyby osiągnąć wstępną gotowość bojową w 2027 roku.

Program międzykontynentalnego pocisku balistycznego nowej generacji rozwijany jest pod kryptonimem Ground Based Strategic Deterrent. W styczniu bieżącego roku amerykańskie służby rządowe opublikowały zapytanie o informację, związane z programem budowy międzykontynentalnego pocisku balistycznego nowej generacji.

W chwili obecnej siły powietrzne USA wykorzystują rakiety Minuteman III, które wrowadzono na uzbrojenie w 1970 roku i według dostępnych informacji będą używane co najmniej do 2030 roku. Okresowo przeprowadzane są remonty i modernizacje pocisków, realizowane są również strzelania próbne. Docelowo, zgodnie z wymogami traktatu New START, 400 rakiet tego typu, wyposażonych w pojedyncze głowice jądrowe, ma pozostać rozmieszczonych w silosach.

W nadchodzących latach, w celu zachowania zdolności triady strategicznej, Amerykanie będą musieli przeprowadzić szeroko zakrojone programy modernizacyjne. Konieczne stanie się bowiem nie tylko wprowadzenie następcy pocisków Minuteman ale także bombowców B-52H wraz z rakietami cruise AGM-68 oraz strategicznych okrętów podwodnych typu Ohio. Zgodnie z szacunkami Pentagonu w latach 2021-2035 modernizacja arsenału nuklearnego może kosztować około 270 mld USD.

Plany modernizacyjne mogą więc stanąć pod znakiem zapytania z uwagi na cięcia budżetowe. W  wypadku decyzji o ich wdrożeniu mogą wymusić ograniczenie funduszy przeznaczanych na wojska konwencjonalne. Utrzymywanie zdolności sił odstraszania nuklearnego określono jako jeden z kluczowych elementów strategii wojskowej USA, analizowanej na łamach Defence24.pl.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Przemo

    AGM-86 !!! a nie AGM-68 !!!!

  2. lew

    Oj dlatego ze twoj buduje nikt nic nie mówi jak Amerykanin to tez robi;)

  3. Oj

    I żadnych komentarzy na NIE!!!!! Jak ruscy budują to larum na całego a jak jankesi to cisza jak po śmierci organisty.....

    1. Hammer

      "Amerykanie zbudują międzykontynentalny pocisk balistyczny" NWO by rządzić światem?

    2. Sky

      FYI: "Jankesi" są sojusznikami Polski, "Ruscy" wręcz przeciwnie.

    3. Oleg

      Bo prorosyjski kolego, amerykanie nie będą nimi do nas strzelać. Więc po co ma być larum?

  4. wojt.

    Dlaczego nie odkurzą MX-ów z magazynów?

    1. Directol

      Chcą najwyraźniej coś lepszego. MX jest już starą konfiguracją choć powstał około 1986r.

    2. Ani

      Raczej nie ma czego odkurzać. Projekt został zakończony, a części zostały wykorzystane do innych celów.

Reklama