Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie wydadzą 4 miliardy dolarów na rozwój Gwardii Narodowej Arabii Saudyjskiej

  • Photo: chor Rafał Mniedło/11LDKPanc.

Agencja ds. współpracy wojskowej DSCA (DSCA) poinformowała dziś kongres o planach kontynuacji wsparcia przez USA modernizacji Saudi Arabian National Guard SANG).

Kontrakt ma obejmować kompleksowe wsparcie w modernizacji, reorganizacji i szkolenia Saudyjskiej Gwardii Narodowej. Program, którego koszt jest szacowany na 4 miliardy dolarów, obejmuje wszelkie kwestie związane z działaniem tej formacji. Poczynając od modernizacji sprzętu, uzbrojenia i środków transportu, poprzez opracowanie procedur działania, proces szkolenia, aż po reformę systemu ochrony zdrowia.

Więcej: Pierwszy F-15SA dla Arabii Saudyjskiej gotowy. Imponujące efekty offsetu

Jest to kontynuacja trwającego już programu, która może wiązać się miedzy innymi ze zwiększeniem ilości funkcjonariuszy amerykańskich i innych doradców współpracujących z SANG. Obecnie w modernizacji Gwardii Narodowej Arabii Saudyjskiej bierze udział około 250 pracowników rządowych i 650 innych obywateli USA.

Więcej: Turcja sprzeda Arabii Saudyjskiej uzbrojenie za kilka miliardów dolarów

Cały program jest elementem większego planu uniezależnienia amerykańskich sojuszników od wsparcia wojskowego USA i umożliwienie im samodzielnego i skutecznego zabezpieczenia bezpieczeństwa i stabilności w regionie Środkowego Wschodu. Zdaniem DSCA działanie te nie powinny naruszyć równowagi militarno-politycznej w regionie. Głównym wykonawcą kontraktu ma być zależna od Northrop Grumman Corporation firma Vinell Arabia, która od ponad 30 lat działa w Arabii Saudyjskiej a w 2003 roku była odpowiedzialna za stworzenie nowej armii irackiej, lojalnej wobec nowych władz i sił koalicyjnych.

(JS)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama