Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie strzelą przeciwpancernym Bonusem we Francji

Zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Obrony USA
Zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Obrony USA

Jak poinformowało US Army Europe and Africa Command, amerykańscy artylerzyści we współpracy z francuskimi odpowiednikami przeprowadzą po raz pierwszy w historii próbne strzelania z wykorzystaniem francuskiej amunicji Bonus Mk. 2 155 mm na poligonie we Francji.

Według komunikatu amerykańskiej armii w próby te zaangażowany ma zostać wydzielony pododdział 4. batalionu 319. Powietrznodesantowego Pułku Artylerii Polowej ze 173. Brygady Powietrznodesantowej. Ze strony francuskiej z kolei udział w nich wezmą żołnierze 93. Pułku Artylerii Górskiej. Strzelania mają być prowadzone na poligonie wojskowym w Canjuers w południowo-wschodniej Francji. Amerykańscy żołnierze mają wystrzelić łącznie cztery pociski Bonus Mk2 z wykorzystaniem ultralekkiej haubicy holowanej M777A2 kal. 155 mm. Ma to stanowić zwieńczenie tygodnia zapoznawania się z tą amunicją oraz szkolenia we współpracy z francuskimi artylerzystami.

Amerykańscy artylerzyści, którzy będą testowali te pociski, na co dzień stacjonują w Europie, w mieście Vicenza w północno-wschodnich Włoszech. 173. Brygada Powietrznodesantowa w skład której wchodzi ich rodzimy batalion artylerii to obok 2. Pułku Kawalerii i 12. Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujących w Bawarii główne siły stałego bazowania U.S. Army w Europie. Z tego powodu pododdziały tych jednostek cały czas ćwiczą i szkolą się z żołnierzami sił zbrojnych innych państw członkowskich NATO. Wiąże się to też z wykorzystywaniem przy prowadzonych strzelaniach amunicji będącej na uzbrojeniu sojuszniczych sił zbrojnych, co wymaga kompatybilności uzbrojenia oraz zaznajomienia się z nią obsługujących ją żołnierzy.

image
Reklama

W październiku 2018 roku U.S. Army zawarła umowę z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA) w sprawie pozyskania amunicji precyzyjnej Bonus 155 mm. Dostawa tej partii amunicji miała zostać zrealizowana do 2020 roku, co oznacza, że jej przedmiot już powinien znajdować się w magazynach amerykańskiej artylerii. Kolejne zamówienie na Bonusy dla US Army złożono w marcu 2020 roku.

Amunicja ta może być wykorzystywana przez dowolny lufowy system artyleryjski 155 mm spełniający standardy NATO, w tym ultralekkie haubice holowane M777 i armatohaubice samobieżne M109 Paladin. Na pozyskanie tej amunicji zdecydowało się także kilka innych państw NATO i UE takich jak np. Finlandia, Francja (Bonusów z powodzeniem użyto bojowo przeciwko Daesh), Norwegia czy Szwecja.

Bonus Mk2 to zmodernizowana wersja francusko-szwedzkiego systemu amunicji precyzyjnej kal. 155 mm opracowanej i produkowanej przez szwedzki BAE Systems Bofors we współpracy z francuskim Nexter Systems. Pocisk ten składa się z dwóch inteligentnych podpocisków, które wykorzystują zaawansowane czujniki termowizyjne oraz laserowe (tzw. ladar/lidar), umożliwiające każdemu z nich niezależne wyszukiwanie i niszczenie różnych celów na powierzchni 32 tys. m2. Dzięki temu, prawdopodobieństwo trafienia celu jednym strzałem ma być o wiele większe niż w przypadku tradycyjnej amunicji. Dzięki temu istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko powstania strat ubocznych takich jak w przypadku konwencjonalnej subamunicji kasetowej przy jednoczesnym zwiększeniu potencjału przeciwpancernego.

Reklama

Komentarze

    Reklama