Siły zbrojne
Amerykanie przejmują od Brytyjczyków bazę w Niemczech
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zamierzają wykorzystać instalacje w zachodnich Niemczech, wykorzystywane wcześniej przez Brytyjczyków, do rozmieszczania sprzętu przeznaczonego do wzmocnienia potencjału US Army Europe - pisze „Stars and Stripes”.
Sprzęt, który będzie przechowywany u naszego zachodniego sąsiada, to część uzbrojenia spływającego do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Jest to realizacja programu European Reassurance Initiative, na który w projekcie budżetu Pentagonu przeznaczono 3,4 mld USD. Zakłada on również rozmieszczenie w Europie brygady pancernej, która rozpocznie swoją służbę w 2017 roku (oznacza to, że US Army Europe będzie miała na kontynencie trzy brygady), a jej dowództwo znajdzie się w Polsce.
Jak zaznacza "Stars and Stripes", w opinii Amerykanów baza w Duelmen spełniać będzie ich potrzeby. Na jej terenie znajdują się duże magazyny czy w pełni funkcjonująca stacja końcowa kolei. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy sprzęt na pewno zostanie przetransportowany ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo możliwe, że przesunięty zostanie z innych amerykańskich instalacji w Niemczech.
Wiadomo jednak, że w planach US Army Europe jest umieszczenie ciężkiego sprzętu, w tym wyposażenia dla jednej brygady pancernej (niezależnie od jednostki rotacyjnie rozmieszczonej w Europie Środkowo-Wschodniej), gotowego zarówno do ćwiczeń, jak i do działań w sytuacji kryzysu i wojny. W ten sposób w relatywnie krótkim czasie europejskie dowództwo wojsk lądowych będzie mogło dysponować na kontynencie dwoma brygadami pancernymi, wspartymi np. pododdziałami artylerii.
Proces przejęcia bazy rozpocznie się w październiku. Należy zaznaczyć, że Brytyjczycy kontynuują planowane wcześniej działania w celu wycofania stałych garnizonów swoich wojsk lądowych (w tym 20. Brygady Pancerno-Zmechanizowanej) z Niemiec, pomimo decyzji o udziale w siłach natychmiastowego reagowania NATO (szpicy, VJTF) oraz pełnieniu roli państwa ramowego jednej z batalionowych grup bojowych na wschodniej flance Sojuszu (w Estonii). Jednostki wydzielane do tych działań będą pełnić służbę na zasadzie rotacyjnej.
kornik
Anglicy na wszystkim oszczędzają?
KrzysiekS
I to jest to osławione wzmocnienie wschodniej flanki!
Teodor
Brytyjczycy oraz Amerykanie w Azji Płd.-Wsch. też mieli siły ekspedycyjne. Mc Arthur potem wyzwalał Filipiny.