Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie gotowi dostarczyć więcej broni na Ukrainę

Fot. Pfc. Josselyn Fuentes/173rd Airborne Brigade
Fot. Pfc. Josselyn Fuentes/173rd Airborne Brigade

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża – oświadczył specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

W ubiegłym roku w ramach wsparcia w obronie przez agresją Rosji Ukraina otrzymała od USA m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Javelin wraz z wyrzutniami.

Część tej pomocy polegała na dostarczeniu systemów przeciwczołgowych, by Ukraina mogła bronić się, gdyby czołgi przesunęły się dalej na jej terytorium” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli.(...) Ukraina wyraziła zainteresowanie otrzymaniem większej liczby tych systemów. Jest to możliwe. Musimy także zbadać takie kierunki, jak obrona przeciwlotnicza i obrona wybrzeży. 

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, Kurt Volker

 W marcu ub. roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu ub. roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem. W minionym roku Ukraina otrzymała także od USA dwa kutry patrolowe typu Island. Padła jednocześnie oferta przekazania ukraińskiej marynarce wojennej dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.

W ub. tygodniu ukraińska ambasada w Waszyngtonie poinformowała, że w projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy.  USA przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Kreml separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. W jego wyniku zginęło dotychczas ok. 13 tysięcy ludzi.

W ub. roku zaostrzył się także konflikt między Rosją a Ukrainą o Morze Azowskie. Zgodnie z umowami dwustronnymi jest ono wewnętrznym terytorium obu państw, które mają na nich swobodę żeglugi. Według Kijowa Rosja dąży do przejęcia kontroli nad Morzem Azowskim i zablokowania ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku.

Systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin są podstawowym przenośnym systemem przeciwpancernym używanym w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ich maksymalny zasięg kształtuje się na poziomie 4 km. Rakieta dysponuje systemem samonaprowadzania termowizyjnego i tandemową głowicą kumulacyjną. Pociski Javelin reprezentują klasę „wystrzel i zapomnij” zdolną do rażenia celów opancerzonych z przedniej lub z górnej półsfery.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Hubidoc

  Za rok większość tych pocisków znajdzie się w Rosji-zdobyte albo sprzedane za bezcen lub bimber

  1. Adam S.

   Owszem, znajdą się w Rosji. W jej pancerzach, wieżach i silnikach. Skończyło się bezkarne cwaniakowanie rosyjskich najemników na terytorium Ukrainy. Po pięciu latach konfliktu Rosjanie nagle przemyśleli sprawę i zgodnie z Porozumieniami Mińskimi wycofali czołgi z linii frontu :)

  2. Davien

   Tia jak sobie Rosjanie ściagna z pola zniszczone nimi czołgi i BWP to jakieś odłamki Javelinów tam znajda:)

 2. Max

  Adam S. ilu polskich żołnierzy zginęło w Iraku za amerykańsko-izrlaelskie interesy i jakie korzyści i pomoc z tego tytułu miała Polska ? Konkretnie, co dostaliśmy od USA za udział w ich wojnie.

  1. Podróżnik

   A dlaczego mielibyśmy coś mieć? Amerykanie uruchomili art. 5 i my im odpowiedzieliśmy pomocą. Po co teraz rozdzierać szaty?

  2. dim

   Na jakiej podstawie art.5 ? Co Irak miał wspólnego z organizacją atakującą WTC ? Amerykańskie interesy naftowe plus prywatne chore ambicje prezydenta B. juniora. I w końcu wcale nie jest to pewne, czy rosyjskie wpływy w tamtym regionie trwale zmalały, jedno co pewne, to że polski rynek zbytu przestał istnieć. Osobiście nie mam nic przeciw pokazówce, jaką odstawił tam "Grom", ale chodzi o widzenie spraw, jakim są, nie jakimi mianuje je jakiś faktycznie anty-polski propagandysta.

  3. Ehe

   Nie ma nic wspolnego z szatami i umowami. Wszystko ma sie oplacac. Powinnismy robic to co jest w naszym interesie nie cudzym. Caly czas nam sie wmawia pokretnie ze cudzy interes to nasz interes. Nie. USA nie patrzy na zadne umowy. Jak im sie nie oplaca to umowy niedotrzymaja, a jak im sie bedzie oplacac to i bez umowy zrobia co chca.

 3. Gort

  Ciekawe czy już jakiegoś Javelina odpolili w Lugansku?

  1. ABC

   Mieli z całkiem dobrym skutkiem. Był artykuł w Defence24 kilka odpalonych pocisków w celu, jednak ilość jest potrzebna. Odpal i zapomnij oraz górna półsfera to też ma znaczenie. Dlatego tak zabiegają o te javeliny bo przetestowali. Musiałbyś poszukać artykułu.

 4. AWU

  Dostawa nawet niewielkiej ilości nowoczesnego uzbrojenia OPL i obrony wybrzeża zachodniej produkcji dla Ukrainy zmieni balans sił na korzyść Ukrainy a zarazem Europy i cywilizowanego świata w rejonie całego Morza Czarnego. Być może załatwi konflikt w cieśninie Kerczeńskiej. Rosjanie wielokrotnie udowodnili w swej 570-letniej egzystencji niepodległego państwa moskiewskiego iż nigdy nie rozpoczynają konfliktu nie tylko z silniejszym ale nawet z równym (chyba że jest okazja zadać cios w plecy?). Dostawy broni dla Ukrainy spacyfikują ich na dłuższy czas , a dla nas i całej Europy czas ten jest wygrany w celu modernizowania własnych sił zbrojnych.

  1. Tezy bez pokrycia

  2. Lach

   Tak jak mówisz.

  3. Stop nienawiści.

   A znasz kogoś kto zaczął konflikt z silniejszym i pozostał wśród żywych? To raczej świadczy pozytywnie o rozsądku i głupiec tylko uznałby takie podejście za wadę.

 5. say69mat

  Mam następującą ... zagwostkę??? Mianowicie, jakim to cudem Ukraina, pomimo, że dysponuje pokaźnym arsenałem artylerii samobieżnej i holowanej oraz galerii ppk. Projektowanych w czasach ZSRR, czy też pozyskanych w ramach współpracy militarnej z FR oraz szeregiem własnych projektów. Na ten przykład ... ppk Malutka, Fagot, Metis, Metis M, Konkurs, Bastion, Corsar, Skiff, Barier, Stugna-P, Kombat. Zdecydowanie stawia na modernizację swoich sił zbrojnych, w oparciu o amerykańskie uzbrojenie przeciwpancerne. Dalej, jakim to cudem dla strategów z ulicy Klonowej, rzeczone ppk nie są adną miarą priorytetem dla pozyskania. Tym samym utworzenia zaplecza technicznego dla tego typu ppk - w tej części Europy - w ramach współpracy z USA???

  1. chateaux

   MON postawił na Spike

  2. fox

   kupią za 48mln a dostaną dwa kutry patrolowe typu Island oraz wsparcie za 250 mln. opłaca się?

  3. Davien

   Panie say, 99% tych pocisków jest przestarzała albo uzywa archaicznego naprowadzania SACLOS. Żaden z tych pocisków nie jest lepszy od Spike'a czy javelina jeżeli chodzi o skuteczność, wystarczy za odpowiedż.

 6. PiotrEl

  Mieliby by mniej niż 17000 ofiar wojny gdyby niemal wszystkich cywilów wśród nich sami nie zabili

  1. Davien

   Panie PiotrEl nie Ukraińcy ich zabili ale ruscy terroryści i bandyci udający tzw separatystów i stzrelający Gradami po dzielnicach mieszkalnych z wyrzutni ustawionych pod blokami albo na dziedzińcu szkoły. wiec naprawdę ...

 7. df

  Dostali 1. niezmodernizowane Javeliny ze starym CLU, 2. dostaną starsze wersje Harpoonów a z opl to pewnie 3. jakieś Avengery na Stingerach. Co ciekawe usa dublują rzekomo posiadane przez ukrainę możliwości (1. Stugna+Barrier+Korsar;2. Neptun (na bazie Ch35);3. zmodernizowany Koliber(Igła)). To samo w Polsce przyjeżdżają Palladiny i Abramsy ale amerykańskiej baterii Patriot czy dywizjonu Himars-a nie uświadczysz

 8. JJ

  Trochę to irytujące że im się pomaga a my za wszystko płacimy i to słono .

  1. Adam S.

   @JJ Chciałbyś się z nimi zamienić? Mają już 17 000 ofiar tej wojny.

  2. Q

   A chciałbyś mieć wojnę na terenie Polski ,tak jak maja Ukraińcy?

  3. 88

   Weź pod uwagę PKB Ukrainy, który załamał się po ruskiej interwencji i po tym jak ruskie przejęły gospodarkę Donbasu. Mamy nominalny PKB niemal 5x większy od nich, a per capita ponad 5x większy. Jesteśmy normalnym krajem, który dostatnio się rozwija, a oni muszą mierzyć się z ogromnym kryzysem.

Reklama