Siły zbrojne

Alenia Aermacchi dostarczy osiem samolotów ATR-72-600 dla tureckiej marynarki

ATR 72-600 - fot. Alenia Aermacchi
ATR 72-600 - fot. Alenia Aermacchi

Włoska Alenia Aermacchi podpisała z Turcją kontrakt na dostawę ośmiu zmodernizowanych samolotów turbośmigłowych ATR-72-600 dla tureckiej marynarki. Przewiduje on także szeroką współpracę między przemysłami zbrojeniowymi obu krajów.Czytaj też: Turcja chce kupić drony ANKA klasy MALE

Włosi zobowiązali się dostarczyć dwa egzemplarze wielozadaniowych ATR-72-600 TMUA (Turkish Maritime Utility Aircraft) oraz sześć patrolowych ATR 72-600 TMPA (Turkish Maritime Patrol Aircraft). Umowa została zmieniona, a poprzednia jej wersja przewidywała dostawę 10, obecnie już nieprodukowanych, samolotów ATR-72-500 ASW.

Obecnie 2 ATR-72-600 są modernizowane w zakładach Alenii w Neapolu do standardu ATR-72-600 TMUA i zostaną dostarczone Turcji w czerwcu i lipcu 2013.

Pozostałe 6 samolotów zostanie zmodernizowanych w Turcji przez TAI. Wersja ATR-72-600 TMPA jest wyposażona w opracowany przez firmę Thales system AMASCOS (Airborne Maritime Situation & Control System) służący do wykrywania, identyfikowania i śledzenia celów, a także w systemy AIS, Link 16. Będzie również przystosowany do przenoszenia lekkich torped Mk 54. Pierwsze TMPA mają trafić do tureckiej marynarki w lutym 2017 r.

Czytaj też: Turcja pręży zbrojeniowe muskuły

Opracowany przez włosko-francuską spółkę (Aérospatiale - obecnie EADS oraz Aeritalia - Alenia Aermacchi) ATR-72 to średni turbośmigłowy samolot występujący w wielu wersjach cywilnych i wojskowych, m.in. zwalczania okrętów podwodnych, SAR, patrolowej i transportowej. Jest on eksploatowany przez linie lotnicze dziesiątek krajów na całym świecie oraz 3 wojskowych operatorów - siły powietrzne Tajlandii oraz marynarkę Turcji i Pakistanu.

(MMT)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.