Reklama

Siły zbrojne

Akeron MP strzela w Estonii

Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron MP.
Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron MP.
Autor. French Forces in Estonia/Twitter

Francuskie jednostki operują w wielu krajach Europy, aktywnie wspierając bezpieczeństwo państw gospodarzy, co jest jednym z podstawowych założeń NATO. Podczas wykonywania zadań na terenie Estonii Francuzi posługiwali się m.in. swoim najnowszym przeciwpancernym pociskiem kierowanym  Akeron MP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuscy żołnierze operują na terenie Estonii w ramach grupy bojowej NATO, która ma zadanie wzmacniać zarówno bezpieczeństwo wschodniej flanki sojuszu, jak i poprawiać interoperacyjność jednostek poszczególnych państw. Francuzi podczas ćwiczeń wykonywanych na terenie tego najdalej wysuniętego na północ państwa bałtyckiego ćwiczyli m.in. rozpoznanie i eliminację celów za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP. W komunikacie zamieszczonym w serwisie Twitter czytamy, że wskazany do likwidacji obiekt został trafiony z odległości 1900 m.

Czytaj też

Akeron to rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych 5. generacji produkowanych przez firmę MBDA w celu zastąpienia używanych przez francuskie wojska lądowe ppk Milan i FGM-148 Javelin. Posiada wiele trybów prowadzenia ognia w tym "wystrzel i zapomnij". W tej chwiuli dostępne są dwa typy efektorów :

Reklama
  • Akeron MP, pocisk średniego zasięgu (4-5 km) o długości 1,3 m, średnicy 0,14 m i masie 15 kg;
  • Akeron LP., pocisk o zasięgu nawet 15 km przy odpaleniu z platform powietrznych (śmigłowców i dronów).

Według MBDA Akeron daje możliwość zwalczania obiektów w obszarach miejskich, otwartych terenach wiejskich, na pustyni i w górach, w dzień lub w nocy. Operatorzy wykorzystujący pociski z tej rodziny mogą atakować stałe lub ruchome cele lądowe (w tym najnowszej generacji czołgi i lekkie wozy bojowe) i morskie oraz neutralizować przeciwnika na umocnionych, stałych pozycjach obronnych. W połowie stycznia francuska agencja zamówień obronnych (DGA) poinformowała o zamówieniu kolejnych 200 przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP w ramach tamtejszego planu modernizacji technicznej na lata 2019-2027. Dodatkowo na ich zakup zdecydował się Luksemburg.

Czytaj też

Fot. MBDA
Fot. MBDA
Reklama

Komentarze

    Reklama