Reklama

Siły zbrojne

Air Show Radom 2023 już w sierpniu

Fot. J. Sabak.
Fot. J. Sabak.

Agencja Mienia Wojskowego poinformowała, że przygotowania do kolejnej edycji Air Show Radom 2023 są już na zaawansowanym etapie, a impreza odbędzie się 26 i 27 sierpnia 2023 roku. Jak na razie 9 państw z 34 krajów potwierdziło swój udział w wydarzeniu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolejna edycja Air Show Radom 2023 według zapewnień Agencji Mienia Wojskowego jest już na zaawansowanym etapie. Przyszłoroczne pokazy lotnicze mają się odbyć 26 i 27 sierpnia 2023 roku, a wydarzenie w ramach obchodzonego Święta Lotnictwa poświęcone będzie 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Jak zapewnia Agencja swój udział zadeklarowało już 9 z 34 państw do których wysłano zaproszenia.

Jak pisze w swoim komunikacie Agencja Mienia Wojskowego na Air Show 2023 przylecą chorwackie Siły Powietrzne ze śmigłowcami OH-58 KIOWA i UH-60 BlackHawk. Swoją obecność potwierdzili także piloci z Litwy, którzy zaprezentują C-27J SPARTAN oraz AS365N3+ Dauphin. Także Słowacja zaprezentuje swojej statki powietrzne: C-27 SPARTAN i L-39 Albatros. Obecność na AIR SHOW RADOM 2023 zadeklarowały również Dania, Francja, Czechy, Korea Południowa, Szwajcaria czy Wielka Brytania jednak tutaj jeszcze nie wiadomo jaki skład przybędzie oraz jakie statki powietrzne zostaną zaprezentowane, ale jak zapewnia AMW wszystko będzie znane w I kwartale 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Jedną z atrakcji, która może wielu gości zaskoczyć będzie samolot KC-130 tzw. powietrzny tankowiec z Gwardii Narodowej stanu Illinois (National Guard Illinois). Samolot ten jest odmianą popularnych Herculesów, która może być używana zarówno do tankowania w powietrzu, jak i do przewozu różnego typu ładunków. Kolejne wersje maszyn tego typu są wdrażane do US Marine Corps, oprócz tego są dość popularne wśród użytkowników eksportowych. Może także się pojawić, jak pisze AMW, samolot wczesnego ostrzegania (Airborne Early Warning And Control) AWACS.

Według zapowiedzi na Air Show Radom pojawi się Zespół Akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. W pokazach widzowie zobaczą też śmigłowce Mi-2 i W-3, Mi-8 i Mi-24 oraz samoloty M-28, C-295M i C-130 nie zabraknie także Su-22, MiG-29, F-16 oraz M-346. Ponadto publiczność będzie mogła obejrzeć SW-4, Mi-14, W-3 SAR, bezzałogowce oraz samolot transportowy Gulfstream G-550 oraz UH-60 Black Hawk i SH-2G. Mają być także prowadzone rozmowy dotyczące występów cywilnych zespołów.

Czytaj też

Cała impreza zostanie podzielona podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Na wystawie statycznej zostaną pokazane m.in. czołgi, transportery opancerzone, armaty, zestawy przeciwlotnicze, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony. Z bliska będzie można obserwować nowoczesną technikę wojskową oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy, zazwyczaj niedostępne dla szerokiej publiczności. Zaprezentowany zostanie również sprzęt polskiego przemysłu obronnego. Są także plany które są w mocach Dowództwa Generalnego by na pokazie pojawili się także przedstawiciele np. USA stacjonujących w Polsce

Agencja Mienia Wojskowego jest głównym organizatorem pokazów, za część lotniczą i wystawę statyczną sprzętu wojskowego odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Komentarze (1)

 1. kowalsky

  Nie wiem czy w obecnej sytuacji "Igrzyska" są dobrym pomysłem. Wiem że odwracają na chwilę uwagę od realnych problemów których jest bez liku ale cała para w organizacyjny gwizdek nie jest na czasie gdy "wróg u bram".

  1. X

   To chyba przejaw normalizacji. Już teraz niepotrzebujemy Patriotów, więc w lecie to już spokooojnie można robić to "er szoł" ;)))

  2. Honker Haker

   Przeciwnie: Kolejne edycje AirShow to świetna promocja służby wojskowej i obrony terytorialnej, jak i innych "okołowojskowych" i patriotycznych postaw. Przylot i pokazy sojuszników w Nato to może nie najważniejsza ale kolejna okazja do zademonstrowania przyjaźni właśnie pomimo problemów za wschodnią granicą. Kształtowanie postaw społecznych to nasze wyzwanie na dziś. Wojsko będzie potrzebować rekruta i to dużo. Reszta społeczeństwa też powinna widzieć oprócz konsumpcji inne elementy własnego państwa. Na Ukrainie to zadziałało dopiero po utracie Krymu... Wolę nie myśleć jak byłoby u nas. Więc im więcej tego typu promocji postaw proobronnych a tym samym prospołecznych tym lepiej. Impreza jest poza tym biletowana więc bez przesady z tymi kosztami...

  3. kowalsky

   "Promocje" trwają już od kilku lat we wszystkich dziedzinach naszej gospodarki. "Wystarczyła" wojna u sąsiada by wreszcie przerwano chocholi taniec wokół unieważnianych przetargów i niekończących się "analiz". Kilka lat tworzenia "spolegliwych" w Armii próbuje się zamazać wysypem kontraktów blokowanych przez lata.

Reklama