Siły zbrojne

Agencja Uzbrojenia kupuje cysterny

Fot. st. szer. Paweł Zalewski

Agencja Uzbrojenia rozpisała dwa przetargi na dostawę kilkudziesięciu cystern z dystrybutorami paliwowymi. Służą one do tankowania pojazdów wojskowych i statków powietrznych.

Oba ogłoszenia o zamówieniu zostały opublikowane w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE 18 stycznia bieżącego roku. Zamiarem nowopowstałej Agencji Uzbrojenia jest pozyskanie cystern dystrybutorów paliwowych CND-27 w liczbie co najmniej 29 sztuk i 49 cystern CD-10. Zlecający dostawę przewiduje zamówienie dodatkowych pojazdów w ramach prawa opcji. Tych pierwszych cystern miałoby trafić do Sił Zbrojnych RP nie więcej niż 40 sztuk, zaś drugich maksymalnie 150 egzemplarzy.

Czytaj też

Cysterna dystrybutor paliwowy CND-27 przeznaczona została do transportu po drogach twardych i czasowego przechowywania benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego do silników turbinowych i tankowania za pomocą dystrybutora sprzętu wojskowego. Za ciągnik siodłowy służy Jelcz C642D.35 z wysokoprężnym silnikiem Iveco CURSOR 8 o maksymalnej mocy 352 koni mechanicznych. Pojemność zbiornika w wypadku powyższej cysterny wynosi 26,9 m3.

Z kolei cysterny dystrybutory CD-10 charakteryzują się mniejszym zbiornikiem na paliwo (10 m3), lecz pozostała funkcjonalność pozostaje bez zmian. Jako podwozie został wykorzystany Jelcz 662D.35, co w połączeniu z układem jezdnym 6x6 możliwe jest użytkowanie pojazdu w trudnych warunkach terenowych.

Czytaj też

Agencja Uzbrojenia poinformowała także, że pojazdy muszą być wykonane w oparciu o dokumentację techniczną będącą własnością Skarbu Państwa. Ta zaś zostanie udostępniona podmiotom, jakie zostaną zaproszone do składania ofert wstępnych. W poprzednich latach dostawcą było istniejące od 2001 roku przedsiębiorstwo Celtech, będący zarazem producentem powyższych cystern dystrybutorów paliwowych i innego sprzętu logistycznego.

Termin składania wnioskow o dopuszczenie do udzialu w postepowaniu upływa 16 lutego o godzinie 10:00. Najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana w oparciu o kryteria określone na poźniejszym etapie postępowania. Cysterny CND-27 mają zostać dostarczone w ciągu 50 miesięcy od daty udzielenia zamówienia, zaś CD-10 w ciągu 38 miesięcy, natomiast pierwsze dostawy powinny zostac zrealizowane w 2023 roku.

Komentarze (3)

 1. Palmel

  to pod abramsy

 2. Flaczki

  A moze by tak kupili latajaca cysterne dla F16 I F35

 3. Był czas_3 dekady

  A ja myślałem, że cysterny zamówimy od razu u nas bez przetargów, na drodze rozmów i porozumień, by nasza gospodarka rozwijała się, ludzie mieli pracę a państwo podatki. Źle myślałem, no i te odległe terminy..."dostarczyć w ciągu 50 miesięcy od daty udzielenia zamówienia, zaś CD-10 w ciągu 36 miesięcy." Żenada.

  1. PKK

   Pan chyba jest niepoważny. Jak to, bez przetargu? Czy pan rozum postradał? Przecież jeśli nie odbędzie się przetarg, to nie będzie trzeba wydać dodatkowych milionów złotych, aby opłacić tysiące pracujących przy ewentualnych przetargu urzędników, że o stratach, jakie poniosłyby "szwagrowe" firmy, nie wspomnę!