Siły zbrojne

Afganistan: kurs survivalu w bazie Bagram

Fot.: DGRSZ
Fot.: DGRSZ

Na terenie bazy Bagram został zorganizowany pierwszy w historii misji w Afganistanie kurs survivalu. Organizatorem przedsięwzięcia był dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Piotr Kaczmarek. W szkoleniu wzięli udział zarówno żołnierze VIII zmiany PKW RSM, jak i żołnierze US Army.

Podstawowym celem kursu było doskonalenie technik przetrwania w wymagającym środowisku Afganistanu. Ponadto, włączenie w proces szkolenia naszych sojuszników wpłynęło znacząco na możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnej współpracy oraz integracji pomiędzy żołnierzami biorącymi udział w misji Resolute Support Mission.

Szkolenie obejmowało praktyczne ćwiczenia z zakresu:

  • improwizowanej techniki pierwszej pomocy;
  • przedstawienia oraz wykorzystania sprzętu przetrwania, w który są wyposażeni żołnierze Wojska Polskiego oraz US Army;
  • pozyskiwania i uzdatniania wody;
  • nawigacji oraz sygnalizacji (dziennej i nocnej);
  • rozpalania ognia;
  • budowy schronienia;
  • improwizowanej broni oraz narzędzi;
  • budowy pułapek i metod pozyskiwania pożywiania.

Jednym z ważnych epizodów szkolenia było wykorzystanie samolotu King Air US Army do skanowania powierzchni, na której kursanci wykonali sygnały ratunkowe ziemia – powietrze. Większość technik survivalowych była dobrze znana uczestnikom szkolenia, jednak w specyficznym środowisku Afganistanu kosztowały one o wiele więcej wysiłku niż podczas realizacji szkolenia w kraju. Głównie wpływały na to temperatura oraz duże zapylenie powietrza. W znacznym stopniu wpływało to na obniżenie kondycji fizycznej szkolonych co powodowało, że najprostsze zadania stawały się bardzo trudne do realizacji.

Kolejnym wyzwaniem było spędzenie nocy w doraźnie stworzonej bazie przejściowej gdyż wymagało to szczególnie dużego zaangażowania w organizacji bezpiecznych warunków chroniących przed zagrożeniami środowiskowymi w postaci zwierząt takich jak skorpiony, węże, pająki itp.

Pomimo wysokiego stopnia trudności, w walce o przetrwanie, jaki stawia specyficzne środowisko Afganistanu, zajęcia przebiegały bardzo sprawnie dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników kursu. Szkoleni byli pogrupowani w zespoły międzynarodowe co również pozytywnie wpłynęło na zaangażowanie podczas wykonywania zadań.

Na ceremonii zakończenia kursu dowódca pogratulował uczestnikom wytrwałości oraz wyróżnił organizatora i pomysłodawcę kpt. Marcina Kalitę pamiątkowym coinem Dowódcy PKW RSM.

Najważniejszym spostrzeżeniem przedstawionym podczas omówienia ćwiczenia przez obie strony, które wzięły udział w przedsięwzięciu jest zwrócenie uwagi na fakt, że zdobyte doświadczenie w znacznym stopniu przełoży się na dalsze szkolenie w kraju i lepsze przygotowanie przyszłych uczestników do wykonywania misji w warunkach środowiskowych Afganistanu.

ML/DGRSZ

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.