Siły zbrojne

Afganistan odbiera Mi-17 opłacone przez USA

Mi-17 stanowią istotny komponent afgańskich sił zbrojnych - fot. Wikipedia
Mi-17 stanowią istotny komponent afgańskich sił zbrojnych - fot. Wikipedia

Rosja rozpoczęła dostawy śmigłowców Mi-17V-5 do Afganistanu. Są to maszyny objęte umową finansowaną przez USA.

Jak dotąd Afganistan odebrał 3 maszyny. Pozostałe, w kilku partiach, mają zostać dostarczone do końca tego roku. Rosyjskie śmigłowce mają pełnić zadania antyterrorystyczne, zwalczać przemyt narkotyków oraz wspierać operacje specjalne.

Są to pierwsze maszyny z zamówionych w roku ubiegłym przez rząd amerykański (już nie US Army) w rosyjskim koncernie Rosoboroneksport.  Afgańczycy mają otrzymać partię 30 śmigłowców Mi-17V-5.

36 sztuk Mi-17-V-5 zostało już dostarczonych Afgańczykom w ubiegłych latach, we współpracy z US Army. Maszyny te stanowią nowoczesną wersję śmigłowców z rodziny Mi-8/17, produkowaną przez zakład w Mila w Moskwie oraz fabrykę Kazan Helicopters. Najbardziej widoczna różnica to zastąpienie tylnych drzwi skorupowych znacznie wygodniejszą opuszczaną rampą.

Główny kontrakt, dotyczący dostawy 21 rosyjskich śmigłowców Mi-17V-5 Afgańskim Siłom Zbrojnym, został podpisany 26 maja 2011 roku, a sfinalizowano go do połowy 2012 r. W 2012 r. podpisano następną umowę, na podstawie której w 2013 r. dostarczono 12 maszyn.

Łączna liczba śmigłowców Mi-17V-5, jaka ma wejść do służby w ramach wszystkich podpisanych kontraktów, to 63 sztuki. Suma pieniędzy związana z umowami podpisanymi przez Rosję i USA a dotyczącymi dostaw śmigłowców dla Afganistanu przekracza miliard dolarów.

(JSm)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.