Reklama

Siły zbrojne

AERO - nowy pojazd "czerwonych beretów"

Infogrfika - Katarzyna Głowacka/Defence24
Infogrfika - Katarzyna Głowacka/Defence24

Wprowadzenie na wyposażenie 6BPD pojazd wysokiej mobilności AERO przeznaczony do desantowania metodą spadochronową oznacza zwiększenie zdolności tej jednostki, szczególnie w trakcie działań po zrzucie. Teraz spadochroniarze mają pojazd, który mogą zabrać ze sobą - komentarz redaktora Mateusz Multarzyńskiego

image
Infografika - Katarzyna Głowacka/Defence24
Reklama

Komentarze (38)

 1. anty

  Co Wy ciągle z tym AREO? Opiszcie sprawę FUNTERA i dlaczego nic się z tym nie robi. Chyba, że tymi zabaweczkami odwracacie po prostu uwagę.

 2. Mariusz

  Wojska aero podwozie Toyota j70 , ale program Mustang ubrany w Nissana Navarę....głupota kroczy przed upadkiem.

  1. andrzej.wesoly

   już nie Nissan, lecz Ford Ranger, Nissana anulowano!

 3. pitbu

  Wysoka sylwetka i brak jakiejkolwieg osłony balistycznej to masakra dla załogi. W USA są podobnie wyglądaj ace pojazdy typu ale "buggy", silnie uzbrojone, z 2 osobową załogą, też bez osłony balistycznej, tylko sylwetka "wysoka" na 120 cm.

 4. ciekawy

  Przynajmniej nie będą musieli targać całego wyposażenia na swoim grzbiecie i po zakończeniu służby nie będą mieli do wymiany kolan na metalowe.

 5. zatroskany

  EEE nieopancerzone...

  1. I nie pływają? Mogłyby mieć też radar, jakąś arj

  2. eee i bez armaty...

  3. kierofca bombofca

   a po co ma pływać skoro latać potrafi :D

 6. maniek

  no coż dawno pisalem ze ARMII nie mamy ,zlikwidowano ZSW brak specjalistow brak sprzetu ,brak wizji wojska ,biurokracja ,brak odpowiedzialnosci ale mamy za to super debaty i analizy ,milego dnia wszystkim

 7. ryszard56

  A czy ktoś coś wie o TYTANIE bo cicho

 8. Ryszard 56

  a co sądzicie o Serbskim MRAP-M20 MILMAG??

 9. Maciek

  Jakoś nie bardzo przychodzi mi jakakolwiek sytuacja bojowa, w której ten pojazd może zostać użyty. Nie bardzo tez wyobrażam sobie desant naszych dzielnych czerwonych beretów podczas wojny z Rosją. Może czas urealnić założenia użycia formacji?

  1. A może czas poszerzyć możliwości kojarzenia?

  2. Radek

   Coś tak archaicznego jak modna ostatnio"wojna hybrydowa"?

 10. Paweł P.

  +1, tu jak znalazł ten granatnik rewolwerowy by się przydał.

  1. pomz

   Jest. Lezy kilkaset w magazynach producenta. Wojsko nieodebralo...

 11. gosc222

  masakra

 12. CSB

  Brawo mon co drugi babmer na zachodzie używa takiego wozidła. A wy wychwalacie to badziewie

 13. Rex

  Wada tego pojazdu: brak opancerzenia.

  1. Trzeźwy

   Przecież to nie jest BWP! Masz pretensje, że lekki pojazd jest.. lekko? Baaardzo "logiczne inaczej"!!

  2. Rex

   A może lepiej postarać się o nieco cięższy i bezpieczniejszy dla załogi? Także bardziej przydatny w złych warunkach pogodowych? Jeżeli nie wiesz o czym piszę, to spróbuj prowadzić kabriolet z odkrytą kabiną późną jesienią i zimą. Decydentom w dalszym ciągu nie zależy na życiu żołnierza. Tak też było na misjach z nieopancerzonymi Honkerami https://www.defence24.pl/dwa-nowe-pojazdy-specjalne-dla-rosyjskiego-desantu

  3. Xer

   Kolego a z czego ty byś chciał u nas desantować te ruskie wozy... ze skoczni Małysza? Co je przeniesie?

 14. LMed

  Najlepsza ta grafika redakcjo.

 15. wasz JÓZEK uzupełnił

  Spokojnie montowane są już spg-9 i wielolufowe WLKM 12,7mm i granatniki GA-40 z Tarnowa więc coś się dzieje

  1. pytajnik

   Skąd informacja?

  2. Z przekąsem

   Nigdy nie uruchomiono w Tarnowie produkcji wielolufowego wkm. Ani GA-40. To są projekty nie produkowane, bo nie ma na nie zamówień. Np. nie wyprodukowano nawet 10 sztuk tych wkm. Co zatem "się montuje"?

  3. Wiem co piszę

   Drobnicę + archaiczne działka 2x23mm

 16. men

  Ostatnio na forum było zdjęcie sanitarek wojskowych - odkażanych, na 6 szt każda z innej firmy -koszmar logistyka, po tym cuś (podoba mi się tylko oparcie tego czegoś o podwozie toyoty) widać że MON to nierozgarnięci inteligentni inaczej, no bo to to na toyocie, żmija na L200, "mustang" na nissanie, mamy już hamery, mercedesy G, land rovery - czekam na dalsze-trochę ich jeszcze jest. A nie prościej było kupić -nawet z przetargu podwozie tak dla mustanga jak i dla pegaza( żeby nie było- nie identyczne lecz dedykowane tonażowo), a nadwozia zaprojektować i produkować masowo pod użytkownika, różne rozstawy osi (jak LR 90/110/130), poszerzyć zamówienie o służby mundurowe ,lasy państwowe i mamy ujednoliconą flotę w skali kraju. Głosy że tak nie można? bo UE co powie i tak dalej?, jakoś u "Niemca" "Francuza" itp. nie jeżdżą jako podstawowe inne marki niż krajowe, u nas też zamówiono Jelcze 4x4 z "wolnej ręki" i nikt nie hałasuje……...więc w czym problem?

  1. logistyk

   W czym problem? W rozumie decydentów i obecności wszelkiej maści Lobbystów.

 17. Ha ha ha

  Zaraz, hola. Przecież to nie wystarczy nawet dla naszych wszystkich.. generałów!!

 18. Ciekawski Dyziek

  Pytanie, był rzekomo kontrakt na Wirusy z Conceptu. Gdzie są? Czy w ramach "wspierania polskiego przemysłu" , MON znów zamówił coś s p o z a polskiego przemysłu?

 19. Gustlik

  Proponuję porównać to z rosyjskim Tajfunem. To samo przeznaczenie.

  1. logistyk

   Dokładnie https://www.defence24.pl/dwa-nowe-pojazdy-specjalne-dla-rosyjskiego-desantu

 20. Rex

  Za komuny Wojska Powietrzno Desantowe posiadały na stanie opancerzone działo ASU 85, a dzisiaj rezygnuje się z opancerzenia.

 21. dddd

  przeciez mowia ze podwozie od Toyoty Land Cruser, wiec sprawdzone, nie wiem o co tyle bicia piany, druga dostawa do 22 roku w sumie bedzie 50 sztuk nie 15!

  1. Czemu nie wierzę ministrowi

   Zaraz, zaraz. Będzie może 15. A do kolejnych 35, to mam podobny stosunek jak do kolejnych.. 5 baterii Patriota, kolejnych 38 Himarsów (choć jeden taki z PISu bajdurzył aż o... 160 razem), Orek z "Cruise'ami", i caaałym ciągiem programów, z ".... których MON nie zamierza rezygnować"! Obietnice p. Ministra Obrony są warte tyle co zeszłoroczny śnieg! Jak kupił Feniksy do Langust, to okazało się, że wystarczy ich na pół salwy, ale tylko do Langust, bo dla pozostałych ponad 100 nie zmodernizowanych starych BM21 i Rm70 już nawet na ćwierć salwy nie wystarczy. Zatem słowa Pana ministra nie są warte funta kłaków. Poza tym obiecał wspieranie polskiego przemysłu, a tymczasem np, zamiast polskich radarow do Pilic będą izraelskie, minister nie kupi też radarow artyleryjskich (np polskich Liwiec) bo wazniejsze są radary pola walki, takie z Węgier. No i na koniec, też z zagranicy, będą kupione radary "plecakowe", dotąd całkowicie pomijane wśród potrzeb WP, ale teraz nagle dużo ważniejsze niż jakiekolwiek polskie radary dla oplot czy obrony wybrzeża. Opcja to obietnicą, a na pewno nie fakt.

 22. Troll i to wredny

  Kupiliśmy (o ile pamięć mnie nie zawodzi) 5500 hełmów dla spadochroniarzy. Brygada spadochronowa, po rozwinięciu mobilizacyjnym powinna liczyć właśnie ok 5500 ludzi. Teraz zestawmy to z naszymi możliwościami transportowymi... Teraz pojazdy (muł do transportu zasobników i holowania wsparcia ogniowego) 55+25 daje 80 pojazdów ,plus 105+55 daje 160 przyczep. Jeden pojazd plus dwie przyczepy, czyli pomysł dodatkowego holowania uzbrojenia wsparcia wydaje się ciut...karkołomny. Teraz z innej beczki - pojazd plus dwie przyczepy plus np. M-98 mm. Jeden zestaw (80 szt.) na ok 70 żołnierzy. Czyli (uwzględniając amunicję do moździerza) max 2-3 dni i to niezbyt intensywnego kontaktu ogniowego. Tak naprawdę ,,na ostro" góra kilka godzin. Oblicz w jakim czasie opróżniasz magazynek broni osobistej ,pomnóż to przez 5500 luf i zestaw z udźwigiem. Będziesz wiedział ile max sobie postrzelasz. Dedykowanie uzbrojenia do pojazdu nieopancerzonego sprawdza się w...amerykańskich filmach. Taki numer można zrobić w formacji rozpoznawczej jako wsparcie ostatniej szansy, ale nie w formacji idącej na pełny kontakt.... Tyle laik i ignorant.

 23. Sternik

  Testu łosia to on raczej nie zaliczy. W teren bym się tym wynalazkiem nie wypuścił bo bym się bał wywrotki.

 24. Bogdan

  Co to jest? Honker wersja driftowa??? Za takie pieniądze. Durni z podatnika robicie???

  1. 7plmb

   Nie to Toyota w wersji specjalnej dostosowanej do wymagań tej formacji.Wersja Land Cruisera nie do zajechania.Świetny pojazd,Brawo !

  2. rydwan

   alle czy nie można było sie pokusic i wyklepac cospodobnego za honkera?

  3. Nie, bo cała rdza odpadnie. Co wy ciągle z tym honekerem???

 25. Cynik

  15 sztuk... faktycznie jest czym się chwalić!!! Kolejne 15 budowane przez 2 lata. Sukces pełen.

  1. ZawszewszedziePOjebedzie

   Gdzie te wasze nieloty karaczany do ewakuacji mafii VAT?

Reklama