Reklama

Siły zbrojne

Abramsy i Bradleye znów w Polsce i krajach bałtyckich. Drogowy przerzut spadochroniarzy

Fot. Pfc. Paige Pendleton, 1st BCT Public Affairs, 1st Cav. Div./US Army.
Fot. Pfc. Paige Pendleton, 1st BCT Public Affairs, 1st Cav. Div./US Army.

Jednostki US Army wyposażone w czołgi Abrams i BWP Bradley ponownie wezmą udział w ćwiczeniach rotacyjnych w Polsce i krajach bałtyckich, w ramach wzmocnionej obecności sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Z kolei część żołnierzy 173 Brygady Powietrznodesantowej, wracających z zakończonej rotacji będzie przerzuconych do Włoch marszem drogowym, w tym przez Polskę.

Jak podaje ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego RSZ, 26 października rozpocznie się szkolenie z udziałem żołnierzy amerykańskiej 1 Brygady 3 Dywizji Piechoty, wyposażonych w czołgi Abrams i BWP Bradley. Jednostka jest przyporządkowana europejskiemu dowództwu amerykańskich wojsk lądowych na 2015 rok, stacjonuje na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Elementy 1 Brygady 3 Dywizji Piechoty będą wykorzystywać wyposażenie, rozmieszczone w Niemczech. Zestaw, zwany European Activity Set jest obecnie wystarczający dla „ciężkiego” brygadowego zespołu bojowego, choć przed kryzysem na Ukrainie rozlokowano w Europie jedynie sprzęt dla batalionu.

Czytaj więcej: Dowództwo amerykańskiej brygady powstanie w Ciechanowie

W przyszłym roku część zestawu wyposażenia dla amerykańskiej brygady pancernej zostanie rozlokowane w Polsce, a dowództwo „rotacyjnej” jednostki znajdzie się w Ciechanowie. W lipcu br. ówczesny dowódca US Army w Europie generał Ray Odierno wskazał w wywiadzie dla The Wall Street Journal, że będzie dążył do rozlokowania w Niemczech sprzętu dla kolejnej brygady (obok wyposażenia, które trafi do Europy Środkowo-Wschodniej).

Część żołnierzy 173 Brygady Powietrznodesantowej wraz z pojazdami HMMWV będzie przerzuconych z Polski i krajów bałtyckich marszem drogowym przez Słowację/Czechy, Węgry, Słowenię do Włoch, gdzie stacjonują na stałe. Trasa z Estonii liczy 2600 km – podaje ppłk Goławski. Większość spadochroniarzy będzie jednak relokowanych drogą lotniczą. Transportery Stryker należące do 2 Pułku Kawalerii stacjonującego w Niemczech oraz kontenery zostaną przemieszczone koleją.

Reklama

Komentarze

    Reklama