Reklama

Siły zbrojne

80-godzinny lot bezzałogowca. Światowy rekord

fot. Aurora Flight Sciences
fot. Aurora Flight Sciences

Bezzałogowiec Orion pobił rekord długości lotu przebywając w powietrzu 80 godzin, 2 minuty i 52 sekundy. Jest to o 30 godzin więcej od granicy, jaką wyznaczył w 2001 r. dron typu Global Hawk.

Rekordowy lot odbył się w dniach 5-8 grudnia 2014 r., ale Międzynarodowa Federacja Aeronautyczna FAI (Fédération Aéronautique Internationale) dopiero 1 lipca br. przesłała oficjalną certyfikacje tego wydarzenia do firmy Aurora Flight Sciences (która opracowała Oriona).

Sukces jest tym większy, że krajowe stowarzyszenie lotnicze NAA (National Aeronautic Association) uznało oficjalnie rekordowy lot Oriona jako jeden z najważniejszych punktów przełomowych w rozwoju lotnictwa w 2014 roku. Wiązało się to również z jego nominowaniem do prestiżowej nagrody w dziedzinie lotnictwa - Collier Trophy.

Bezzałogowy samolot Orion udowodnił, że kilkudniowe loty rozpoznawcze dronów są możliwe i mogą zapewnić stały i długotrwały nadzór nad wskazanym obszarem, bez narażania ludzi i przy ograniczonych kosztach. Amerykanie wskazują, że systemy tej klasy są szczególnie przydatne podczas walki z terroryzmem, a więc w sytuacji, gdy praktycznie nie ma przeciwdziałania ze strony lotnictwa oraz systemów przeciwlotniczych i walki elektronicznej przeciwnika.

Firma Aurora jest jednym z producentów dronów średniego pułapu i dużej autonomiczności klasy MALE (medium altitude, long-endurance). Zbudowała między innymi samolot Centaur, który może latać zarówno z pilotem na pokładzie jak i w wersji bezzałogowej. System działa m.in. dla potrzeb europejskiej agencji obrony EDA (European Defence Agency).

Reklama

Komentarze

    Reklama